Age of Empires II DE a Two Point Hospital sa rozširujú o výborné novinky

ZDROJ | Steam

Dve silné stratégie z posledných rokov dostali pestré prídavky, ktoré sa budú páčiť fanúšikom, taktikom či dobyvateľom. Obe stratégie majú veľa možností na rozvoj - či nové nemocnice a ich udržanie alebo nové civilizácie a historické kampane.

Age of Empires II: Lords of the West (PC)

Age of Empires II, jedna z najlepších stratégií zo stredoveku má už 22 rokov. Na jeseň 2019 chytila druhý dych vďaka tzv. Definitive Edition a teraz prišiel Microsoft s rozšírením za 10 eur a chce ponúknuť viaceré novinky: nové civilizácie, kampane, iný nádych v multiplayeri. To nie sú malé ambície, ale na druhej strane plná hra stojí dvacku a obsahuje kvantum obsahu (napríklad viac ako 100 misií).

Ale ak ste pravoverný fanúšik, srdce vám plesá, keď vidíte tri nové kampane. Sú plne nahovorené, prenášajú nás do rôznych storočí stredoveku, otvárajú nové konflikty a určite vás bude zaujímať, kto sú tí „páni Západu“, ktorí mútia vodu už v titulku hry.

Napoviem – spoločným menovateľom sú Normani, ktorí sa však rozšírili po Európe zaujímavým spôsobom. Títo vzdialení potomkovia Vikingov totiž nefigurovali iba na Britských ostrovoch, ale dorazili aj na územie Francúzska (odtiaľ oblasť Normandia) a dokonca aj na juh Talianska a Sicílie.

Trojica kampaní vás vedie do viacerých oblastí i kampaní. Osobne ma najviac zaujala tá sicílska z 11. storočia, ktorá začína vaším príchodom na Apeninský polostrov, kde sa snažíte preraziť, no dostávate už v prvej misii veľké výzvy: nemáte tradičnú základňu, lebo ste príšelec, ale musíte sa s hŕstkou armády pokúsiť dobyť prvé základne iných národov, ako-tak etablovať a potom sa pokúsiť preraziť.

Lenže musíte si vybrať – spriahnete sa s byzantským národom, ktorí má očividne veľké základne a veľa peňazí, ale sa skúsite spojiť s Lombarďanmi. Jeden národ si spriatelíte, druhý bude proti vám. Osobne som dal prednosť byzantským peniazom a tĺkol potomkov z Lombardie, ale na juhu mapy ešte figurujú aj zelení piráti, ktorí plienia raz za 15 minút koho môžu. A niekedy máte smolu, že otočia zbrane proti vašim dvom-trom malým základniam, ktoré ste si dobyli.

ZDROJ | Steam

Z toho vyplýva, že európske pomery sú krásne zobrazené, bežne sú na mape štyri frakcie, občas aj šesť-sedem a konflikty sa riešia navzájom. Občas niekoho uplatíte, vytvoríte alianciu alebo sa snažíte prežiť. Sicílska kampaň je pre mňa najzaujímavejšia a národ Sicílčanov má zaujímavé vychytávky.

Hrá sa za nich trošku inak, je to taktický štýl, spája ofenzívu i defenzívu a väčšinou mi vyhovuje ako pomalšiemu hráčovi. Navyše o tejto časti histórii je toho známeho málo a na Sicilíi sa to mlelo každých 20 rokov. Dobýjate rôzne mestá, neskôr si doprajete výpravy a celá kampaň má výborný náboj.

Za Sicílčanov sa hrá inak vďaka zameraniu na pechotu a vojakov, majú skvelých lukostrelcov a najmä bohaté farmy s produkciou jedla. Ich unikátnou jednotkou sú seržanti, ktorí sú jednak dobre vyzbrojení, ale najmä môžu ísť do tyla nepriateľa a budovať Donjon veže.

A Donjon vám umožní zase produkovať seržantov. A tí idú ďalej a… vzniká takto premyslený kruh produkcie, kde sa môžete vežami posúvať vpred a mať vysunuté základne i systémy. Opäť platí, že je vo vítané spestrenie pre taktických hráčov, ale stojí za to.

Druhá silná kampaň sa viaže k Burgunďanom. Odohráva sa neskôr, až počas storočnej vojny (v 15. storočí) a je krásne vidieť, že francúzsky región nežil iba konfliktom s Anglickom, ale riešil si aj svoje rozbroje. Čo je však zaujímavejšie… nepriateľ môjho nepriateľa je priateľ, takže občas môžete dokonca pre svoje záujmy verbovať aj Angličanov, aby ste dosiahli svoje.

Burgunďania sú navyše obchodníci, ktorí majú unikátnu funkciu – menia jedlo za zlato v pomere 2:1. A ak si vysadíte dostatočne veľa fariem, zrazu vám chodí prídel zlata v správnom čase. Ďalšia vec je, že Burgunďania sa môžu k niektorým vychytávkam dostať v skoršej dobe, napríklad jazdcom či paladinom.

Unikátna jednotka Coustillier má absolútne masový zásah, ale iba raz za čas. Na druhej strane Flemish Revolution vám pomôže zmeniť dedinčanov na pechotu a ísť do boja.

ZDROJ | Steam

Tak sa môže zdať, že posledná kampaň s Britmi bude skôr výplň, ale má dobrý priebeh. Neponúkne síce nový národ, ale kampaň okolo Edwarda Longshanksa nie je vôbec márna, lebo si troška zahráte so Škótmi, ale najmä vás čaká križiacka výprava do Svätej zeme.

Práve tu som si však najviac užil element hrdinov, unikátnych jednotiek schopných zvyšovať level a urputne ich brániť pred stratou. Sú tu aj krásne reálie a misie striedajú prostredia úlohy. Fakt je, že misie v tejto kampani príliš nešpekulujú s úlohami a skôr sú variáciou na klasickú hrateľnosť. Majú trošku inovácie, dobrú náplň a nie sú také komplikované. Preto je možno dobré s nimi začať alebo si ich šetriť na vydýchnutie od zložitejších.

Multiplayer je do istej miery už ovplyvnený príchodom dvoch nových národov, pričom najmä Burgunďania sú pomerne silní vďaka svojim jednotkám. Bude zaujímavé sledovať ako sa hráči chopia nových civilizácii (ich výhody k tomu nabádajú) oproti starším, ale sú tu celé tri tucty na výber, takže skúšať sa dá veľa.

Za 10 eur si užijete dosť hodín zábavy. Hoci niektorí rýchli hráči konštatujú prejdenie kampaní za 15-20 hodín, mne len niektoré misie zabrali štyri a prechádzanie všetkého sa pekne natiahlo. Ak ste už prešli všetok obsah a patríte k fanúšikom, čaká vás pekná porcia.

Distribútor: Microsoft
Cena: 10 EUR (za prídavok, je potrebné mať pôvodnú hru)

ZDROJ | Steam

Two Point Hospital Jumbo Edition (PS4, Xbox One, Switch)

Ekonomická stratégia Two Point Hospital vyšla v auguste 2018 na PC a vo februári 2020 na konzoly PS4, Xbox One a Switch. Je to jedna z najvtipnejších a najnápaditejších stratégií posledných rokov a bola by škoda ju nevyskúšať. Ako duchovný nástupca Theme Hospital sa pozerá na vážne problémy aj so štipkou humoru a to sa prejavuje v mnohých smeroch: choroby, štýly nemocníc, prostredia alebo aj pacienti sú odlišní.

Ale tvorcovia majú pripravené rozličné výzvy: buď vám dajú na začiatok málo peňazí alebo máte relatívne malú nemocnicu či veľký nápor pacientov. Úlohy sú dané vopred: hlavnú dopĺňajú aj rozličné vedľajšie. Hra je rozdelená tak, že na svetovej mape si vyberáte nemocnicu, ktorú idete manažovať a úspech sa meria od jednej do troch hviezdičiek. Jedna hviezdička stačí na prejdenie misie, machri môžu skúšať plniť všetky úlohy na tri hviezdy.

Tento systém umožňuje autorom pokračovať s novými prostrediami i nápadmi. Základná porcia hry obsahuje 15 máp a k nej sa pridávajú ďalšie cez rozšírenia. Na PC si dokupujete postupne jednotlivé porcie, ale na konzolách ste už dostali v cene hry základ a prvé dve rozšírenia. Tzv. Jumbo Edition vám na konzolách teraz umožní prístup k ďalším dvom porciám.

ZDROJ | Steam

Štvorica prídavkov sa do veľkej miery odlišuje od základnej hry. Najmä ich obtiažnosť citeľne stúpla a hra od vás žiada podstatne viac. Ak nesplníte niektoré úlohy v časovom limite alebo sa dostanete za istý bod zlomu, keď vám veľa pacientov zaplaví nemocnicu či neplníte iné zadanie, je lepšie ísť radšej od začiatku.

To platí už v snežných prostrediach Bigfoot – tri mapy vás presunú do mimoriadnej zimy a zatiaľ čo prvá bola ešte celkom schodná, druhá mapa je dosť náročná. Stretnete tu aj postavu B. F. Yetiho, ktorý vás povoláva do Pointy Mountains, aby ste odstrčeným ľuďom priniesli lepšiu zdravotnú starostlivosť, no ich choroby ako Bard Flu či Aurora Snorealis sú pomerne náročné. Zimné prostredia sú však graficky nádherné a stoja za váš čas.

To Pebberly Island vás berie do exotiky a obohatí hru o tropické choroby. V tom smere je skutočnosť i hra vďačná na rôzne malárie a nebezpečné šírené choroby. Hra pridala postavu Wiggy Silverbottoma a jeho púť za živou vodou! Vy sa v tomto regióne snažíte starať o nemocnice a pacientov, no zároveň si vyhradíte čas aj na Wiggyho a jeho bláznivé úlohy.

A teraz dve úplné novinky Jumbo Edition, ktoré sa už dostávajú do bláznivej a sčasti už sci-fi roviny. K tomu patrí prídavok Close Encounters – a blízke stretnutia nasadzujú nečakané choroby, ktoré Zem ani nepozná a mohli by byť mimozemského pôvodu. Za všetkým má byť prílet ohnivej gule, ta veľmi znepokojila obyvateľov a priniesla rôzne poruchy i nepokoje v zabudnutom mestečku. Tu už hra ide za hranice možného a snaží sa nasadiť sci-fi prvky, tajné lokality, 11 nových chorôb a už sú vám v pätách novinári, takže musíte byť aj dostatočne opatrní.

ZDROJ | Steam

Napokon je tu environmentálna séria mapiek Off the Grid. Tu sa autori vrátili späť na zem a hrajú sa s matkou prírodou. V istej časti mapy sa zrazu objavujú rieky, lesy a nová postava Tabitha Windsock, ktorá chce svetu vrátiť poriadok. Navyše sa tu dostávajú aj otázky morálky, politickej kampane a vaša cesta za úspechom musí byť tiež zelená! Nemôžete stavať len tak hocikde, platia tu nové pravidlá a kto nedodržiava eco-friendly pravidlá, nezíska hviezdičky.

Ak máte pôvodnú verziu hry, môžete si dodatky Close Encounters a Off the Grid dokúpiť. Ale ak ste ešte Two Point Hospital vôbec nehrali, v Jumbo Edition vás čaká 27 máp a 81 hviezdičiek, čo je veľká porcia obsahu.

Distribútor: SEGA
Cena: 40 EUR (celá JUMBO Edition)

Komentáre k článku