Qualcomm predstavil svoje prvé Wi-Fi 6E čipy aj s podporou Bluetooth 5.2

ZDROJ | Qualcomm

Bezdrôtové pripojenie smartfónov bude opäť o niečo rýchlejšie. Qualcomm predstavil nové mobilné čipy FastConnect 6900 a 6700, ktoré prinesú do mobilných zariadení podporu nového štandardu Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2.

Nedávne formálne rozšírenie bezdrôtového štandardu Wi-Fi o novú frekvenciu 6 GHz sa môže začať pretavovať do prvých reálnych zariadení. Prvými čipmi, ktoré budú podporovať rýchlejší štandard Wi-Fi 6E využívajúci práve toto frekvenčné pásmo, budú čipy Qualcomm FastConnect 6900 a FastConnect 6700.

Nové čipy ponúknu maximálnu teoretickú rýchlosť až do 3 Gb/s, resp. 3,6 Gb/s v prípade vyššieho modelu 6900. Podporovať budú všetky frekvenčné pásma od 160 MHz do 6 GHz. Keďže ide o čipy spadajúce do rodiny FastConnect, skôr či neskôr by sme sa mali dočkať aj ich integrácie priamo do čipsetov Qualcomm Snapdragon.

Súčasne najnovšia generácia čipsetov Snapdragon využíva staršiu generáciu čipu FastConnect 6800, ktorej zatiaľ podpora Wi-Fi 6E sietí chýba. Zatiaľ nie je jasné, kedy začnú nový čip využívať aj výrobcovia mobilných zariadení. Aspoň zo začiatku bude pre nich podpora Wi-Fi 6E voliteľná a tak je pravdepodobné, že túto generáciu bezdrôtových sietí budú podporovať len najdrahšie vlajkové lode smartfónov a tabletov.

ZDROJ | Qualcomm

Okrem výrobcov smartfónov a tabletov s operačným systémom Android by sa teoreticky podpory Wi-Fi 6E ešte tento rok mohli dočkať aj mobilné zariadenia od Apple. Broadcom, ktorého čipy a a modemy nájdeme napríklad aj v iPhone, totiž predstavil svoj prvý Wi-Fi 6E čip už vo februári.

ZDROJ | Thom Holmes (Unsplash)

Zhruba 2,5-násobné zvýšenie prenosových rýchlostí môže byť v praxi použité aj pri bezdrôtových AR a VR headsetoch, kde Qualcomm hovorí o menej ako 3-milisekundovej odozve. Nové čipy sú navyše oproti svojim predchodcom o 50 % úspornejšie.

Integrácia štandardu Bluetooth 5.2 do čipov prinesie najmä možnosť využitia sekundárnej Bluetooth antény na inteligentné prepínanie pásiem pre elimináciu rušenia inými zariadeniami. Fanúšikovia kvalitného zvuku sa môžu tešiť na podporu štandardu aptX Adaptive, ktorý sa má postarať o bezdrôtový prenos zvuku na úrovni káblového pripojenia.

Pozrite siSamsung Note má silného konkurenta. Moto g pro kúpite za tretinu

Bez podpory nového štandardu zo strany prístupových bodov a Wi-Fi routerov táto integrácia samozrejme zmysel nemá. Qualcomm preto súbežne s novými čipmi FastConnect predstavil aj čipy Networking Pro 610, 810, 1210 a 1610 navrhnuté pre routre a vysielače.

Na tejto strane bezdrôtového pripojenia sa môžeme tešiť na teoretické rýchlosti od 5,4 Gb/s pri najnižších čipoch, až po 10,8 Gb/s pri najvyšších čipoch. Takéto rýchlosti budú môcť využívať najskôr notebooky a externé Wi-Fi prijímače. Pred ich príchodom na trh je však potrebné schválenie používania 6 GHz pásma aj v Európe. Zelenú totiž dostalo Wi-Fi 6E zatiaľ iba v Spojených štátoch.

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku