Boring Company v tuneloch popod Las Vegas prepraví desaťtisíce ľudí

ZDROJ | Phil Harrison

Ak bude pokračovať Boring Company v nasadenom tempe, zrejme sa dožijeme doby, kedy budeme mať svoj prepravný tunel aj v Bratislave. Zatiaľ sa môžeme pozrieť na tri scenáre, v ktorých prepočítali, koľko ľudí sa Teslami presunie v Las Vegas Convention Center (LVCC).

Phil Harrison je nadšenec tunelovania. Pred týždňom zverejnil svoj model, ako by mohla fungovať kyvadlová doprava v LVCC. V simulácii vychádza z plánov a oficiálnych údajov Boring Company, aby mohol čo najpresnejšie vykresliť rozloženie vysokorýchlostných tunelov a staníc.

Harrison na to využil PTV Vissim, profesionálny softvér na simuláciu dopravy. Pri výpočtoch použil pomerne konzervatívny prístup. Jeho simulácia stanovila maximálny počet cestujúcich na každej stanici na 100 pasažierov, čo bude zrejme v reálnom živote prekročené.

V simulácii sa spočítal počet chodcov, ktorí za hodinu opustili stanicu. Simulácia ukázala tri scenáre – ich výsledky ukazujú, že preprava v LVCC má naozaj veľký potenciál. V základom scenári sa ráta s autami s tromi cestujúcimi, ktorí prechádzajú cez tunely rýchlosťou 120 km/h, okolo staníc prechádzajú rýchlosťou 14,5 km/h a na zástavkách sa zdržali 60 sekúnd. Táto simulácia ukázala výkonnosť 2 160 cestujúcich za hodinu. Každá cesta trvala priemerne 72 sekúnd od jedného konca LVCC k druhému.

Druhý scenár využíval signalizovaný priechod pre chodcov. Ten umožňoval autám prechádzať cez stanice rýchlosťou až 19 km/h. Čas zotrvania na zastávke bol znížený na 45 sekúnd, v každom automobile boli naplánovaní štyria pasažieri. V tomto prípade sa výkonnosť zvýšila na 4 320 cestujúcich za hodinu, jedna cesta trvali v priemere 58 sekúnd.

Pozrite siPopod Las Vegas budú jazdiť Tesly v tuneloch The Boring Company

Maximálne prepravné možnosti ukazuje posledný scenár. Využíva eskalátory vedúce priamo do kongresového centra v Las Vegas. Rýchlosti v stanici boli 40 km/h, doba zdržania v zastávke bola len 30 sekúnd. Rýchlosti Tesly Modelu 3s sa zvýšili na 225 km/h. V každom automobile sa nachádzali štyria pasažieri. Pri týchto parametroch sa dosiahla prepravná kapacita 8 640 ľudí za hodinu, priemerná cesta trvala 42 sekúnd.

ZDROJ | Phil Harrison

Komentáre k článku