Photopea – on-line Photoshop z Česka po slovensky a navyše zadarmo!

ZDROJ | Photopea

Český vývojár Ivan Kuckir predstavil svetu čosi, čo sa len tak nevidí – jednoduchý, no pritom komplexný on-line nástroj Photopea na úpravu fotografií, ktorý v mnohom pripomína slávny Adobe Photoshop. Je on-line, takže nepotrebujete nič inštalovať a navyše je zadarmo! A spomenuli sme, že je aj po slovensky?

ZDROJ | Photopea

Čo viac si  priať? Ak teda nechcete dávať 11,99 € mesačne za využívanie Pohotoshopu a Lightroomu od Adobe, toto je to najjednoduchšie riešenie. Stačí otvoriť web Photopea, načítať nový projekt alebo otvoriť fotku z počítača a začať ju upravovať.

Fotohrášok (Photopea) existuje už niekoľko rokov, no posledné vylepšenia mu pridávajú na vzhľade i funkčnosti. Na vynovenú verziu sme pritom náhodou narazili na webe LSA. Najnovšie je novinkou podpora slovenčiny. Photopea má pritom len 1,5 MB javascriptový súbor s 48 000 riadkami kódu.

ZDROJ | Photopea

Vzhľad Photopea pripomína síce Adobe Photoshop, no inak Photopea s ním nič nespája. Možno ešte funkčnosť, pretože aj Photopea dokáže pracovať s vrstvami a ponúka takmer identické nástroje na úpravu fotografií. Je ich však výrazne menej. Na bežnú, no i čiastočne pokročilú úpravu fotografií úplne stačia.

Nájdete tu napríklad klasický výber, laso, vrátane toho magnetického, kúzelný prútik, retušovací štetec, klasické štetce, ostrenie a rozmazenie, textové polia a mnoho ďalších funkcií Photoshopu.

Samozrejmosťou sú úpravy ako jas, kontrast, úrovne, krivky, expozíícia, sýtosť, vyváženie farieb, či filtre selektívna farba atď. Nechýba ani práca s vrstvami. To je ale iba časť toho všetkého, čo Photopea ponúka. Vyskúšajte si prácu s ňou, určite vás zaujme.

ZDROJ | Photopea

To, čo tu chýba sú jedine pokročilé funkcie ako vytváranie tieňov a ďalších efektov na vrstvách, práca s videom, 3D obrazom apod. To sú ale funkcie, ktoré bežne potrebné nie sú a využívajú ich profesionáli. Aj napriek tomu je možné projekty ukladať aj ako PSD súbory, s ktorými je možné ďalej pracovať vo Photoshope. Poteší aj podpora SVG a prevod medzi PSD do SVG a naopak.

Obrovskou výhodou pre tých, ktorí Photoshop nepotrebujú využívať na dennej báze je cena. Základná verzia s reklamou na boku, no bez obmedzení funkcií je bezplatná. Občas by ste mohli mimochodom kliknúť aj na reklamu, podporíte tým vývojára, ktorý Photopea vytvoril.

Platená verzia túto časť s reklamou odstraňuje, no aj tak cena nie je prehnaná. Na 30 dní stojí 5 dolárov, na 90 dní 12 dolárov. Teda za rok by vás Photopea mala stáť 48 dolárov, čo je cca 41,50 €.

ZDROJ | Photopea

Komentáre k článku