Nové Audi Q3 je kompaktné, rodinné a plne digitalizované

ZDROJ | Audi

Automobilka z Ingolstadtu predstavila v tomto roku ďalšiu z mnohých noviniek. Po nedávnom veľkom SUV modeli Audi Q8 prichádza na rad druhá generácia „malého“ SUV Audi Q3.

https://www.youtube.com/watch?v=qlgXjLZ4LTc

Nové Audi Q3 je rodinné SUV s mnohými talentami. Vo svojej druhej generácii je nielen vizuálne sebavedomejšie ale s veľkým vnútorným priestorom, rozsiahlou variabilitou a mnohými praktickými detailmi poskytuje aj výrazne zvýšenú úžitkovú hodnotu.

ZDROJ | Audi

Pozrite siAudi Q8 – slovenské SUV nabité technológiami

Na prvý pohľad akoby Q3-ka z oka vypadla väčšiemu súrodencovi, už spomenutému modelu Q8. Inovovaná Q3-ka dostala väčšie rozmery, čím poskytuje väčší komfort. No stále si zachováva charakter kompaktného rodinného SUV.

Nové Audi Q3 je výrazne športovejšie ako jeho predchodca. Taktiež získalo novú koncepciu ovládania. Podobne ako špičkové modely Audi má štandardne digitálny kokpit a veľký dotykový displej MMI. Keď to už spomíname, pripomenieme, že Audi odstránilo analógové prístroje.

Pozrite siAudi Q8 naživo vyzerá famózne. Pozrite si video!

ZDROJ | Audi

Už pri sériovom vybavení so systémom MMI rádio má Q3 digitálny združený prístroj s uhlopriečkou 26,0 cm (10,25 palca), ktorý vodič ovláda tlačidlami na multifunkčnom volante. V prvom príplatkovom stupni MMI rádio plus si zákazník na želanie môže združený prístroj rozšíriť na Audi virtual cockpit s ďalšími funkciami. Ten okrem rýchlosti jazdy a otáčok motora zobrazuje aj informácie o hudobných skladbách a službách Audi connect. Ak si zákazník objedná navigáciu, zobrazuje sa aj mapa.

ZDROJ | Audi

Okrem toho je v strede prístrojového panelu umiestnený dotykový displej MMI touch s uhlopriečkou 22,4 cm (8,8 palca). Pri špičkovom systéme MMI navigácia plus má dotykový displej uhlopriečku 25,7 cm (10,1 palca) a na zobrazovanie slúži Audi virtual cockpit, s uhlopriečkou 26,0 cm (10,25 palca), miesto ktorého si zákazník môže objednať verziu „full size“ s uhlopriečkou až 31,2 cm (12,3 palca). Rovnako, ako to majú luxusné modely Audi.

https://www.youtube.com/watch?v=Mc2o3oW35U8

Portfólio online služieb Audi connect, ktoré je sériovo zahrnuté v špičkovom systéme infotainmentu, ideálnym spôsobom dopĺňa navigáciu. Modul na prenos dát podporuje štandard LTE Advanced a pomocou pevne vo vozidle inštalovanej SIM-karty prináša do vozidla takmer vo všetkých európskych štátoch služby Audi connect, napríklad online dopravné informácie, vyhľadávanie bodov záujmu POI, informácie o parkoviskách a čerpacích staniciach paliva a mnohé ďalšie.

ZDROJ | Audi

Voliteľný komplet online služieb Audi connect Navigation & Infotainment plus obsahuje navyše ďalšie inovatívne služby, medzi nimi Google Earth. Pomocou družicových snímok s vysokým rozlíšením umožňuje zobrazenie približujúce sa k realite a uľahčuje orientáciu. To isté platí pre nové, detailné trojrozmerné (3D) modely mnohých európskych veľkomiest. Nuž, digitalizácia a prepájenie automobilov so službami Google napreduje…

recenziaAudi A8 L – limuzína plná najmodernejších technológií

Mnohé funkcie Audi connect sú združené v aplikácii myAudi App. Prepája smartfón majiteľa s novým Q3 – tak sa dajú napríklad priamo preniesť trasy pre navigáciu. Keď používateľ nastúpi do automobilu, navádzanie do cieľa pokračuje na palubnom monitore. Keď na konci jazdy vystúpi z Q3, smartfón ho naviguje peši k jeho ďalšiemu cieľu.

ZDROJ | Audi

Okrem toho aplikácia umožňuje streaming hudby a prenáša kalendár zo smartfónu do MMI. Navyše môže používateľ cez myAudi App svoje vozidlo pomocou smartfónu na diaľku zamknúť a odomknúť, zobraziť aktuálny stav vozidla, lokalizovať polohu Audi Q3 alebo ovládať voliteľné nezávislé kúrenie.

Ponuku infotainmentu dopĺňajú rozličné hardvérové moduly. Audi phone box pripája smartfón vodiča na vonkajšiu anténu a induktívne ho nabíja. Na reprodukciu hudby z prehrávača MP3, kľúča USB alebo smartfónu cez audiosystém vozidla má Audi Q3 dva vstupy USB, pričom jeden z nich zodpovedá novej špecifikácii typu C.

ZDROJ | Audi

V zadnej časti kabíny sú dva konektory USB a zásuvka 12 V na nabíjanie prístrojov pasažierov. Audi smartphone interface umožňuje cez Apple Car Play alebo Android Auto pripojenie smartfónov využívajúcich operačné systémy iOS a Android k systému infotainmentu a ovládanie ich funkcií na displeji MMI.

Pozrite siSadli sme si do novinky Audi A8, má až 6 displejov!

Ako teda vidíte, ponuka konektivity je skutočne bohatá. Rovnako je na tom nové Audi Q3 aj po stránke asistenčných systémov. Osobitnú zmienku si zaslúži adaptívny asistent pre jazdu, ktorý je dostupný na želanie v kombinácii s prevodovkou S tronic. Integruje funkciu adaptívneho tempomatu, asistenta pre jazdu v dopravnej zápche a asistenta na vedenie v jazdnom pruhu.

ZDROJ | Audi

Na uľahčenie parkovania si majiteľ Audi Q3 môže objednať okrem iných podporných systémov aj parkovací asistent, ktorý ovládaním riadenia samočinne zavedie vozidlo na parkovacie miesto aj ho vyvedie von z parkovacieho miesta. Vodič musí iba ovládať akcelerátor, brzdu a radiť podľa inštrukcií asistenčného systému.

Pri cúvaní z parkovacieho miesta alebo úzkeho výjazdu kolmo na cestu prichádza k slovu asistent pre priečnu premávku. Pomocou dvoch radarových senzorov monitoruje priestor za vozidlom v širokom uhle a upozorňuje na vozidlá približujúce sa zboku.

Ďalšou užitočnou funkciou sú štyri priestorové kamery. Pri jazde rýchlosťou do 10 km/h a cúvaní zobrazujú bezprostredné okolie Audi Q3 na veľkej obrazovke infotainmentu. Dotykovým ovládaním môže vodič prepínať medzi rozličnými pohľadmi. Okrem virtuálneho pohľadu na vozidlo zhora, obrazu cúvacej kamery a panoramatického pohľadu v uhle 180° vpredu a vzadu kamerový systém poskytuje aj detailný pohľad na predné a zadné kolesá. Vďaka tomu môže vodič presne zaparkovať pri obrubníku bez poškodenia kolies.

Štandardne má Audi Q3 bezpečnostný systém Audi pre sense front. Rozoznáva kritické situácie s chodcami, cyklistami a inými vozidlami pomocou radaru a upozorňuje vodiča, vizuálne, akusticky a hapticky. Keď je to potrebné, automaticky zabrzdí vozidlo plnou intenzitou.

ZDROJ | Audi

K sériovému vybaveniu takisto patrí aj upozornenie na opustenie jazdného pruhu. Je aktívne od rýchlosti cca 60 km/h a pomáha zabrániť neúmyselnému vybočeniu z jazdného pruhu. Ak vodič nezapol smerové svetlá a hrozí, že automobil prejde cez čiaru vodorovného značenia jazdného pruhu na ceste, systém korekciou riadením vráti Q3 do správneho smeru. Vodič si môže nastaviť aj upozornenie vibráciami vo volante.

recenziaAudi A5 Sportback – štýlovka s rodinnými prvkami

ZDROJ | Audi
ZDROJ | Audi

Aby sme vás však nezahltili množstvom informácií, spomeňme už len zopár základných parametrov. Nové Audi Q3 má dĺžku 4 485 mm, šírku 1 856 mm a výšku 1 585 mm. Rázvor je predĺžený na 2 680 mm. Podľa polohy zadného sedadla a operadla má batožinový priestor objem od 530 do 675 litrov. Pri úplnom sklopení zadného operadla a naložení po strop je k dispozícii využiteľný objem až 1 525 litrov.

Na začiatku predaja bude nové Audi Q3 k dispozícii so štyrmi motormi, troma benzínovými TFSI a jedným naftovým TDI v kombinácii s pohonom predných kolies alebo pohonom všetkých kolies quattro. Všetky motory sú štvorvalce s priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaním turbokompresorom. Ich výkonové rozpätie siaha od 110 kW (150 k) do 169 kW (230 k). Prevodové ústrojenstvo tvorí 6-stupňová manuálna prevodovka alebo rýchlo a komfortne radiaca 7-stupňová dvojspojková prevodovka S tronic.

Nové Audi Q3 sa bude vyrábať v maďarskom závode Győr. V novembri 2018 sa začne predávať v Nemecku a ďalších európskych štátoch. Verme, že sa ho čoskoro dočkáme aj u nás a že si ho budeme môcť aj plnohodnotne vyskúšať. Už teraz sa na to tešíme.

ZdrojAudi

Komentáre k článku