Canon EOS M100 má jednoduché ovládanie a výkonný hardvér

Kedysi populárnu kategóriu kompaktných fotoaparátov dnes nahrádzajú kamery chytrých telefónov. Pokiaľ vám ale nestačí stále sa zlepšujúca kvalita fotografií z telefónov a hľadáte vyššiu kvalitu, tak ste sa už mohli stretnúť s CSC fotoaparátmi. Model M100 od Canonu je práve jedným z nich.

Naše hodnotenie

82%
0 100

Výhody

  • Špičkový senzor
  • Kvalita fotografií
  • Bezdrôtové ovládanie a prenos dát.

Nevýhody

  • Iba Full HD video
  • Ťažšie sa drží v ruke

Jednou vetou

Canon EOS M100 je systémový fotoaparát, ktorý je jasne zameraný na nových používateľov, ktorí chcú fotiť lepšie ako mobilom. Práve táto skupina bude výsledkami očarená.

M100-ka je vylepšením jeho predchodcu, modelu M10, ktorý uzrel svetlo sveta pred tromi rokmi. Jedná sa o jednoduchý fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi a radom pokročilých funkcií.

Napriek tomu ale disponuje veľkým displejom a jednoduchým ovládaním, ktoré ho robia dostupným aj pre začiatočníkov, ktorí sa ho rozhodli zaobstarať ako nástupcu mobilného fotoaparátu.

Asi najväčšou prednosťou bude práve vymeniteľnosť objektívov, ktoré sa ku kompaktnému telu pripínajú cez EF-M závit. Objektívov je na trhu niekoľko a to vrátane makro verzie. Štandardne však dostanete 15-45 mm objektív s clonou f/3,5-f/6,3 a podporou stabilizácie obrazu a automatického ostrenia.

V našich končinách je dostupné aj balenie, v ktorom nájdete pribalený aj druhý 55-200mm objektív s clonou f/4,5-f/6,3. Táto kombinácia by mala pohodlne postačiť pre väčšinu záujemcov.

Fotoaparát obsahuje moderný 24,2 megapixelový senzor ktorý je doprevádzaný obrazovým procesorom DIGIC 7. Oproti staršiemu modelu M10 je zväčšená aj citlivosť, ktorú je možné nastaviť až do ISO 25 600.

Procesor DIGIC 7 pritom umožňuje snímať až 6 snímkov za sekundu. Okrem toho si Canon dovolil aj do tohto fotoaparátu vložiť svoj Dual Pixel autofókus, ktorý dokáže veľmi pohotovo ostriť. Práve rýchle a presné ostrenie bude dôležité, keďže na tele nenájdeme žiaden okulár a jediným výstupom je tak dotyková obrazovka.

Aj tento krok ukazuje zameranie modelu na začiatočníkov, ktorí sú zvyknutí na displej telefónu. Ovládanie je až príliš jednoduché a v podstate podobne ako u kompaktov je väčšina nastavení ponechaná na automatiku.

Displej je vyklopiteľný, žiaľ iba dohora. Ak ho otočíte o 180° tak sa celé zariadenie prepne do „selfie módu“. Tie môžete ihneď zdielať pomocou zabudovaného Wi-Fi vysielača, alebo cez Bluetooth. Nechýba ani NFC.

Pre konzervatívnejších užívateľov je tu stále stará dobrá SD pamäťová karta. Aplikácia Canon Connect však okrem prijímania fotografií dokáže aj ovládanie fotoaparátu na diaľku, čo môže mať množstvo využití.

Batéria typu LP-E12 vydrží asi 300 fotografií alebo dve hodiny videa. To si viete mimochodom natočiť iba vo Full HD, maximálne 60 snímkov za sekundu a z nepochopiteľného dôvodu iba v polhodinových klipoch.

Telo je veľmi podobné kompaktom a ak ste už s nejakým fotili, tak budete ihneď doma. U kompaktu ste však nemuseli riešiť že objektív váži 2-krát toľko čo telo. Preto budete napríklad u 55-200mm objektívu potrebovať obe ruky alebo poriadny uchop.

Žiaľ M100-ka v tomto smere neponúka ergonomické riešenie ani veľkú plochu pre ruku. Kvalita fotografií je výrazne lepšia ako u kompaktov či chytrých telefónov, to by ale malo byť samozrejmé.

Automatické nastavenia väčšinou dobre odhadnú scénu, problémom je ako obvykle iba zle osvetlené okolie. Vyskakovací blesk v tomto prípade veľa muziky neurobí.

Ak vám bude automatický mód vadiť, tak viete prepnúť aj na manuál, kde si viete okrem iného nastaviť ISO, no nad hodnotu 6 400 už nemá zmysel skúšať fotiť.

Za výhodu do budúcnosti považujem existenciu redukcií z EF-M úchytu na iné typy objektívov, čo môže predĺžiť životnosť M100-ky aj pre profesionálnejšie zameraných fotografov.

Canon EOS M100 je systémový fotoaparát, ktorý je jasne zameraný na nových používateľov, ktorí chcú fotiť lepšie ako mobilom. Práve táto skupina bude výsledkami očarená. Jednoduché ovládanie prepojené s výkonným hardvérom je dobrá kombinácia. Škoda že M100-ka nie je rovnako orientovaná aj na video, v tomto smere bude u potenciálnych zákazníkov strácať. Ak ale chcete aby vaše fotografie vyzerali profesionálne, no nemáte potuchy, čo by ste robili s veľkou zrkadlovkou, tak bude M100 tá správna voľba.

Canon EOS M100

Cena od 379,00 €
Veľkosť
108 x 67 x 35 mm, 302 g
Displej
3“ Dotykový TFT LCD
Hardvér
24,2 Mpx 22,3 x 14,9 mm CMOS senzor, ISO 100 - ISO 25 600, DIGIC 7 obrazový procesor, 6,1 fps, Dual Pixel ostrenie, AF 49 bodov, AF Lock, AF Assist Beam, EF-M kompatibilný objektív (EF a EF-S objektívy kompatibilné z redukciou EF-EOS M), 1/4000 sek. závierka, vstavaný blesk, 23 režimov fotenia, 13 efektov úpravy snímky, Full HD video 60 fps, JPEG/RAW, MPEG4, miniUSB 2.0, Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.1, NFC, SDXC (UHS-I kompatibilné), Li-Ion 7,2V 875 mAh
Softvér
Digital Photo Profesional, Picture Style Editor, EOS Utility, Image Transfer Utility, Camera Connect App (iOS, Android)
Cena
od 379,00 €

Komentáre k článku