Noví osobní tréneri od Garminu

Garmin Forerunner 235ZDROJ | Garmin

Garmin začiatkom novembra predstavil nové modely chytrých fitness hodiniek pre bežcov, ktoré prinášajú niekoľko veľmi zaujímavých funkcií pre analytiku bežeckého výkonu a jednu hardvérovú fičúru, na ktorú som ja čakal roky. Forerunner family od Garminu sa uvedením najnovších gadgetov rozrastá o modely strednej triedy Garmin Forerunner 230, 235 a vlajkovú loď medzi bežeckými Garminmi – model Forerunner 630.

Garmin Forerunner 230
Garmin Forerunner 230ZDROJ | Garmin

Garmin Forerunner 230/235

Tieto dva modely prinášajú do strednej triedy bežeckých Garminov trendy, ktoré sa stali v priebehu posledného roka štandardnou výbavou hádam všetkých chytrých hodiniek. Predovšetkým sú to notifikácie na všetko možné, ktoré sú dostupné po spárovaní hodín so smartfónom cez Bluetooth Smart.

Z praktického pohľadu je omnoho zaujímavejším pridanie trackingu dennej aktivity a spánku, a tiež kompatibilita s platformou Garmin Connect IQ. To znamená, že užívateľské rozhranie hodiniek môžete tuniť aplikáciami a skinmi dostupnými na Connect IQ store. Čo sa týka hardvéru, tak displej modelov Forerunner 23x je v porovnaní s ich predchodcom Forerunner 220 nielen väčší (uhlopriečka 3,1 cm), ale má aj lepšie rozlíšenie (215 x 180 px).

Optický snímač pulzu na zadnej strane hodiniek Forerunner 235.
Optický snímač pulzu na zadnej strane hodiniek Forerunner 235.ZDROJ | Garmin

Bežcov, o ktorých ide v tomto prípade predovšetkým, určite poteší, že inžinieri z Garminu narvali do nových Forerunnerov mnoho tréningových funkcií, ktoré boli doteraz dostupné len v high-endovom modeli 620.

V hodinkách s oficiálnou cenou 299,90 € (249,90 € bez hrudného pásu) budete mať k dispozícii špičkové funkcie ako odhad VO2 max, výpočet tréningového efektu, po každom výkone uvidíte na displeji odporúčaný čas zotavenia, ale aj odhad vášho času v pretekoch. Aký je teda rozdiel medzi oboma novými modelmi?

Garmin Forerunner 235
Garmin Forerunner 235ZDROJ | Garmin

Forerunner 235 je prvý Garmin v histórii vybavený optickým snímačom pulzu, ktorý dokáže odmerať tep priamo na zápästí, vďaka čomu nie je potrebné nosiť pri behaní hrudný pás. Táto technológia využíva zelené svetlo, ktoré preniká do pokožky a odhadom vypočítava srdcovú frekvenciu.

Výsledok teda nie je taký presný, ako ten, ktorý dosiahnete s klasickým pulzomerom, no mne ako rekreačnému bežcovi to až tak neprekáža, pretože na to, že nebudem musieť pre behaní nosiť hrudný pás, čakám už roky. Za hodinky Forerunner 235 pritom zaplatíte 349,99 € a dostanete ich v rôznych farebných kombináciách.

Garmin Forerunner 630
Garmin Forerunner 630ZDROJ | Garmin

Garmin Forerunner 630

Ako som písal vyššie, stredná trieda sa vďaka predikčným a analytickým tréningovým funkciám zaujímavo priblížila tomu najlepšiemu, čo Garmin pre bežcov donedávna ponúkal (Forerunner 620). Preto je na mieste otázka, ako americkí vývojári vylepšili svoju novú vlajkovú loď?

RECENZIAGarmin Forerunner 630: najlepšie bežecké hodinky

Rovnako, ako v dvojkovom rade, aj pri 630-tke sa zlepšilo rozlíšenie displeja, a hlavne jeho uhlopriečka narástla o viac ako 40% na 3,1 cm. Zaujímavé je, že toto vylepšenie zvýšilo hmotnosť hodiniek len o necelého pol gramu.

Garmin Forerunner 630
Garmin Forerunner 630ZDROJ | Garmin

Analýzy metriky behu z predchádzajúceho modelu, označované súhrnným názvom Running Dynamics, zostali zachované aj v 630-tke. Pri použití hodiniek spolu so špeciálnym hrudným pásom HRM RUN vybaveným akcelerometrom teda získate zaujímavé dáta, ako je čas kontaktu nohy so zemou, kadencia behu či vertikálna oscilácia vášho tela.

Garmin však ide v novom high-end modeli o kus ďalej a prináša Advanced Running Dynamics. Táto pokročilá analytika vám presne odmeria dĺžku kroku, jednoduchou grafikou zobrazí symetriu medzi dobou kontaktu so zemou vašej pravej a ľavej nohy, ako aj pomer medzi vertikálnou osciláciou a dĺžkou kroku.

Veľmi zaujímavou novinkou sú aj algoritmy, ktoré na základe tréningových dát a údajov o srdcovej frekvencii dokážu určiť váš anaeróbny prah, úroveň stresu (únavy), ako aj pripravenosť na výkon. Forerunner 630 sa u nás predáva za 399,90 €, ďalších 50 € doplatíte za balenie obsahujúce hrudný pás HRM RUN.

Garmin Forerunner 235 lifestyle
ZDROJ | Garmin

ZdrojGarmin

Komentáre k článku