Electrolux Pure F9 – bezdrôtový, ale výkonný nielen pre čistotných

Electrolux nedávno aj na náš trh uviedol nový prírastok do rodiny Pure, a hoci tentokrát nešlo o robotického pomocníka do domácnosti, je na batérie a pokojne ho môžete používať na každodenné upratovanie. Nie je pritom ale len pre extrémne poriadkumilovných ľudí.

Naše hodnotenie

91%
0 100

Výhody

  • slušná výdrž na jedno nabitie
  • LED svetlo
  • ergonómia

Nevýhody

  • vyššia cena
  • komplikované menenie nadstavcov
  • chýba popruh

Jednou vetou

Electrolux Pure F9 je návykový vysávač, ktorý zaujme aj extrémne poriadkumilovných používateľov, ale aj bežných spotrebiteľov, ktorí nechcú veľký vysávač, ale chcú normálne povysávať.

To, že doma bežne vysávam vám potvrdí aj moja krajšia polovička, dokonca tvrdí, že som prehnane poriadkumilovný. Takže by som mal byť dobrý adept na využívanie aj Pure F9. Priznám sa, že na novinku od Electroluxu som pozeral veľmi skepticky. Na čo by nám predsa bol v dome vysávač na batérie, ktorý iba zavadzia, lebo ho niet kam skryť? Veď máme predsa normálny vysávač s poriadnym výkonom.

Najskôr tak vysávač iba stál v nabíjacom stojane pri betónovom stĺpe všetkým (až nám dvom) na obdiv. Chodil som okolo neho, občas naň pozrel, ale nevenoval mu žiadnu pozornosť. Veď vysávač. Po pár dňoch takéhoto obchádzania ale jeho telo s bielymi prvkami (na test sme mali nielen model ALLERGY v bielej, ale aj model REACH v tmavomodrej) a moderným dizajnom veľmi pekne zapadlo to miestnosti a vôbec mi tam nevadil.

Celkom ma to prekvapilo, pretože práve toto „ukazovanie sa“ bez možnosti ukrytia vysávača do skrinky určenej na vysávač (60 x 60 x 80 cm) mi prekážalo. Stačilo pár dní a nejak ma to prešlo. Neskôr som ocenil nakoniec aj to.

Príbeh však pokračuje. Hoci nám po domácnosti pobehuje robotický vysávač a podlahu máme tak takmer bez prachu a nečistôt, na vysávanie schodov robot ešte neexistuje. Raz za čas je teda nutné ich povysávať manuálne. V našom prípade sa ale stalo z „raz za čas za pár dní“ až „raz za čas za mesiac“.

Dôvod bol jednoduchý – dlhý proces: vytiahnuť klasický vysávač zo skrinky, zmontovať ho, pripnúť do elektriny, vysávať, dávať pozor na kábel… Popri tom rušiť všetkých navôkol poriadnym hlukom apod. Keď však prišiel moment, že na schodoch už bolo vidieť prach, zobral som Pure F9 a začal vysávať.

A hoci má vysávač zhruba 4 kg, nevadilo mi to. Naopak, pohodlne som s ním povysával všetky schody a hlavne podstatne rýchlejšie. Vysávač som iba vybral z docku, stlačil tlačidlo a vysával. Nič som nemusel pripájať, o nič sa starať. To ma milo prekvapilo a odvtedy sa z Pure F9 stal „člen domácnosti“.

Vysávať s ním je totiž veľmi pohodlné, no treba si zvyknúť na niektoré jeho nuansy. Napríklad kvôli vyššej hmotnosti Electrolux vyvinul posuvný mechanizmus centrálnej jednotky so zbernou nádobou. Vďaka tomu je pri bežnom vysávaní ťažisko veľmi nízko pri podlahe, no keď chcete vysávať popod nábytok, musíte si jednotku presunúť smerom k rúčke.

To chvíľu trvá a časom sa stáva tento proces otravný hlavne ak ste zvyknutí na klasické hadicové vysávače. Ak však prechádzate z klasického tyčového vysávača, Electrolux za možnosť posunutia budete milovať. Navyše je možné posúvať aj celú tyč, takže s vysávačom vedia pohodlne pracovať malí aj veľkí.

Taktiež je pomerne náročné meniť pribalené nadstavce. Hlavná hubica má veľkú prípojku s poistkou, no malé ručné hubice musíte strčiť do vnútra hadice v spodnej časti. Manipulovať so štvorkilogramovým vysávačom ale nie je najpohodlnejšie.

Pozitívom ale je, že zadná časť vysávača je vyrobená tak, aby stála pri vodorovnom položení na zem či nábytok a tak sa neprevráti do strany. V tejto polohe je zmena malých nadstavcov na vysávanie asi ideálna. Na prenášanie je zas v prednej časti pohodlná rúčka.

Mimochodom, hadica vo vnútri vysávača, ku ktorej sa pripájajú všetky nadstavce, je flexibilná a je ju možné vytiahnuť o cca 60 cm. Vďaka tomu je možné vysávať ťažšie prístupné miesta, ale aj čalúnené časti nábytku či matrace. Nadstavec s okrúhlou kefkou je v oboch modeloch a nesie označenie 3v1. Stačí ho k hadici nasadiť naopak a zrazu máte úzky nadstavec na rohy a ťažko prístupné miesta. Ak túto úzku časť rozložíte do strán, vznikne vám nadstavec na vysávanie čalúneného nábytku.

Úplne ideálne by ale bolo mať možnosť pripnutia popruhu na rameno, pretože nosiť v jednej ruke vysávač a druhou vysávač nie je najšťastnejšie riešenie. Ak vysávate napríklad sedačku, potrebujete si poposúvať vankúše. Obe ruky máte ale „plné“. To isté platí aj pri vysávaní poličiek s akýmikoľvek predmetmi, ktoré je nutné posunúť. Popruh by to vyriešil.

Popruh by vyriešil aj problémy s vysávaním automobilu. Veď vysávač človek bežne používa aj na to. Kvôli pomerne krátkej hadici nie je Pure F9 možné iba tak položiť ako bežný vysávač v aute a vysávať všetko v rádiuse hadice. Možno predaj dodatočnej aspoň metrovej hadice by pomohol tiež. V predaji zatiaľ nie je, no možno by sadla z iného modelu.

Hoci má Electrolux Pure F9 iba 2 500 mAh batériu, počas testovania sme ho len ťažko vybili. Samozrejme, vybili sme ho, no na občasné povysávanie menších plôch batéria stačí viac ako dosť. V prípade väčšieho vysávania, napríklad kompletného domu či bytu, bez dobíjania to nepôjde.

V najnižšom stupni výkonu (ovládanie na rúčke pomocou tlačidiel) som vysávač nevybil ani pri vysávaní celej domácnosti, no v tomto stupni mi prišlo vysávanie akési slabé. Hodí sa skôr len na vysávanie tvrdých podláh bez špár, z nich slabý výkon nečistoty nevysaje. Rovnako je rozdiel medzi najnižším a najvyšším výkonom pri vysávaní usadeného prachu zo soklových líšt či štrbín v oknách či iných častiach domácnosti.

V druhom stupni výkonu to už bola iná káva, ale aj čo sa týka výdrže. Tá sa prehupla cez 35 minút. v najvyššom stupni výkonu, ktorý by som pokojne prirovnal k nášmu veľkému vysávaču sa výdrž skrátila na zhruba 15 minút. Za ten čas som ale stihol vysať 3 izby (kúpeľňa, detská a hosťovská + chodba).

Ak upratujete, viete, že sa nedá všetko vysávať zaradom a potrebujete čosi v izbách aj uložiť, presunúť apod. Toto je práve ideálny čas, kedy Pure F9 vrátite do nabíjacej stanice a zoberiete ho späť až vtedy, keď už idete vysávať. Neverili by ste, koľko minút navyše bude fungovať iba vďaka tomu, že ste v spálni menili posteľné prádlo, vyniesli kôš so špinavou bielizňou a uložili čisté prádlo do skríň.

Takýmto spôsobom Pure F9 nevybijete ani v najvyššom výkone pri veľkom domácom upratovaní. A to je super, pretože prekladať kábel z veľkého vysávača, dávať pozor na to, aby sa doň nezachytili kolieska či kusy nábytku je celkom otrava.

Aby som nezabudol, Prue F9 má aj AUTO režim. Ten by mal vedieť rozpoznať, aký povrch vysáva a tomu prispôsobiť sací výkon. V prípade tvrdých podláh je to ok, no akonáhle začnete vysávať koberec, AUTO režim preskakuje z maximálneho výkonu na nižší ako sa mu zachce. Dôvod? Netuším. Logicky by mal totiž vysávač nastaviť jeden výkon, veď som stále na tom istom koberci.

Počas používania Pure F9 som ale objavil aj problém s vysávaním dozadu. Poznáte to vysávanie, pohyb rukou vpred a pohyb vzad, kedy hubicu jemne posuniete do strany, aby ste rýchlejšie povysávali väčšiu plochu? Tak toto sa s Pure F9 robiť nedá. Turbohubica totiž niektoré väčšie (zhruba od veľkosti guličky polystyrénu) kúsky nevysaje, naopak, odhodí ich smerom preč, často aj na už povysávanú časť. To je jedna z nuáns, ktoré musíte pochopiť – vysávať vždy iba vpred, resp. vracať sa s hubicou tou istou cestou.

Veľmi som si však obľúbil hubicu z iného dôvodu – LED svetlá. V prednej časti hubice na podlahu sú malé LED diódy, ktoré osvetľujú zem. Neverili by ste, aké je to efektné. Nie kvôli efektu, ale z praktického hľadiska. LEDky svietia na podlahu v takom uhle, že vidíte všetok prach a nečistoty, ktoré voľným okom neuvidíte. Perfektné!

Objem zbernej nádobky na nečistoty nie je veľký (0,7 l), no cyklónový efekt vo vnútri nečistoty celkom slušne natlačí a šetrí tak miestom. Vysýpanie je vcelku pohodlné a prakticky bez zaprášenia rúk. Až do chvíle, kým sa okolo stredového telesa nenamotajú manželkine dlhé vlasy a musíte rukou siahnuť do vnútra nádobky.

Plusom je, že celá nádobka je umývateľná, vrátane penového filtra. Druhý, v štýle HEPA je na pod zbernou nádobkou a filtruje tie najmenšie prachové častice. Meniť by sa mal pravidelne v závislosti od intenzity používania vysávača. Sada oboch filtrov stojí cca 16 €.

Hlučnosť vysávača nie je veľmi veľká. Na tvrdej podlahe dosahuje 75-79 dB, na koberci 73-79 dB a na keramickej podlahe 77-81 dB. Hodnoty sú merané pri najnižšom a najvyššom výkone. Je teda hlučnejší, ako robotické vysávače, ale

Ako som spomínal, testovali sme obe verzie Pure F9, ktoré Electrolux vyrába. Verziu REACH kúpite od 499 €, verzia ALLERGY stojí 599 €. V oboch prípadoch je však technická špecifikácia identická, rozdiel je len v príslušenstve, ktoré je v balení.

ALLERGY má navyše jemnú hubicu s plyšovými plochami a turbo hubiciu na vysávanie postele. Druhým rozdielom je farba. Osobne sa mi páči viac kombinácia s bielou, ktorú má iba model ALLERGY, no modrá modelu REACH je zas menej nápadná, čo sa tiež môže hodiť. V zahraničí je v predaji aj tmaosivá verzia IronGrey.

Electrolux Pure F9 me presvedčil, že aj batériový vysávač môže byť dostatočnou náhradou klasického vysávača, nie iba doplnkom toho robotického. Navyše je oproti bežnému vysávaču podstatne skladnejší a hlavne, nemá žiadne káble! To je azda ten najväčší benefit, minimálne pre mňa. Škoda len pomerne vysokej ceny.

Aj napriek tomu si od nás zaslúži ocenenie Tip redakcie…

Electrolux Pure F9 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku