„Prevratné batérie“ má Tesla vyrábať aj v Gigafactory Berlín

ZDROJ | Tesla

Okrem virtuálnej hodnoty, akou je cena akcií, ktorou dokáže zamávať občas aj cielene vypustený „nevinný“ tweet, Tesla rastie aj v reálnych dimenziách. Rozširuje svoju čínsku fabriku v Šanghaji, intenzívne stavia prvú európsku fabriku Giga Berlín a pripravuje výstavbu ďalšej americkej gigafabriky v Texase.

Hovorí sa aj o plánoch na výstavbu ďalších dvoch závodov v Ázii, z ktorých jeden by mal byť opäť v Číne. Vzhľadom na to, že Čína je najväčším svetovým trhom elektromobilov, by to dávalo zmysel.

Pozrite siTesla Gigafactory Berlin – prvá Tesla fabrika v Európe sa už naplno stavia

Aktuálne najväčší výrobca elektromobilov na svete má však ambície byť stále lepší. Okrem autopilota 5. úrovne, ktorého chce mať do konca tohto roku, plánuje do svojich vozidiel montovať aj prevratné batérie.

ZDROJ | Tesla

Tesla už o nich čosi naznačila – malo by ísť o takzvané „večné batérie“ (z pohľadu životnosti elektromobilu), umožňujúce najazdiť až milión míľ (1,6 milióna kilometrov), ktoré tajne vyvíja v rámci projektu Roadrunner. Detaily chce odhaliť až na septembrovom podujatí “Battery Day“.

Pozrite siTesla chystá batérie, ktoré vydržia „večne“

V tejto súvislosti prišiel so zaujímavou informáciou magazín Electrek. Podľa brandenburgského ministra hospodárstva Jörga Steinbacha bude údajne Tesla vyrábať „úplne nové batérie“ aj v Gigafactory Berlin.

ZDROJ | Teslarati

Elon Musk už pri predstavení zámeru na výstavbu nemeckej fabriky uviedol, že automobilka chce lokálne vyrábať aj batérie. Z hľadiska logistiky je to rozumné riešenie. V podkladoch, ktoré Tesla predložila na environmentálne schválenie začiatkom júla, však zámer vyrábať v berlínskej fabrike batérie chýbal.

Teraz ale minister hospodárstva Jörg Steinbach, ktorý je jedným z hlavných podporovateľov projektu, povedal, že Tesla plánuje výrobu „úplne novej technológie batérií“ v Gigafactory Berlin.

Tesla síce aj dnes vyvíja batérie pre svoje produkty sama, ale samotné Li-ion články vyrába v spolupráci s Panasonicom. Zdá sa však, že sa chce vo výrobe batérií úplne osamostatniť a v rámci projektu Roadrunner bude batérie novej generácie vyvíjať, aj vyrábať sama.

Pozrite siTesla tajne vyvinula excelentné Li-ion batérie

Počas konferenčného hovoru s analytikmi minulý týždeň Elon Musk odmietol potvrdiť, či Tesla bude mať v nemeckej fabrike vlastnú výrobu batériových článkov, ale potvrdil, že tieto články budú „lokálne“. „Nemôžeme o tom veľa prezradiť, iba ak to, že bude existovať miestna výroba článkov, určená pre potreby berlínskej továrne,“ uviedol Musk.

Výstavba Gigafactory Berlin by mala byť ukončená v marci 2021 a odteraz o rok – v júli 2021 by sa tam už mala rozbehnúť výroba Modelu Y. Špekuluje sa však, že výroba batérií môže nabehnúť až v druhej fáze výstavby továrne.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku