Počítačová revolúcia sa nekoná. Ich predaj stagnuje, no Microsoft boduje

ZDROJ | Pixbay (janeb13)

V USA sa stal piatym najpredávanejším výrobcom počítačov Microsoft. Deje sa niečo, čo ste prehliadli, alebo ide len o štatistickú chybu? Analytická spoločnosť Gartner uverejnila svoje analýzy o celosvetových predajoch PC.

Kedy ste si naposledy kúpili počítač a kedy naposledy smartfón? Stavím sa, že drvivá väčšina z vás by povedala, že smartfón mení častejšie. Je to tak, ľudia sa chcú zabávať a na to im postačuje smartfón, počítač je už len na prácu. Firma Apple zašla dokonca tak ďaleko, že v ich reklame sa dievča pýta Čo je to počítač?

ZDROJ | Lenovo

Ako si teda vedú zariadenia, ktoré budú možno raz v budúcnosti zdieľať osud kazeťákov, či videorekordérov? Podľa údajov spoločnosti Gartner vieme, že sa ich za uvedené obdobie predalo 67,2 milióna kusov. Ide o veľmi mierny nárast vo výške 0,1 percenta oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

ZDROJ | Gartner

Ako vidíme na tabuľke hore, najlepšie si vedie Lenovo, ktoré predalo skoro 16 miliónov počítačov a dosiahlo trhový podiel 23,6 %. V roku 2017 malo v treťom štvrťroku podiel len 21,4 %, takže Lenovo zaznamenalo nárast o 10,7 %. Na druhom mieste je HP so 14,629 miliónmi predajov a s 21,8-percentným podielom. Aj HP rástlo, o 6,2 %. Tretí je Dell, ten predal 10,737 miliónov PC, štvrtý Apple so 4,928 miliónmi kusov, no ten zaznamenal pokles predaja oproti minulému obdobiu o 8,5 %.

ZDROJ | HP

Tieto údaje zahŕňajú stolové PC, notebooky a ultramobilné zariadenia (napríklad Microsoft Surface), ale nie Chromebooky alebo iPady.

ZDROJ | Gartner

Prekvapenie čakalo v druhej tabuľke, kde sa analýza predajov zamerala na americký trh. Okrem pozmeneného poradia (HP prvé, Dell druhé, Lenovo tretie a pod.), sa objavila na piatej pozícii firma Microsoft. S pomerne neveľkým objemom predaja, 602 tisíc zariadení, získala v USA 4,1 percentný podiel na trhu. Je po po prvý raz, čo sa Microsoft objavil v týchto štvrťročných prehľadoch predaja a predbehol tak Acer.

ZDROJ | Dell

Údaje o predajoch PC zverejnila aj spoločnosť IDC. Keďže obe firmy majú rozdielnu metodiku (IDC započítava do predajov aj OS Chrome a Gartner nie), dospeli k rozdielnym cifrám. Podľa IDC sa predalo 67,4 miliónov počítačov, čo znamená celosvetový pokles o 0,9 %.

Pozrite siMicrosoft Surface Pro 6 – tenký tablet s 4-jadrovým procesorom

Nech si vezmeme údaje z jednej, alebo z druhej spoločnosti, faktom ostáva, že predpokladané masívne zvýšenie predajov počítačov sa opäť nekonalo. Aj keď podľa firmy Gartner zaznamenali predaje počítačov prvýkrát (od roku 2012) nepatrný nárast, nie je to nijaký prelom.

ZDROJ | Microsoft

Jedným prekvapením sa tak javí piate miesto softvérového gigantu Microsoftu, čo zrejme aj ukazuje akým smerom sa bude uberať vývoj nových počítačov. Pre množstvo používateľov, dokonca aj tých profi, je zaujímavá jeho rada Surface. Prenosné, výkonné a kvalitné zariadenia s overeným operačným systémom, ktorý používa miliarda ľudí. Bude zaujímavé sledovať, ako a kedy na toto zareaguje Apple, tvorca konkurenčného operačného systému.

ZdrojGartner,IDC

Komentáre k článku