Predaje počítačov rástli po prvý krát za posledných šesť rokov

Analytické spoločnosti IDC a Gartner sa zhodli, že predaje počítačov medziročne za druhý kvartál mierne narástli. Nezhodli sa však na spoločnosti, ktorá mala dosiahnuť najväčšie predaje.

Spoločnosti IDC a Gartner publikovali analýzu počítačového trhu a zhodli sa na tom, že počítačový segment medziročne v druhom kvartáli tohto roku rástol. Podľa spoločnosti IDC predaje narástli o 2,7 %, spoločnosť Gartner oznámila miernejší nárast o 1,4 %.

Percentuálny rozdiel bol pravdepodobne spôsobený odlišnou výpočtovou metodikou. Spoločnosť IDC do štatistiky zarátava Chromebooky, no nezarátava Windows tablety s odnímateľnou klávesnicou. Naopak Gartner v štatistike zohľadňuje aj Windows tablety, no vynecháva Chromebooky a tablety s inými operačnými systémami.

Podľa spoločnosti IDC sa za druhý kvartál predalo celkovo 62,3 miliónov zariadení a najväčším výrobcom bola spoločnosť HP, za ktorou nasledovalo Lenovo, Dell, Apple a Acer. Gartner tvrdí, že za posledný kvartál bolo predaných 62,1 miliónov zariadení a v rebríčku predajnosti vedie Lenovo, za ktorým sa umiestnili spoločnosti HP, Dell, Apple a Acer. V oboch prípadoch je k výsledkom spoločnosti Lenovo započítaná aj akvizícia spoločnosti Fujitsu.

Pozrite siLenovo kupuje prevažnú časť Fujitsu, chce posilniť svoju pozíciu

Napriek tejto nezhode obe spoločnosti vo svojej správe skonštatovali, že nárast majú na svedomí podniky, ktoré v tomto období prechádzali na novšie zariadenia so systémom Windows 10. na trh vplýval aj herný priemysel, vďaka ktorému stúpol záujem o herné počítače. Keď podniky ukončia prechod na Windows 10, predaje počítačov pravdepodobne opäť klesnú. K tomu by malo dôjsť v horizonte dvoch rokov.

ZDROJ | Microsoft

Spoločnosť Gartner okrem toho konštatuje, že väčšina spotrebiteľov na každodenné potreby využíva radšej svoj smartfón a potreba vlastniť počítač sa prirodzene vytráca. Výrobcovia počítačov by preto mali priniesť výraznejšie inovácie, ktoré by motivovali spotrebiteľov ku kúpe nového zariadenia.

ZdrojGartner,IDC

Komentáre k článku