Nový Peugeot e-2008 ohúri svojou technologickou výbavou celú posádku

Ak by naša technologická redakcia dostala na starosť navrhnúť moderné, elektrické SUV, zrejme by sme rovno „nakukli“ do poznámok inžinierov automobilky Peugeot. Nový Peugeot e-2008 si nás totiž získal nielen spojením praktického dizajnu s výkonným pohonom, ale interiérom pretkaným technológiami.

Interiérová architektúra najnovších modelov Peugeot je skrátka geniálna. Či už si sadnete do kompaktného elektromobilu Peugeot e-208 alebo mestského elektrického SUV Peugeot e-2008, v oboch prípadoch sa budete okamžite cítiť ako doma, no obe vám zároveň poskytnú úplne unikátny zážitok s príchuťou tých najmodernejších technológií.

Ergonomické technológie

Ak ste už mali možnosť v našom špeciálnom seriáli spoznať mestský model Peugeot e-208, tak už iste vopred poznáte aj technologickú vlajkovú loď interiéru modelu Peugeot e-2008. Reč je samozrejme o prístrojovej doske i-Cockpit 3D, ktorá sa pri prechode z modelu na model dokonale prispôsobuje priestrannejšiemu interiéru a charakteristike rodinného mestského SUV.

Unikátna prístrojová doska i-Cockpit 3D vám tak v tomto prípade naservíruje údaje o dojazde, navigáciu v plnom grafickom zobrazení či fungovanie autonómnych systémov vďaka holografickému 3D zobrazeniu natoľko ergonomicky a intuitívne, že vám na ich prečítanie bude stačiť zanedbateľný okamih. Vozidlo tak budete mať dokonale pod kontrolou aj bez ohrozenia bezpečnosti posádky.

Ergonómia stála na prvom mieste aj pri tvorbe centrálnej dotykovej obrazovky, ktorú budete mať vďaka náklonu smerom k miestu vodiča stále po ruke. Uhlopriečka 10“ spojená s intuitívnym používateľským prostredím navyše zabezpečí, že systém budete vedieť ovládať prakticky aj „na slepo“.

Pozrite siPeugeot e-2008 poteší vaše rodinné, športové aj technologické „Ja“

Skutočné bezdotykové ovládanie vozidla vám napokon poskytne vstavané hlasové ovládanie. Stačí stlačiť jediné tlačidlo na volante a pokojne aj v českom jazyku požiadať Peugeot e-2008 o zmenu teploty klimatizácie, prepnutie rozhlasovej stanice či navigáciu na ľubovoľnú adresu. Odozvu dostanete cez perfektný zvukový systém FOCAL, ktorý tvorí až desať prémiových reproduktorov rozmiestnených po celom vozidle.

Zrodený pre dobu smartfónovú

Áno, hardvérovým centrom interiéru nového Peugeot e-2008 sú síce spomínané digitálne obrazovky, no celý náš moderný život sa v skutočnosti točí okolo inej obrazovky, tej smartfónovej. Peugeot si je toho veľmi dobre vedomý a preto okolo tejto myšlienky stavia všetky svoje nové modely.

K spomínanej multimediálnej obrazovke preto môžete jednoducho pomocou jedného z dvojice USB portov v stredovej konzole pripojiť váš smartfón pomocou rozhrania Android Auto, Apple CarPlay či MirrorLink, ktoré prenesú vašu obľúbenú navigáciu, hudobnú či podcastovú aplikáciu a ďalšie na obrazovku infotainmentu, kde ju budete mať po ruke aj počas jazdy.

Pozrite siS novým Peugeot e-208 vstúpite do éry elektromobilov vo veľkom štýle

Popri modernom USB porte typu C nájdete v stredovej konzole aj bezdrôtové nabíjanie Qi, ktoré môžu využiť aj ostatní členovia posádky, ak práve nemajú po ruke ten správny kábel. V opačnom prípade môžu cestujúci na zadných sedadlách využiť vlastné USB porty. Tie ocenia najmä deti, ktoré si tak budú môcť aj počas jazdy pohodlne nabiť svoje tablety či prenosné herné konzoly.

Toto prepojenie so smartfónom však funguje aj naopak. Keď auto zaparkujete, stále s ním môžete byť v spojení vďaka mobilnej aplikácii MyPeugeot. V jej ponuke nájdete základné informácie o vozidle, dojazde, štatistike posledných jázd, ale aj možnosť ovládania nabíjania či prehrievania a chladenia vozidla. Tieto funkcie sú počas zimných aj letných mesiacov skutočne na nezaplatenie.

Krok od autonómnej budúcnosti

Šoférovať Peugeot e-2008 je vďaka jeho výkonu a obratnosti skutočným pôžitkom. Najmä na dlhých trasách je však fajn mať k dispozícii niekoho, kto vás pri šoférovaní aspoň na chvíľu vystrieda. V tomto prípade ale nemáme na mysli druhého vodiča, ale komplexný systém polo autonómneho riadenia.

Autonómne vozidlá už nie sú hudbou budúcnosti, pre plne elektrický Peugeot e-2008 ide naopak o štandard, ktorý sa vám okamžite dostane pod kožu. Na čele inteligentných systémov v tomto prípade stojí systém Drive Assist, ktorý spája dokopy vnímanie okolitého diania s precíznym riadením vozidla.

Peugeot e-2008 si je vďaka zostave senzorov vedomý svojej pozície v pruhu, dokáže sa v ňom autonómne držať a dokonca vám dovolí vybrať si, v ktorej časti pruhu sa má držať aby ste sa cítili čo najkomfortnejšie. Spolu s týmto systémom najmä na diaľnici oceníte adaptívny tempomat s funkciou Stop & Go, ktorý sa postará o bezpečnú vzdialenosť od vozidiel pred vami aj s možnosťou automatického zastavenia a opätovného rozbehu pri jazde v kolóne.

Pozrite siPlne elektrický Peugeot e-208 je opradený technológiami, ktoré si zamilujete

Ak by ste sa napokon pri výbere SUV obávali parkovania, v prípade modelu Peugeot e-2008 skutočne nemusíte. Funkcia Park Assist vám totiž pomôže s pozdĺžnym aj kolmým parkovaním automatickým otáčaním volantu. Na vás bude už iba ovládanie plynového a brzdového pedálu, čo je však v spojení s parkovacou kamerou a senzormi naozaj malina.

Plne elektrický Peugeot e-2008 nájdete po boku verzií s benzínovým a dieselovým pohonom aj v ponuke slovenských predajcov za akciové ceny od 31 390 €. Okúsiť jeho dynamické jazdné vlastnosti a čaro elektromobility môžete aj vďaka testovacím jazdám, prípadne si priamo na www.peugeot.sk nakonfigurujte svoje vlastné vozidlo a požiadajte o cenovú ponuku šitú na mieru práve pre vás.

Pozrite si aj kompletnú ponuku elektrických modelov Peugeot.

Článok sme pripravili v spolupráci s P Automobil Import s.r.o.

Komentáre k článku