Desperados III – výborný návrat taktickej westernovej klasiky z roku 2001

ZDROJ | THQ Nordic

Taktická hra z Divokého západu tvrdá ako remeň vyskúša trpezlivosť nejedného hráča.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • Dobrý príbeh a rozliční hrdinovia
  • Päť odlišných postáv a štýlov hrania
  • Kombinácia možností ľudí a prostredia
  • Pestré lokality a nečakané výzvy
  • Westernová atmosféra podporená detailmi
  • Dobré ovládanie a uloženie menu

Nevýhody

  • Niektoré frustrujúce momenty v misiách
  • Nevyrovnanosť protivníkov a občas sú nad vaše sily

Jednou vetou

Šikovná taktická hra, ktorá umne mieša možnosti piatich hrdinov a viacerých prostredí na Divokom Západe.

Ak ste hrali už stratégie či taktické hry pred 20 rokmi, určite vám neušiel titul Desperados. Mnohí v ňom videli iba westernovú verziu inej série 90. rokov (Commandos), ale ak ste sa ponorili do hry aj hlbšie, našli ste aj presvedčivé vlastné mechanizmy. Na rozdiel od mnohých real-time stratégií, kde ste sa venovali stavbe základní a až potom postupe špeciálnych jednotiek, tu sa karta otočila.

Hra vás posielala s limitovaným počtom hrdinov do nebezpečných misií a pretože nepriateľ bol v prevahe často, museli ste používať tichý postup, rôzne pasce a takticky sa zakrádať.

ZDROJ | THQ Nordic

Trojka je nula a po dlhom čase

Je až neuveriteľné, že na ďalší diel Desperados sme museli čakať 13 rokov. Nejaké pletky s licenciou, zmena štúdia a distribútora vyústili v dlhšiu prestávku, ale tretí diel prichádza s veľkou vervou. THQ Nordic nalialo do hry solídny rozpočet a prináša ju na tri platformy súčasne: PC, Xbox One i PS4. Ovládanie na PC padne hre ako uliate, ale recenzujeme na Xbox One, kde sa hrá rovnako kvalitne a ak ste zvyknutí na taktické hry s gamepadom, zvládnete jednotlivé misie.

Dejovo je hra zasadená ešte pred udalosti hlavnej série, čo je top krok pre nováčikov – ak ste jednotku či dvojku v rokoch 2001-6 nehrali, bez problémov sa naladíte do deja. Prvá misia sa odohrá ešte ako flashback, kde otec so synom vyrážajú na prvú misiu: starý pištoľník Cooper učí mladého Johna ako strieľať, utajene sa presúvať, hádzať mince na odlákanie alebo sa štverať po strechách, liezť v kaňone a využívať výhody terénu.

Dávajte bacha, lebo cca po 20-25 minútach tento prológ končí a čaká vás putovanie už ako osamelého vlka, ktorý sa vydal na misiu do istého mestečka. Akurát cestuje vo vlaku, ktorý zastane pred tunelom, kde hrozia zločinci výbuchom a potrebujú čosi vyrabovať. Vaša misia je jasná: zbaviť sa na mape všetkých protivníkov a pritom aj pár nešťastníkov zachrániť.

ZDROJ | THQ Nordic

Stealth vs. zbrane

Táto prvá hlavná misia vás stále ešte učí, čo máte robiť, no zároveň už ráta s tým, že v prológu ste sa naučili triky s mincou či nenápadný buchnát. Neskôr však pridá streľbu či iné zbrane. Nábojov je však málo, občas nájdete pár v truhliciach, ale s pištoľami Coopera je problém: sú hlasné, hneď prezradia vašu polohu a ak chcete tasiť zbrane proti trom naraz, väčšinou vás obkľúčia a porazia. Tak to nie je ideálny scenár, preto budete skôr kombinovať. A čo najviac hrdlorezov sa snažíte zbaviť už potichu – zakrádate sa vo vysokej tráve, šupnete mincu, preleziete zábranu, keď sa pozerá inde a pod.

Sú momenty, kedy ste na štyroch sami a vtedy musíte uvažovať. Rozdeliť si záťah na dve časti a ísť po dvojiciach? Najťažšie je zahlušiť prvého, lebo radary pohľadov protivníkov jasne hovoria, že ste na muške väčšinu času. Čím je ich menej, tým lepšia situácia, preto si treba vhodne zvoliť štartovaciu pozíciu. Dlho som chcel vyraziť spoza balvanu, ale kríky nad priepasťou sa ukázali výhodnejšie. Hoci vám hra iba odporúča záchranu civilistov, takmer vždy som oslobodil koho sa dalo.

Časť misie putujete sólo, rýchlo nájdete chlapíka menom Doc McCoy, ktorý vám otvára iné možnosti: odstreľovačku i presné strely na diaľku. To je jedna z mála výnimiek, kedy môžete páliť a zväčša si vás nevšimnú. Doc však núka aj iné lákadlá ako jedovatý kufrík – nie je taký mrštný, ale je jednou zo spoľahlivých postáv. Misiu v kaňone s vlakom končíte v dvojici a hra vás prinúti využívať ešte jeden mechanizmus…

ZDROJ | THQ Nordic

Skúšaj, zlyhaj, načítaj, skúšaj znova

Desperados III sa nehanbí za to, že budete využívať funkciu ukladania hry prakticky nonstop. Priamo ráta s vašimi neúspechmi – hoci neustále pauzujete hru a sledujete kroky nepriateľov, no raz musíte podstúpiť riziko a vtedy vás omráči chyba a smrť. Nič sa nedá robiť. Načítate si hru a vyskúšate iný postup v situácii, snáď vyjde.

Toto je hra, kde sa učíte cez vlastné zlyhania – raz vám niečo nevyšlo, ale možno to vypáli lepšie na druhý či tretí raz. A ak nie, musíte zmeniť celú taktiku v situácii a je šanca, že sa posuniete ďalej. Misie sa takto delia na jednotlivé fázy a postupne sa posúvate vpred. Občas si môžete vybrať, ktorú skupinu nepriateľov prekvapíte ako prvú alebo podľa mapy si určíte, ktorým smerom sa dostať k cieľu.

Druhá misia sa odohráva napríklad v meste, kde sú viaceré skupiny bossov a môžete si sami vybrať, na ktorú sa odhodláte najprv. Začiatok sa odohrá ešte na zadnom dvore, kde objavíte možnosti ďalšej postavy – Hector je hromotĺk, ktorý si trúfne na veľkých chlapov, ale zároveň ľstivý: jeho pasca na medvede zaberá aj na banditov a po krvavej seanse ju môže zbaliť a pokračovať ďalej. Keď sa borci dostanú za plot, čaká ich rozsiahle mesto so spomenutými voľbami.

A na prvý raz som si zdanlivo vybral menšiu skupinu, ale cesta k minibossovi sa ukázala byť náročná a vyrojil sa tucet hrdlorezov. Paradoxne iná partia sa ukázala byť zdolateľná a oplatí sa ísť k nej. Vďaka tomu nie je postup misiou vždy lineárny ako pri vlaku, kde postupujete sprava doľava, ale rozhodnutia si tvoríte sami.

Ukladanie a opätovné načítavanie hry nie je iba šport, ale jasná herná taktika. Desperados III dokonca počítajú počet uložených pozícii a aj počet obnovených pasáží, aby ste mohli vidieť, ako rozbitá bola vaša misia. A počty sa bez problémov rozširujú na niekoľko desiatok a možno i stovku ráz…

ZDROJ | THQ Nordic

Na Divokom Západe úradujú aj ženy

Pod palcom však budete mať okrem troch chlapíkov (John, Doc, Hector) aj dve ženské postavy, ktoré sa sem dostanú cez pestré dejové pletky a lokality. Potenciálna nevesta Kate O’Hara má úžasný šarm a niekedy jej stačí prejsť sa po chlapskom svete a banditi strácajú reč i pozornosť. Jej parfum je navyše účinná zbraň, ktorá dokáže odstaviť aj skupiny. Z vyprahnutých miest sa neskôr dostanete aj do bažín, kde sa ako doma cíti Isabelle, ktorá využíva šípky, pokúša sa ovplyvniť myseľ protivníkov alebo má mačku, ktorá je tiež osvedčené lákadlo pre odlákanie pozornosti.

Päť postáv, to je päť odlišných herných štýlov. No zriedka vás už hra v neskorších fázach pošle riešiť zapeklitý problém ako samotárov, skôr sa vyžíva v paralelnom využívaní schopnosti viacerých postáv. Dokonca si môžete pauzovať hru a načasovať postupnosť ďalších krokov či súbežné výstrely. Hector nastaví pascu, do ktorej padne prvý protivník, príde ho skontrolovať druhý, ktorého už zdolá John. V prvých misiách ešte netušíte, koho dostanete, ale Desperados III umne miešajú postavy v záťahoch.

Hra obsahuje 16 misií, ktoré striedajú rozličné prostredia: zapadnuté lokality, kaňony, väčšie mestečká a neskôr aj púšť, farmu či troška zelene v podobe hôr a močiarov. Colorado, Mexiko, Louisiana sú tri odlišné lokality, kde sa snažíte pretĺcť neľahkými problémami či pascami. Dej spája konanie všetkých postáv a ukrýva štipku napätia, pre ktorú sa oplatí hrať – aj vybrané medziscény sú pomerne vtipné.

ZDROJ | THQ Nordic

Keď „náhodný“ balvan odkrágľuje banditu

Čo je dôležité, každé prostredie núka aj iné možnosti hrateľnosti. Väčšinou môžete využiť balvany či iné prírodné zabezpečené pomôcky na uvoľnenie a nenápadnú smrť protivníkov. Rovnako dôležité je aj zbaviť sa tiel, aby nelákali pozornosť – oponenti sú čulí a keď vidia vykrvácaného kumpána pod bralom, okamžite sú podozrievaví a bijú na poplach. A potreba taktizovať je zohľadnená aj pri ume nepriateľov – tzv. dlhé plášte dokáže zdolať iba Hector a nik iný. Občas je nepriateľom aj žena a tam už fintičky Kate či Isabelle nepomôžu, potrebujete chlapský prístup.

Bonusom pre fanúšikov budú aj barónove výzvy, kde je vám upretá výhoda alebo stanovený štýl hry. Zväčša nemôžete používať všetky finesy ako v príbehových misiách, čo znamená ešte viac taktizovať.

Xbox One verzia prekvapila svižnosťou a dobrým ovládaním. Chvíľu si zvykáte, ako nasmerovať tú kameru a prepínať sa medzi postavami, no inak tlačidlá, jednotlivé funkcie a inventár sú dobre uložené v menu. Po hodine už ovládate všetko hladko a maximálne sa sústredíte na hru. Grafika je dobrá, dosť detailná a zvuková stránka tiež poteší, navodí tú správnu atmosféru.

Desperados III je teda viac ako iba nultý či tretí diel známej série. Je to závan starých časov a poctivej hrateľnosti ako z prelomu tisícročí. Vyšperkovaný, graficky zmodernizovaný, ale tam vnútri riadne prešpekulovaný s možnosťami piatich odlišných postáv, rôznych prostredí a tuhých výziev. Dlhé leto má silného kandidáta s hrateľnosťou na 40 hodín.

Stránka autorov: Desperados III
Cena: 45-60 €

Komentáre k článku