Prichádza éra OLED TV z tlačiarne?

ZDROJ | BOE

OLED displeje vyrobené pomocou tlače sa začali objavovať už pred rokmi, ale spočiatku to boli pomerne biedne pokusy. Sony už na SID 2011 prezentoval takýto displej s uhlopriečkou 3“ s VGA rozlíšením a hustotou obrazových bodov 270 ppi, vyrobený ofsetovou tlačou.

Pozrite siSony naznačil cestu k tlačeným OLED panelom s 500 ppi

Dnes už táto výrobná technológia podstatne pokročila, aj keď nádejnejšia je ink-jet tlač. V decembri 2019 predstavila čínska spoločnosť BOE prototyp OLED televízora s uhlopriečkou 55″ a rozlíšením 8K (s hustotou obrazových bodov 160 PPI) vyrábaného atramentovou tlačou.

ZDROJ | BOE

Na najnovšom podujatí SID Displayweek 2020, ktoré sa konalo 3. – 7. augusta 2020, tentoraz vo virtuálnej podobe, demonštrovala firma BOE toto zariadenie a poskytla ďalšie podrobnosti týkajúce sa jeho výrobného procesu a technických parametrov. OLED panel dosahuje maximálny jas 400 nit (trvale len 150 nit) a farebný rozsah 95% DCI-P3.

BOE uvádza, že tento 8K panel sa vyrába na koplanárnej základnej doske s oxidom TFT s vrchnou emisnou štruktúrou. Základná doska, založená na skle 8,5. generácie (ktoré je pre atramentovú tlačiareň rozrezané na 6 častí), používa štruktúru 1G1D a je schopná riadiť displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

Pozrite siSamsung bude predávať microLED telku s uhlopriečkou 150 palcov!

Na SID Displayweek 2020 ukázal OLED panel vyrobený atramentovou tlačou aj Samsung. Samsung Display vyvinul 18,2″ OLED displej s rozlíšením 2560 x 1440 (pri 202 PPI), teda „len“ Ultra HD, a jasom 350 cd/m2 (350 nit).

ZDROJ | BOE

Samsung tvrdí, že vysoký jas sa dosiahol ladením zariadení s najvyššou emisnou štruktúrou s vysoko rozpustnými materiálmi. Vysoké rozlíšenie pixelov sa podarilo dosiahnuť moduláciou tvaru vlny z trysiek pri uvoľňovaní kvapiek atramentu. Zlepšenie presnosti umiestnenia kvapiek umožnil výber správneho zloženia atramentu z hľadiska viskozity a povrchovej energie.

Napriek pokroku technológie tlačených OLED displejov Samsung pripúšťa, že stále zaostáva za výrobou pomocou vákuového nanášania. Kľúčom k dosiahnutiu komerčnej konkurencieschopnosti organických LED displejov pomocou ink-jet tlače bude zlepšenie výkonu rozpustných materiálov pre modré OLED žiariče. Váš najbližší OLED TV bude mať teda pravdepodobne obrazovku vyrobenú tradičnými postupmi.

ZdrojOLED-info

Komentáre k článku