Procesor Tachyum Prodigy prekoná čipy Intel aj NVIDIA

ZDROJ | Tachyum

Na prvý pohľad to možno znie trochu nepravdepodobne, ale zdá sa, že americká spoločnosť Tachyum so slovenskou dcérou v Bratislave má skutočne v rukáve eso. Má podobu supervýkonného procesora Prodigy, ktorý môže znamenať kvalitatívny skok vo výstavbe a prevádzke serverov vo veľkých dátových centrách a aplikáciách umelej inteligencie.

Pozrite siApple posiela Intel do minulosti, ARM procesory bude mať aj v počítačoch

Spoločnosť Tachyum založil ako spoluzakladateľ podnikateľ s bohatými skúsenosťami zo Silicon Valley, slovenský rodák Radoslav Danilák. Hoci ide o startup s pracoviskami v kalifornskom Santa Clara a v Bratislave, R. Danilák má za sebou už množstvo úspechov.

rozhovore pre Denník E popísal svoje skúsenosti z pôsobenia v spoločnostiach Gizmo Technologies, Toshiba a NVIDIA, ktoré vyústili do vzniku jeho úspešnej firmy SandForce, ktorej čipy používalo vyše 85 percent svetových výrobcov SSD diskov a aj vďaka tomu sa SSD disky stávajú štandardom v notebookoch a ďalších prenosných zariadeniach.

ZDROJ | Tachyum

R. Danilák bol v spoločnosti SandForce spoluzakladateľom, technologickým šéfom a riaditeľom pre výskum a technológiu. Firmu SandForce v roku 2011 kúpila za 377 miliónov USD spoločnosť LSI.

Po predaji SandForce sa Radoslav Danilák sústredil na ďalší zaujímavý segment trhu, akým sú práve dátové centrá s množstvom serverov a násobne vyšším počtom procesorov. Ide o trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov, ktorý každoročne rastie o viac než 20 percent.

ZDROJ | Tachyum

Podľa Daniláka dátové centrá už dnes spotrebujú 3% celosvetovej produkcie elektriny a toto číslo sa každých 5 rokov zdvojnásobuje. Procesor Prodigy od spoločnosti Tachyum s ultranízkou (desatinovou) spotrebou je pre pokračujúci rast dátových centier veľmi dôležitý.

Tento unikátny čip sa má začať sériovo vyrábať v roku 2021, no už dnes v testoch poráža konkurentov z produkcie značiek Intel, alebo NVIDIA. Najvýkonnejšia verzia Prodigy T16128 má 128 jadier.

ZDROJ | Tachyum

Procesor Tachyum Prodigy prekonáva najrýchlejšie procesory Intel Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe na jadro pri zaťažení úrovne dátových centier a tiež prekonáva najrýchlejšiu GPU NVIDIA A 100 na skúšobných a inferenčných neurónových sieťach pre umelú inteligenciu.

Vďaka vysokej výpočtovej hustote a šírke pásma I/O dokážu siete procesorov Prodigy v konfigurácii iba 125 HPC stojanov dosiahnuť výpočtovú kapacitu až 32 tensor exaflopov (miliardu miliárd operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu).

ZDROJ | Tachyum

V porovnaní s konkurenčnými CPU dosahuje procesor Prodigy tretinové náklady na MIPS a zároveň desatinu spotreby energie. To sa prejaví v štvornásobnom znížení ročných nákladov TCO (kapitálové + prevádzkové náklady) dátových centier.

Pozrite siIntel predstavil 10. generáciu desktopových procesorov s označením Comet Lake

Rozhovor s R. Danilákom o ekonomických perspektívach v súčasnom zložitom období a výhodách procesorov Prodigy pre veľkokapacitné dátové centrá si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Tachyum predpokladá, že najväčší potenciálni zákazníci a prevádzkovatelia dátových centier ako sú Google, Facebook a Amazon by aj pri 50-percentnej miere použitia procesorov Prodigy reálne ušetrili miliardy dolárov ročne.

ZdrojTachyum

Komentáre k článku