S novým Peugeot e-208 vstúpite do éry elektromobilov vo veľkom štýle

Obľúbený Peugeot 208 je tu v úplne novom šate, zastrešený novými technológiami a v prípade verzie e-208 aj plne elektrickým pohonom, ktorý si vďaka okamžitému výkonu, úplnému tichu a vysokému komfortu jazdy vyslúžil prestížne ocenenie Európske auto roka 2020. Spoznajte jeho čaro spolu s nami.

Novú generáciu modelu Peugeot 208 na cestách rozhodne neprehliadnete. Niet sa čomu čudovať, vzhľad dravej šelmy spojený s kompaktnou karosériou tohto modelu vytvára pútavý kontrast, ktorý vám padne do oka na prvý pohľad. O to viac, ak vám pohľad padne práve na plne elektrický variant Peugeot e-208, ktorý sa spolu so zvyškom tejto série vyrába tu u nás, na Slovensku.

Jazdný charakter podľa vášho gusta

Mriežka chladiča v rovnakom odtieni ako karoséria, špeciálny znak Leva s dynamickým zafarbením či monogram e-208 už napovedajú, že pod kapotou tejto verzie nájdeme plne elektrický pohon s výkonom 100 kW (136 k) a krútiacim momentom 260 Nm, ktorý bude mať k dispozícii okamžite po stlačení plynového pedálu. Verte nám, je to poriadne návykové!

V jednej chvíli máte k dispozícii športový výkon schopný vyštartovať z 0 na 100 km/h za 8,1 sekundy a v druhej chvíli bez toho, aby ste si presadli do iného auta, zrazu sedíte za volantom tichého elektromobilu, ktorý vás odvezie až na vzdialenosť 340 kilometrov s nulovými emisiami CO2. Stačí si zvoliť jeden z troch jazdných režimov – Eco, Normal alebo Sport.

Rýchlosť nie je modelu Peugeot e-208 cudzia ani v opačnom „energetickom“ garde, teda pri nabíjaní. Vďaka 100 kW nabíjaniu budete od verejnej nabíjačky s týmto výkonom odchádzať s minimálne 80 % stavom nabitia už po 30 minútach.

Nabíjať okrem toho môžete aj doma či v práci, Peugeot e-208 si rozumie s výkonnými nabíjačkami Wall Box, ako aj so štandardnými domácimi zásuvkami, kde môžete batériu s kapacitou 50 kWh nabiť pohodlne cez noc. Novinku sme radi nabíjali aj v našej redakcii, kde máme k dispozícii Wallbox od ZSE Drive.

Všimnite si aj ako prakticky ukazuje palubný počítač rýchlosť nabíjania. Nepozeráte sa totiž na „nič hovoriace“ kW, ale na rýchlosť nabíjania v kilometroch za hodinu. Takto presne viete, na koľko kilometrov si svoj Peugeot e-208 nabijete za konkrétny čas. Praktické, milé.

O získanie značnej časti energie pre batérie sa však postarajú aj samotné brzdy vďaka systému rekuperácie, pri ktorom si intenzitu brzdenia a teda mieru spätného získavania energie môžete nastaviť podľa vašich preferencií, či aktuálnej dopravnej situácie pomocou radiacej páky.

Dômyselná elektrifikácia bez kompromisov

Peugeot staval novú sériu „dvestoosmičky“ od základov na spoločnej modulárnej platforme CMP/e-CMP. Čo to znamená v praxi? To, že elektrický variant modelu Peugeot 208 nevznikol dodatočne, táto platforma už od začiatku počítala s tým, že jej súčasťou bude výkonná 50 kWh batéria.

Uložením batérie v podvozku tak Peugeot zabezpečil, že elektrický model Peugeot e-208 neprišiel ani o centimeter priestoru a teda ani i štipku pohodlia v interiéri, ako ani o kúsok z kapacity batožinového priestoru. Vďaka rovnomernému rozloženiu hmotnosti naprieč karosériou navyše Peugeot e-208 ponúka prakticky rovnaké jazdné vlastnosti, ako jeho spaľovací súrodenci.

Plne elektrický variant však nie je zvyšku série iba rovnocenný, prináša aj svoje špecifické výhody. Na jednej strane sú to znížené náklady na samotnú jazdu a údržbu, ktorá môže byť o 30 až 40 % lacnejšia, kým na druhej strane je to vstupenka do tzv. zelených zón v mestách, ktoré obmedzujú bežnú dopravu.

Pripravený očariť každého

Vďaka dostupnosti štyroch úrovní výbavy si môžete Peugeot e-208 prispôsobiť podľa seba do posledného detailu nielen po stránke doplnkovej výbavy, ale aj samotného dizajnu.

Aj keď dynamickým dizajnom disponujú už aj základné verzie Active a Allure, fanúšikom športového vzhľadu ulahodia verzie GT Line a GT doplnené o Full LED svetlomety so svetelným podpisom a ikonickými 3 pazúrmi, 17” hliníkové kolesá s diamantovým brúsením a športovo ladený interiér v prípade modelu Peugeot e-208 vyšperkovaný dokonca aj o exkluzívny poťah alcantara, resp. sivý Gréval v kombinácii s 3D technikou stehu.

Do detailu prepracovaný interiér modelu Peugeot e-208 je však spolu s jeho technológiami a asistenčnými systémami samostatnou kapitolou hodnou ďalšieho článku. Sledujte nás preto aj o týždeň a spoznajte nový Peugeot e-208 do detailu v pokračovaní nášho špeciálneho seriálu venovaného práve výnimočným elektromobilom značky Peugeot.

Plne elektrický Peugeot e-208 nájdete po boku verzií s benzínovým a dieselovým pohonom aj v ponuke slovenských predajcov za cenu od 29 390 €. Okúsiť jeho dynamické jazdné vlastnosti a čaro elektromobility môžete aj vďaka testovacím jazdám, prípadne si priamo na www.peugeot.sk nakonfigurujte svoje vlastné vozidlo a požiadajte o cenovú ponuku šitú na mieru práve pre vás.

Pozrite si aj kompletnú ponuku elektrických modelov Peugeot.

Článok sme pripravili v spolupráci s P Automobil Import s.r.o.

ZdrojPeugeot