Panasonic LUMIX GH5 v plnej paráde na živých fotkách

Nedávno sa nám do redakcie dostal najnovší profi fotoaparát od Panasonicu, špičkový model LUMIX GH5, ktorý sme mali možnosť vyskúšať už vo Varšave. Na ostrý test sme si ale museli počkať. Kým ho vám ukážeme, pozrite si prvé zábery detailov novinky. Vynikajúco spracované telo ale nie je jediné, čo na novinke zaujme. O tom však viac až v recenzii.

RECENZIAPanasonic LUMIX GH5 – špičkový fotoaparát, ešte lepšia kamera

Aj vám sa zdá, že LUMIX GH5 narástol? Rozmery 139 x 98 x 87 mm a hmotnosť 725 gramov sú oproti modelu GH4 (133 x 93 x 84 mm, 560 g) výrazne väčšie. Má to svoje plusy aj mínusy.

Pozrite siPanasonic LUMIX DMC-GH4 má Ultra HD (4K) video v malíčku!

Horúcou novinkou je USB-C port, žiaľ ten nevie nabíjať batériu vo fotoaparáte.

Plne výklopný 3,2″ dotykový displej s rozlíšením 900 x 600 px nie je jediná zobrazovacia lahôdka v GH5. Elektronický hľadáčik má totiž rozlíšenie až cca 1 440 x 900 px!

Novinkou na zadnej strane je okrem iného aj joystick, s ktorým sa menu prechádza podstatne rýchlejšie.

Masívna očnica perfektne sadne k oku. Jej rozmery však nie sú pripočítané k rozmerom fotoaparátu, čím je GH5 ešte väčšia, ako na papieri.

Menu je prehľadné, ale zároveň tak rozsiahle, že aj skúsenému bude trvať určitý čas, kým sa v ňom zorientuje. Našťastie je možné vytvoriť vlastné submenu, v ktorom si používateľ zvolí len tie najpotrebnejšie funkcie.

Joystickom je možné nastaviť aj oblasť ostrenia. Hodí sa to hlavne počas fotenia cez hľadáčik alebo pri natáčaní videa. Inak postačí ťuknúť na displej prstom.

Veľkosť ostriacej zóny je možné meniť kruhovým voličom pri spúšti.

Po opätovnom stlačení joysticku sa ostriaca zóna vráti na stred. Ak joystick stlačíte znovu, prejde na vami pôvodne zvolené miesto. Šikovné.

V rýchlom menu je možné meniť všetky základné nastavenia. Škoda len, že kapacitu batérie ešte stále nie je vidieť v %.

Režim 6K PHOTO je lahôdkou. Kým 4K PHOTO vytváralo 8 Mpx zábery, 6K PHOTO produkuje 18 Mpx fotografie!

Tri používateľské režimy musia stačiť aj tým najnáročnejším.

Osobne sa mi páči, že viacero dôležitých tlačidiel je priamo okolo spúšťe. Rýchla zmena parametrov je tak otázkou niekoľkých sekúnd.

GH5 má dva sloty na SDXC pamäťové karty. S týmito kartičkami od SanDisku nebudete mať problém ani pri natáčaní 4K videa.

Batéria s kapacitou 1 860 mAh/14 Wh je rovnaká, akú mal model GH4. Podľa CIPA má ale zvládnuť o 90 záberov viac. Žiaľ, video jej dáva poriadne zabrať, takže do fotobatohu si musíte pribaliť takýchto batérií ešte niekoľko.

Samozrejmosťou je i vzdialené ovládanie a zálohovanie obsahu do smartfónu cez Wi-Fi.

Recenziu na najnovší Panasonic LUMIX GH5 nájdete v najbližšom vydaní TECHBOX 7-8/2017.

Komentáre k článku