Nový Google Nest Hub dokáže monitorovať váš spánok, bez kamery

ZDROJ | Google

Google predstavil druhú generáciu inteligentnej obrazovky Nest Hub. Tentokrát však nejde iba o centrálnu jednotku pre ovládanie smart domácnosti, ale aj o prekvapivo inovatívny gadget pre sledovanie spánku a prípadné skvalitnenie životného štýlu. Google totiž oživil svoju unikátnu technológiu Soli.

Spôsobov pre jednoduchý a pomerne lacný monitoring spánku je dnes skutočne mnoho. Začína to pri desiatkach bezplatných aplikácií pre smartfóny, pokračuje cez športové náramky a hodinky a končí až pri drahých senzoroch, v ktorých okrem iných videl budúcnosť aj Apple.

Všetky tieto riešenia však majú viaceré slabiny – nutnosť pravidelného nabíjania, spánok s nositeľnou elektronikou či privysoké náklady a znížený komfort. Google však zjavne narazil na ideálne riešenie. Nemusel pritom ani veľmi hľadať, stačilo zrecyklovať technológiu Soli, ktorá sa v smartfónoch príliš neuchytila.

ZDROJ | Google

Google teda umiestil do druhej generácie inteligentnej obrazovky Nest Hub miniatúrny senzor, ktorý vysiela a spätne prijíma rádiové vlny s veľmi nízkym výkonom. Odrazom týchto vĺn od ľudského tela dokáže počas spánku monitorovať nielen ľahko viditeľné pohyby, ale aj dýchanie a mikro-pohyby rúk s presnosťou nižšou ako jeden centimeter.

Na túto hardvérovú časť nadväzuje inteligentný softvér vytvorený pomocou strojového učenia. Google využil dáta z miliónov hodín spánku od tisícok používateľov zapojených do testu na vytvorenie algoritmu, ktorý dokáže automaticky rozpoznať prítomnosť používateľa v posteli a následne na základe pravdepodobnosti zistiť, kedy zhruba zaspal.

ZDROJ | Google

Google v tomto prípade myslel aj na izoláciu monitorovania od druhej osoby v posteli alebo ďalších pohyblivých objektov v miestnosti, typicky napríklad stropného ventilátora. Google Nest Hub tak dokáže okolo svojho hlavného používateľa vytvoriť akúsi detekčnú bublinu.

K pohybovým dátam sa napokon pri spánkovej analýze pridáva aj analýza zvuku, ktorá môže odhaliť chrápanie alebo kašeľ. Pohybové aj zvukové dáta sú analyzované priamo v zariadení a podľa Google nikdy neputujú mimo neho, teda do cloudu. V prípade obavy o ochranu súkromia je však možné zvukovú analýzu vypnúť, prípadne si funkciu monitorovania spánku vôbec neaktivovať.

Pozrite siMicrosoft sa postavil na stranu vydavateľov, pohneval si tým Google

Google Nest Hub 2. generácie tak následne dokáže používateľa informovať o kvalite jeho spánku počas poslednej noci pomocou hlasovej odozvy, nového používateľského prostredia priamo na obrazovke, alebo aj v mobilnej aplikácii Google Fit, ktorá je dostupná na smartfónoch s operačným systémom Android aj iOS.

ZDROJ | Google

Senzor Soli je okrem toho možné použiť aj na pozastavenie a spustenie prehrávania médií, ako aj vypnutie budíka jednoduchým mávnutím ruky. Výkonnejší hardvér používaný na lokálne spracovanie dát navyše Google využíva aj na zrýchlenie reakcií svojho digitálneho asistenta.

ZDROJ | Google

Po ostatnej hardvérovej stránke nový Google Nest Hub ponúkne 7“ displej s rozlíšením 1 024 x 600 pixelov a nový 1,7“ vodič zabezpečujúci až o 50 % hlbšie basy. Jeho základňa je okrem toho po novom dostupná v celkovo štyroch farbách a samotné zariadenie na 54 % vyrobené z recyklovaných plastov.

ZDROJ | Google

Google Nest Hub 2. generácie bude oficiálne v predaji iba v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, Kanade, Francúzsku a Austrálii. Dostupný bude od 30. marca za cenu od 99,99 dolára. Funkcia Sleep Sensing pre monitorovanie spánku bude do budúceho roka bezplatná, následné spoplatnenie Google predstaví až dodatočne.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku