Electrolux PUREi9 – malá veľká novinka po 16 rokoch

Electrolux sa po mnohých rokoch vracia na scénu robotických vysávačov. Electrolux PUREi9 je trojuholníkový robotický pomocník na vysávanie s malou výškou a ovládaním cez mobilnú appku. Je však pomerne drahý.

Naše hodnotenie

82%
0 100

Výhody

  • ovládanie cez appku
  • 3D Vision
  • funkcia dovysávania

Nevýhody

  • vysoká cena
  • krátka výdrž batérií
  • plastové balančné kolieska

Jednou vetou

Hoci má Electrolux PUREi9 svoje výhody a nie je ich málo, má aj nevýhody. Jednou z najväčších je cena, ktorá atakuje 900 €. Za túto cenu by mal patriť k top-end modelom, no nepatrí.

Robotické vysávače sa poriadne rozmáhajú, na trhu ich je niekoľko desiatok od najrôznejších značiek. Len málokto však vie, že medzi prvými, kto s robotickými vysávačmi začal, je Electrolux.

Pozrite siElectrolux PUREi9 – nový robotický vysávač na slovenskej scéne

Po dlhých 16 rokoch sa Electrolux po modeli Trilobite vracia na scénu s kúskom PUREi9. Novinka predstavená len pred pár mesiacmi zakotvila u nás v redakcii na dva týždne, aby ukázala, čo dokáže. Medzičasom sa už síce vrátila, ale na celkom iný účel…

Nezvyčajne tvarovaný vysávač s dizajnom označovaným ako Trinity má mať po okrúhlych modeloch samé výhody. Za tú najväčšiu považujem jeho výšku 8,5 cm, vďaka ktorej sa zmestí aj pod nižšie sedačky či iné kusy nábytku.

Ešte pozitívnejšie je, že PUREi9 si dokáže zmerať výšku medzery medzi nábytkom a podlahou a ak zistí, že tam nemá dosť miesta, nebude sa tam nasilu pchať. To tu doteraz nebolo.

Na orientáciu využíva kameru v prednej časti a laserové senzory po bokoch. Výrobca tento systém označuje ako 3D Vision.

Horná strana obsahuje niekoľko ovládacích tlačidiel a malý LED displej. Bočné strany majú niekoľko senzorov v ich spodných častiach, aby vysávač nespadol napríklad zo schodov.

Na spodnej strane sú kefy, kryty batérií, ale aj nabíjacie konektory. Pomocou nich sa PUREi9 nabíja v dockovacej stanici, ktorá je prekvapivo masívna, je širšia, ako samotný vysávač. Ten mimochodom pôsobí ako celok veľmi vkusne, moderne a luxusne. Čierne plasty s kombináciou lesklých a matných častí dodávajú novinke na elegancii.

Ďalšou zaujímavosťou je bočná kefka, ktorá drží iba vďaka magnetom a je ju možné za sekundu vymeniť. Zaujímavejšie sú ale jej dlhé štetiny a vďaka tvaru vysávača aj jej pomerne široký záber mimo vysávača.

Vďaka tomu je schopná vymiesť aj rohy, hoci stále to nie je dokonalé. Na rozdiel od iných ale dočiahne o trošku ďalej. Tvarovanie kefky tiež nezvyčajne tlačí štetiny smerom k podlahe, a tým dokáže vymetať aj škáry napríklad medzi soklovou lištou a dlážkou, alebo len tak popod veci položené na zemi.

Nevýhodou je vnútorná rotačná kefa, ktorá síce nesie označenie XXL, ale jej šírka len 22 cm vôbec nezodpovedá XXL medzi konkurenciou. Prekvapili ma však jej extrémne jemné štetiny, na ktoré sa ani po dvoch týždňoch nenamotali manželkine vlasy.

Štetiny sú navyše kombinované s gumenými stierkami, ktoré majú pomáhať väčším časticiam špiny nasmerovať ich do zbernej nádoby s objemom 0,7 litra. Tá mimochodom tvorí veľkú časť hornej strany.

Oranžovým tlačidlom v strede sa odisťuje a jednoducho vyberá. Veľkým pozitívom je, že sa dá kompletne umývať. Toto niektoré i drahšie kúsky na trhu neumožňujú. Už sa mi totiž stalo, že po detskej návšteve zostala kdesi zakotúľaná bobuľa hrozna, ktorú robot najskôr rozniesol po celej podlahe a jej šťavou si zalepil vnútorný priestor zbernej nádoby. V tomto prípade stačí nádobu vybrať a vystriekať vodou v sprche. To by bolo to pozitívne.

Za veľké negatívum považujem nedoriešenie pohodlného a bezdotykového vysýpania. Nech som robil čokoľvek, vždy som si zababral ruky a do vzduchu sa dostalo kopec prachu z nádoby.

Nepáčilo sa mi tiež, že nikde na robote nenájdete rúčku, alebo akýkoľvek úchyt. Na prenášanie medzi izbami či poschodiami musíte použiť obe ruky. Inak to nejde. Počas sledovania vysávania ma prekvapil aj nepríjemný zvuk spod robota, akoby niečím šúchal po podlahe.

Hoci som ho kompletne skontroloval, nikde nebola žiadna prekážka ani nič uviaznuté. Po čase som prišiel na to, že zvuk vydávajú miniatúrne balančné kolieska. Tie sú až štyri, takže hluku vydávajú neúrekom.

Pevne verím, že po dlhšom čase sa vďaka nim neobjavia na podlahe škrabance. Taktiež sa môže stať, že sa časom upchajú ich osky nečistotami, vlasmi apod. a namiesto rolovania ich budú už len šúchať po podlahe.

Ani batérie nie sú na tom najlepšie. Ich výdrž je len 40 minút, čo je extrémne málo. Našťastie PUREi9 disponuje funkciou pre dovysávanie. Na začiatku si vysávač zmapuje priestor a následne ide vysávať jednotlivé časti, akési segmenty. Tie časti, ktoré nepovysával na prvýkrát, vysaje po dobití.

Ešte sa vrátim k batériám, pretože nebýva zvykom ani to, že by boli dve. Sú pod krytmi na spodnej strane. Ich kapacita je identická – 18 Wh. Dôvod, prečo kritizujem výdrž je aj ten, že nie každý má možnosť vysávač nechať načasovať.

Bezpečnostné systémy, ktoré sú príliš citlivé, alebo smart kamery posielajúce obraz z domácnosti pri pohybe časovanie robotov vylučujú. Tým pádom je pre takýchto používateľov ideálny vysávač, ktorý povysáva plochu na jeden raz, hoc aj za 1,5 hodiny. PUREi9 to nedokáže, ani keď sa ide dobiť za takýto čas a rovnako veľký priestor mu s dobíjaním môže trvať aj dvojnásobok času.

Komu však neprekáža dobíjanie počas vysávania, teda môže si robota načasovať, pozitívom je, že PUREi9 sa dobije aj 2x v priebehu jedného vysávacieho cyklu. Konkurencia to dokáže zväčša len raz.

ZDROJ | Electrolux

PUREi9 má aj funkciu ClimbForceDrive, ktorá má zabezpečiť, že sa vysávač dostane aj cez vyššie prahy miestností, vraj do výšky 2,2 cm. Doma žiadne nemáme, takže toto som otestovať nevedel, no na chlpatý čierny koberec sa PUREi9 nechcelo. Aj tento model si myslí, že čierny koberec je čierna diera a z diaľky ho obchádza.

Novinka sa ovláda buď pomocou dotykových tlačidiel na hornej strane, alebo cez mobilnú aplikáciu vďaka Wi-Fi modulu. Po nenáročnom párovaní s aplikáciou, kedy musíte naskenovať aj čiarový kód na spodnej strane vysávača, máte k dispozícii pomerne jednoduché rozhranie pre ovládanie či časovanie. Aj cez appku je možné prepnúť na eco mód, v ktorom PUREi9 vydrží dlhšie, ale znižuje výkon motora. Aplikácia je zatiaľ iba v angličtine, alebo inom svetovom jazyku.

Hoci má Electrolux PUREi9 svoje výhody a nie je ich málo, má aj nevýhody. Jednou z najväčších je cena, ktorá atakuje 900 €. Za túto cenu by mal patriť k top-end modelom, no nepatrí. Svoju úlohu, a teda vysávanie počas dňa, ale našťastie zvláda dobre.

Komentáre k článku