Philips vie, ako zatočiť s vypaľovaním pixlov v OLED telkách

ZDROJ | Philips

OLED displeje sú obľúbené vďaka presnému podaniu farieb a perfektnému zobrazeniu čiernej, ich nevýhodou však naďalej ostáva problém s vypaľovaním pixlov. Zdá sa, že Philips má riešenie, ktoré tomuto neduhu zabráni.

K vypaľovaniu pixlov dochádza tak, že jasne svietiaci pixel odovzdáva viac tepla a vďaka tomu rýchlejšie znížuje svoju účinnosť. Po čase je tak v týchto bodoch viditeľný matný obraz, ktorého sa používateľ už nedokáže zbaviť. Mnohí majitelia smartfónov si takto poškodili obrazovku pri dlhodobom využívaní navigácie, televízory s OLED panelom zase môže poškodiť logo streamingovej služby, televízneho operátora a podobne.

Pozrite siPhilips má novú sériu OLED televízorov pre tento rok

Nová technológia sa zameriava na logá, na obrazovke ich nechávajú trvalo vykreslené napríklad televízne stanice. Algoritmus ich rozoznáva a znižuje jas len tých pixlov, ktoré ho zobrazujú. Tým sa predlžuje ich životnosť, mala by zostať na rovnakej úrovni ako ostatné obrazové body.

Redakcii Pocket-lint boli počas návštevy Philipsu v Amsterdame demonštrované výsledky novej technológie, ktorej cieľom je zbaviť sa najväčších nepriateľov OLED: statického zobrazovania log a rôznych identifikátorov na obrazovke.

Takto by sa malo predísť vypaľovaniu pixlov a následnému poškodeniu obrazovky, i keď vo väčšine nových OLED televízorov je tomu už možné zabrániť posunutím pixelov či refrešovaním obrazu. Philips hovorí, že jeho technológia prináša riešenie na kvalitatívne vyššej úrovni.

Nová technológia vyžaduje špeciálny hardvér a určite ju nebude možné aplikovať v televízoroch vyrobených pred rokom 2020, zrejme ani na budúci rok. Philips okrem toho pracuje na softvérovom riešení, ktoré by sa mohlo aktualizáciou dostať k existujúcim televízorom s OLED displejmi.

ZdrojPocket-Lint

Komentáre k článku