Pozor na podvodníkov pri asistovanom sčítaní obyvateľov!

Sčítanie obyvateľov 2021, ktoré sa spustilo 15. februára, prechádza do záverečnej fázy. Práve dnes sa totiž začína asistované sčítanie, ktoré potrvá do 13. júna.

Ako naznačuje názov, bude určené hlavne pre tých, ktorí nemajú prístup k moderným technológiám a nemohli sa sčítať sami, ani s pomocou blízkej osoby. Tieto služby bude zabezpečovať každá obec a mesto.

ZDROJ | Fitbit

Sčítať sa je možné s pomocou stacionárneho asistenta, alebo pomocou mobilného asistenta. V prvom prípade navštívite kontaktné miesto, ktoré je zriadené v každej obci (meste). Tam vám pomôže školený personál, ktorý poskytne počítač, cez ktorý sa uskutoční sčítanie. Dobrou správou je, že sa kontaktné miesta neviažu na trvalý pobyt, môžete ich teda navštíviť kdekoľvek a splniť si tak svoju zákonnú povinnosť.

Ak sa nemôžete dostaviť na kontaktné miesto, je tu druhá možnosť, ktorá predstavuje využitie mobilného asistenta. Toho si telefonicky objednáte vo vašej obci (meste), alebo môžete zavolať na call centrum +421 02 20 92 49 19. Pri telefonickom nehlasovaní uvediete svoje meno, adresu a telefónne číslo, aby si s vami mohol dohodnúť termín a čas.

V prípade druhej možnosti však vidíme riziko, na ktoré môžu doplatiť hlavne seniori. Tých totiž môžu navštíviť podvodníci vydávajúcich sa za sčítacích asistentov. Oficiálny asistent sa musí identifikovať preukazom, jeho totožnosť vie potvrdiť aj obec.

Majte na pamäti, že asistenti nemajú žiadne papierové formuláre – na sčítanie sa používajú smartfóny, tablety a notebooky.

Sčítanie SODB 2021 rozhodne nepribieha tak, že na dvere vyklopkávajú „asistenti“. Ak máte podozrenie, že nejde o pravého asistenta, nenadväzujte s nimi rozhovor a určite ich nevpustíte dovnútra. Ani keď si vypýtajú vodu, alebo sa pokúsia o iný trik. Pri akejkoľvek pochybnosti kontaktujte políciu.

Pozrite siDnes začalo sčítanie obyvateľov, sčítať sa môžete aj cez mobilnú aplikáciu

Načo slúži sčítanie obyvateľov, domov a bytov? Kolega Michal to vysvetlil vo svojom článku: „Po 10 rokoch by sme mali dostať dáta o tom, koľko ľudí žije v ktorých mestách na Slovensku. Na základe sčítania ľudu štát rozdeľuje finančné prostriedky a jednotlivé mestá tiež môžu prispôsobovať svoje služby podľa skladby obyvateľstva.“

Ani sčítanie SODB 2021 sa nezaobišlo bez problémov. Zistili sme totiž, že sa elektronicky viete sčítať aj viacnásobne.

ZdrojSODB (1),(2)

Komentáre k článku