BlackBerry KeyONE – Veľký návrat hardvérovej klávesnice?

BlackBerry KeyONE bol už od svojho uvedenia smartfónom, ktorý mal naplniť očakávania mnohých fanúšikov značky. Každý si túto značku spája so smartfónmi, ktoré sú vybavené klávesnicou a aplikáciami, ktoré sú pre „černice“ jedinečné. Podarilo sa mu to?

Naše hodnotenie

87%
0 100

Výhody

  • Výborné spracovanie
  • Hardvérová klávesnica
  • Pravidelné aktualizácie systému

Nevýhody

  • Slabší hardvér
  • Umiestnenie tlačidla pre zapnutie
  • Optimalizácia aplikácií BlackBerry

Jednou vetou

BlackBerry KeyONE je plnohodnotným BlackBerry so všetkým, nechýba mu plnohodnotná klávesnica, písanie na ktorej ešte uľahčujú aj gestá, výborné spracovanie a tiež aplikácie, ktoré poznajú aj majitelia predchádzajúcich smartfónov tejto značky.

To, ako BlackBerry KeyONE vyzerá, v čase uverejnenia tejto recenzie už asi väčšina z vás veľmi dobre vie. Čo však možno neviete, je, že nový smartfón k vám príde v elegantnej čiernej krabičke, ktorá skrýva okrem samotného smartfónu, USB-C kábla a rýchlonabíjačky s technológiou Qualcomm Quick Charge aj vydarené štupľové slúchadlá, ktoré hrajú prekvapivo dobre.

Samotný smartfón je aj napriek pomerne malému 4,5“ displeju poriadne veľkým kusom hardvéru. Pocítite to už pri jeho prvom uchopení, kedy dá o sebe vedieť jeho hmotnosť 180 gramov.

Pozrite siBlackBerry KEYone prichádza konečne aj na Slovensko!

BlackBerry si však určite zaslúži pochvalu za ergonomické spracovanie, zaoblené boky smartfónu a doslova nobelovku by som dizajnérovi dal za použitie pogumovanej zadnej časti. Vďaka tomuto riešeniu sa nielenže nemusíte báť odtlačkov na jeho zadnej strane, ale ani toho, že by vám smartfón počas používania vypadol z rúk.

Nie je mi však jasné, prečo sa  tlačidlo pre zapnutie nachádza napravo a nie na opačnej strane pod dvojtlačidlom pre hlasitosť. Tu je umiestnené plne programovateľné tlačidlo.

Aj po niekoľkých týždňoch intenzívneho používania ma to stále ťahá použiť Convenience Key ako tlačidlo pre zapnutie. Ak by to bolo možné, okamžite by som obe tlačidlá navzájom vymenil.

Nie, toto nie je tlačidlo pre vypnutie! Pod dvojtlačidlom hlasitosti je Convience Key, teda programovateľné tlačidlo.

Poteší však to, že KeyONE ponúkne aj 3,5 mm audio konektor. Uhlopriečka displeja sa vám možno bude zdať malá, no počas môjho používania som ani raz veľkosť displeja nepovažoval za slabinu.

Je síce menší, ako konkurencia, ale ponúka verné podanie farieb, a navyše aj viac ako dobrú čitateľnosť na slnku.

Pod displejom je samotná pýcha celého zariadenia – klávesnica zložená z 32 samostatných tlačidiel. A to vrátane obrovského medzerníka, ktorý supluje aj snímač odtlačkov prstov.

Na jeho umiestnenie si zvyknete skutočne rýchlo a navyše snímač odtlačkov v prípade BlackBerry KeyONE patrí k tým najrýchlejším. Odomknutie smartfónu je tak doslova otázkou okamihu.

Sprvoti mi prišlo písanie na tejto klávesnici zložité, keďže nedosahuje kvalít, ktorými sa preslávili predchádzajúce modely spoločnosti. Tlačidlá sú príliš malé a na ich stláčanie potrebujete podstatne väčšiu silu, ako napríklad na BlackBerry Q10, alebo Classic.

Postupom času som sa však naučil na klávesnici písať rýchlejšie, ako na väčšine softvérových klávesníc. Istú zásluhu na tom má cvik, ako aj to, že sa klávesnica mierne vybehala.

Pozrite siBlackBerry KEYone sadne do ruky ako uliate, poteší klávesnicou

Na jednoduchosti písania má veľkú zásluhu aj vynikajúca predikcia, ktorú ponúka klávesnica Blackberry aj v slovenčine. Samostatnou kapitolou je možnosť používania gest pri písaní.

Klávesnica totiž funguje aj ako malý touchpad, takže môžete prostredníctvom nej posúvať kurzor, alebo rýchlo zvoliť posunom navrhované slovo z predikcie.

Písanie je po niekoľkých týždňoch tak pohodlné, že aj väčšiu časť tejto recenzie som napísal priamo na BlackBerry KeyONE.

Ovládanie samotného smartfónu urýchľuje aj možnosť nastavenia si skratiek takmer na každú klávesu. Pre rýchle volanie kontaktu tak stačí podržať „A“, pre spustenie prehliadača „C“ a podobne.

Samozrejme všetky skratky si môžete prispôsobiť podľa seba a k dispozícii máte možnosti pre krátke aj dlhé stlačenie. Ak pre nič iné, pre klávesnicu sa oplatí kúpiť si BlackBerry KeyONE. Dajte jej však dostatočný čas na to, aby ste sa ju naučili plnohodnotne používať. Mne to trvalo asi tri týždne.

Už podľa papierových parametrov je jasné, že KeyONE nebude žiadnym rekordérom vo výkone. Práve hardvér je najväčšou slabinou tohto inak vydareného zariadenia.

Použitý procesor sa radí do strednej triedy a 3 GB RAM sú primálo. Ak často potrebujete prepínať medzi aplikáciami, ako sú napríklad rôzne internetové prehliadače, budete sa musieť zmieriť s neustálym opätovným načítavaním obsahu.

Pozrite siMáme v rukách nové BlackBerry KEYone, pozrite si ho

Je to veľká škoda, KeyONE by si zaslúžil aspoň o triedu lepší hardvér. Na druhej strane je práve vďaka slabšiemu hardvéru KeyONE prvým smartfónom, ktorý mne na jedno nabitie vydrží viac ako jeden a pol dňa. Má to však jednu podmienku, o nej sa zmienim neskôr.

Operačným systémom KeyONE je Android 7.1.1 a ide o smartfón, ktorý je aktualizovaný pravidelne každý mesiac. Za toto si BlackBerry určite zaslúži pochvalu, spoločnosti sa darí pravidelne smartfón aktualizovať.

Poteší aj takmer čistý Android, v ktorom nájdete množstvo aplikácií priamo od BlackBerry. Základom je BlackBerry Hub, ktorý dôverne poznajú majitelia predchádzajúcich modelov.

Hub je centrom pre všetky správy a je pritom jedno, či ide o e-mail, Messenger, alebo SMS. Svoju úlohu si Hub plní, no aj tak som sa ani po niekoľkých týždňoch nedonútil používať ho pravidelne. Na môj vkus je príliš pomalý, navyše Android má v sebe zabudovanú veľmi dobrú správu notifikácií.

Navyše v momente, keď som Hub v nastaveniach zakázal, smartfón razom ožil. Nielenže reaguje rýchlejšie, ale aj batéria vydrží podstatne viac. BlackBerry by teda malo na optimalizácii svojich aplikácií ešte popracovať.

Okrem toho však nájdete v systéme aj iné aplikácie, ako je napríklad kalendár, kontakty, poznámky či softvér DTEK, ktorý kontroluje zabezpečenie.

Ďalším softvérovým vylepšením, ktoré KeyONE ponúkne je Productivity Tab. Je to malá záložka na kraji displeja, pomocou ktorej máte prístup nielen k nadchádzajúcim udalostiam v kalendári, vašim úlohám, ale aj ku kontaktom, či BlackBerry Hub.

Pre rýchle ovládanie môžete využiť aj malé widgety k niektorým aplikáciám. Aplikácia, ktorá widget obsahuje má pod svojou ikonou trojicu bodiek. Gestom posunutia smerom hore na takejto aplikácii môžete vyvolať malý widget.

To, či budete tieto služby využívať, je na vás. V obchode Google Play je veľké množstvo alternatív, ktoré navyše pracujú na rôznych platformách.

Osobne využívam teda iba aplikáciu Telefón a aplikáciu Device Search, ktorá rýchlo vyhľadáva informácie priamo v telefóne a dostupných aplikáciách. Ostatné služby som nahradil tými od Google, alebo aplikáciami od iných vývojárov.

Nakoniec sa dostávam k multimédiám. Aj keď som od integrovaného fotoaparátu nečakal žiadne zázraky, milo ma prekvapil.

Výsledky za bežného denného svetla sú veľmi dobré a ani fotografie vytvorené v interiéri či za slabšieho svetla nezahodíte.

Fotoaparát sa v tomto prípade vydaril, aj keď na kvality top modelov mu okrem možnosti snímania v kreatívnych režimoch chýba jedna podstatná vlastnosť. Tou je optická stabilizácia. Pri fotografii jej absenciu až tak nepocítite, ale pri videu chýba.

KeyONE pritom zvládne aj UHD video pri 30 fps. Digitálna stabilizácia je však dostupná iba v prípade Full HD/30p videa. Pochvalu si však zaslúži manuálny režim, ako aj rýchla korekcia expozície gestom posunu po klávesnici.

KeyONE je pravým BlackBerry. Škoda slabšieho hardvéru a nešťastne umiestneného ON/OFF tlačidla. Naopak milovať budete spracovanie, klávesnicu a celkový pocit z používania.

ZdrojČasopis TECHBOX 9/2017

BlackBerry KeyONE

Cena 629,00 €
Veľkosť
149,1 x 72,4 x 9,4 mm, 180 g
Displej
4,5“ IPS (1 080 x 1 620 px, 443 PPI), Gorilla Glass 4
Fotoaparát
1/2,3” 12 Mpx, (f/2,0), Ultra HD (30 fps), 8 Mpx Full HD webkamera, f/2,2
Hardvér
Snapdragon 625, Adreno 506, 3 GB RAM, 32 GB UFS, LTE Cat9, Wi-Fi ac, BT 4.2, USB-C, NFC, microSDXC UHS, GPS, FM rádio, snímač odtlačku prsta, hardvérová klávesnica, 3 505 mAh Li-Ion, Quick Charge 3.0
Softvér
Android 7.1.1, BlackBerry Productivity Tab, BlackBerry Hub, Power Center, Device Search, BBM
Cena
629,00 €

Komentáre k článku