PENTAX K-1 Mark II – druhá generácia profi modelu s ISO 819 200

ZDROJ | PENTAX

Japonský Ricoh vylepšil svoj najlepší fotoaparát o niekoľko drobností, ktoré mu pridávajú nové možnosti. Do rovnakého tela pridal napríklad akceleračnú jednotku či vylepšený systém pre zábery s extra vysokým rozlíšením.

ZDROJ | PENTAX

PENTAX K-1 Mark II je po dizajnovej stránke totožný s predchádzajúcim modelom. Telo z horčíkovej zliatiny ponúka vysokú odolnosť voči zaobchádzaniu, ale aj vode, prachu, mrazu či vlhkosti. Rovnako sú na tom aj dostupné objektívy.

V identickom tele je na prvý pohľad aj identický full-frame snímač s rozlíšením 36,4 Mpx. Rozdiel je však v tom, že Ricoh do novinky pridal tzv. akceleračnú jednotku, ktorej úlohou je zaisťovať vysokú kvalitu záberov. Optimalizuje totiž dáta z čipu ešte predtým, ako ich spracuje procesor PRIME IV.

Ten je pritom tiež rovnaký, ako používa model K-1. Výsledkom majú byť zábery s veľmi vysokou kvalitou a s minimálnym šumom. Po novom je snímač schopný pracovať s citlivosťou až do ISO 819 200!

ZDROJ | PENTAX

Novinkou je aj systém Pixel Shift Resolution System II. Má ísť o vylepšený systém z minulého modelu, ktorý dovoľuje snímanie záberov s extra vysokým rozlíšením pohybom snímača pomocou mechanickej stabilizácie snímača.Nový systém obsahuje dáta RGB farieb pre každý pixel.

Nejde ale o systém ako využívajú top modely Olympusu pre zvýšenie rozlíšenia čo sa počtu pixlov týka, ale systém, ktorý vytvorí záber s rovnakým rozlíšením, ako má snímač. Ten má byť však extrémne detailný.

Vďaka režimu Dynmaic Pixel Shift Resolution je navyše možné fotiť zábery s extra vysokým rozlíšením dokonca aj z ruky.

ZDROJ | PENTAX

Všetky ostatné parametre ostali zachované. Tešiť sa tak môžete na 5-osovú stabilizáciu Shake Reduction II, SAFOX 12 ostrenie s 33 bodmi (25 krížových), 86 000-pixlový RGB snímač či systém PENTAX Real-time Scene Analysis.

Kontinuálne snímanie ostalo rovnaké – 4,4 fps v plnom rozlíšení (do 17 RAW, alebo do 70 JPEG). Rovnaký je aj hľadáčik s plným pokrytím či unikátne výklopný LCD displej s uhlopriečkou 3,2″. Nechýba ani Full HD video s 30 fps či časozberné Ultra HD video.

V tele je i GPS modul a elektronický kompas aj pre snímanie astro záberov, no poteší aj Wi-Fi na spojenie so smartfónom či WLAN sieťou. Profíkov poteší aj duálny SDXC slot.

ZDROJ | PENTAX

Novinka sa bude predávať na americkom trhu s cenou 1 999,95 USD (telo), resp. 2 399,95 USD za set s objektívom HD PENTAX-D FA 28-105mm F3.5-5.6 ED DC WR. Dostupnosť je naplánovaná na apríl tohto roku. Podobné ceny, ale v eurách môžeme očakávať aj na Slovensku.

Ak náhodou vlastníte pôvodný model K-1, PENTAX má pre vás dobrú správu. Za poplatok bude upgradovať pôvodný model na model K-1 Mark II. V USA má program stáť 550 dolárov. Výmenný systém bude fungovať do 30. septembra. Ako to bude na Slovensku nie je zatiaľ známe.

ZDROJ | PENTAX
ZDROJ | PENTAX

ZdrojRicoh

Komentáre k článku