NVIDIA GeForce NOW – zahrajte si najnovšie PC hry aj na Androide a iOS

ZDROJ | NVIDIA

Hernému svetu síce v týchto dňoch vládne hardvér v podobe práve vychádzajúcich konzol PlayStation 5 a Xbox Series X/S, no niektorí hráči v tomto segmente už pozerajú dopredu a popri výrobe hardvéru sa pripravujú na budúcnosť, v ktorej si už zrejme novú hernú konzolu či grafickú kartu nekúpite.

Je to už 27 rokov, čo sa spoločnosť NVIDIA venuje vývoju grafických čipov, resp. z pohľadu hráčov a tvorcov skôr vývoju a výrobe grafických kariet, či už tých pre stolné počítače alebo aj notebooky. Posledné roky sa však venuje aj vývoju cloudovej platformy, ktorá raz môže predaj takýchto kariet prakticky úplne pochovať. NVIDIA GeForce NOW je pohľadom do tejto budúcnosti.

Herná služba zdieľajúca svoje stredné meno so sériou herných grafických kariet vám umožní hrať aj na počítači alebo notebooku so základným hardvérom, ako aj na tablete či smartfóne s operačným systémom Android alebo iOS, prakticky akúkoľvek hru na najvyšších grafických nastaveniach vyvinutú pre platformu PC. Ako?

Tajomstvom tejto služby je tzv. game-streaming, kedy vlastne hra nebeží na vašom zariadení doma, ale na vzdialenom výpočtovom serveri, ktorý si s vašim zariadením vymieňa vstupy pre ovládanie hry a obraz a zvuk, ktorý posiela späť. Tušíte správne, pre pohodlné hranie budete potrebovať rýchly internet.

Rocket League na iPhone? Bez problémov, nie však bez kompromisov.

To však už dnes nie je až taký problém a v spojení s novšími Wi-Fi 6 vysielačmi v domácnosti, smartfómi s veľkými obrazovkami a hernými ovládačmi využívajúcimi technológiu Bluetooth, si už dnes môžete zahrať aj najnovší Assassin’s Creed Valhalla, Wath Dogs: Legion a čoskoro aj Cyberpunk 2077 aj bez toho, aby ste investovali čo i len jeden cent do nového hardvéru.

Hernú službu NVIDIA GeForce NOW si však netreba mýliť s filmovými či hudobnými službami, akými sú Netflix, HBO Go, Apple Music alebo Spotify. NVIDIA vám v tomto prípade poskytne iba výpočtový výkon. Hry, ktoré si budete chcieť týmto spôsobom zahrať, si už budete musieť zakúpiť samostatne cez službu Steam, Epic Games, Uplay alebo čoskoro aj GOG.com.

Ak si chcete službu NVIDIA GeForce NOW iba vyskúšať, za prístup ku vzdialenému „hernému počítaču“ nemusíte nič platiť. V takom prípade si však budete musieť počkať v rade, kým sa pre vás neuvoľní slot na hranie, pričom hrať budete môcť maximálne po dobu jednej hodiny. Ak nechcete čakať, hrať chcete aj dlhšie a tešíte sa aj na ray-tracing, aktuálne môžete získať plný prístup k službe za 5,49 € mesačne alebo 27,45 € polročne.

Služba má aj po dlhom beta testovaní od dokonalosti ďaleko, no nie vždy je to vina prevádzkovateľa. Niekedy je problémom prihlásenie do konkrétnej hernej služby, cez ktorú hru spúšťate, inokedy hra odmieta so službou správne spolupracovať. Otravné je najmä neustále zadávanie prihlasovacích údajov, ktoré si „prenajatý“ počítač nepamätá. Najväčším problémom pre väčšinu hráčov však bude odozva, ktorú pocítite najmä pri dynamických hrách. Hry z pohľadu tretej osoby však týmto problémom netrpia, zahráte si ich pomerne bez obmedzení.

Kompletný zoznam hier, ktoré aktuálne NVIDIA GeForce NOW podporuje, nájdete na oficiálnej webovej stránke. V zozname bohužiaľ chýba mnoho populárnych titulov, ktoré sa z ponuky rozhodli vyradiť samotní vývojári alebo vydavatelia. Keďže však pred sebou máme dlhú pandemickú zimu a nové konzoly, ani grafické karty v obchodoch len tak ľahko nenájdete, táto služba vás môže aj v bezplatnej verzii poriadne zabaviť a určite stojí aspoň za vyskúšanie.

Hardvérové nároky sú na rozdiel od tých internetových pomerne nízke. Ak však službu neplánujete využívať na počítači alebo notebooku, k smartfónu alebo tabletu si určite pripravte aj herný ovládač. Fungovať vám na oboch platformách budú aj tie z herných konzol PlayStation a Xbox. Na záver je potrebné podotknúť, že v prípade operačného systému iOS zatiaľ služba beží iba v prehliadači Safari, aj to v rámci beta testovania. Dôvodom sú pravidlá Apple pre aplikácie distribuované cez digitálny obchod App Store.

NVIDIA GeForce NOW90%

Veľkosť:
43 MB
Platforma:
Android 5.0 alebo novší, iOS/iPadOS 14.2 alebo novší
Cena:
0,00 €

NVIDIA GeForce NOW vám umožní hrať aj tie najnovšie počítačové hry v plnej grafike na menej výkonnom počítači, ako aj na tablete alebo smartfóne s operačným systémom Android a iOS. Služba funguje s menšími obmedzeniami aj bezplatne, za menší poplatok vám však poskytne neobmedzený prístup k vzdialenému počítaču so skutočne špičkovým výkonom.

Komentáre k článku