Nokia N8 má 9 rokov! Ako vyzeral tento top-end v dobách dávno minulých?

9 rokov nie je až taký dlhý čas v živote človeka. 9 rokov v technológiách, hlavne tých mobilných je ale extrémna doba. Takmer presne pred 9 rokmi bola predstavená vlajková loď fínskej Nokie, model N8. Vtedajšia špička je dnes parametrovo na smiech, no mali ste v tom čase lepší mobil?

Písal sa 27. apríl 2010, čo nie je vôbec tak dávno. Pri pohľade na Nokiu N8 ale mnohým z nás príde tento rok ako poriadna história. Niet sa veľmi čomu čudovať, smartfón s hrúbkou takmer 1,5 cm sme nevideli už dlhé roky. Displej s uhlopriečkou 3,5″ je taktiež už poriadna história. Napriek tomu Nokia N8 v čase uvedenia patrila medzi to najlepšie na trhu. Navyše disponovala HDMI portom či xenónovým bleskom! Ale postupne…

Pozrite siNokia N8: veľký farebný hit Nokie už oficiálne

Nokia N8 bola placka s nepravidelným tvarom. AMOLED displej mal 3,5-palcovú uhlopriečku a rozlíšenie 360 x 640 px čo predstavuje jemnosť zhruba 210 ppi. V rámiku nad displejom bola VGA webkamera a niekoľko snímačov. Pod displejom bolo jediné hardvérové tlačidlo na vstup do menu. Prekvapivo, nebolo v strede.

 

Na bočnej strane boli dva kryty – jeden pre microSDHC kartu s kapacitou do 32 GB a druhý pre mini SIM kartu. V spodnej časti bol microUSB port na nabíjanie. Mimochodom, telo bolo z kovu a plastu, zo starších článkov je zrejmé, že bolo spracované veľmi kvalitne.

Na opačnej strane bolo dvojtlačidlo ovládania hlasitosti, posuvník na blokovanie displeja hardvérová spúšť fotoaparátu. Tú dnes nevidieť už takmer na žiadnych smartfónoch.

Horná strana bola z dnešného pohľadu veľmi zaujímavá nie kvôli ON/OFF tlačidlo či 3,5 mm audio portu, ale kvôli microHDMI portu! Nokiu N8 bolo možné prepojiť s monitorom či televízorom jediným káblom. Dnes bežne dostupná funkcia, kedysi veľký nezvyk.

Spodná strana sa môže zdať byť „suchá”, ale všimnite si nápis Made in Finland. To sa dnes tiež už len tak nevidí….

Zadná strana? Tak takúto by som sa nehanbil mať na smartfóne ani dnes. Síce časť s fotoaparátom vyčnieva z tela von, ale je osadená v odolnom kove. Navyše nad 28 mm optikou Carl Zeiss so svetelnosťou f/2,8 je xenónový blesk a AF lampa! Ukážte mi dnes jediný smartfón, ktorý má takto výkonný blesk. Ani rozlíšenie 12 Mpx nie je na dnešnú dobu zlá hodnota. Naopak, plne postačuje na tak malý snímač.

https://www.youtube.com/watch?v=BUR9w7DPoPU

Jediným nedostatkom na dnešnú dobu je len HD video (1 280 x 720 px), ale to aj kvôli slabému hardvéru, nie iba kvôli snímaču.

 

Batéria mala mimochodom len 1 200 mAh, no aj tak dokázala uživiť mobil 2-3 dni.

Vo vnútri bola 16 GB pamäť, no na SMS správy a iné „kancelárske” záležitosti bolo k dispozícii iba 200 MB. Operačným systémom bol Symbian^3, no už v čase uvedenia na trh bol za konkurenciou pozadu. Neskôr Nokia predstavila ešte update, Symbian Anna a Symbian Belle, no tie už postupne znamenali zánik Symbianu ako takého a blížiaci sa koniec Nokie.

https://www.youtube.com/watch?v=TzKpoyj4qx4

Všetko toto šlapalo vďaka procesoru ARM 11 s taktom 680 MHz a 256 MB RAM. K dispozícii boli HSPA pripojenie do rýchlosti 14,4 Mbit/s, no nechýbalo ani Wi-Fi a DLNA. Bluetooth bol tiež už samozrejmosťou, bol vo verzii 3.0. MicroUSB port podporoval aj pripojenie periférií, napríklad počítačovej myši, klávesnice či USB flash disku. Okrem FM rádia bol k dispozícii aj FM vysielač!

V čase uvedenia stála Nokia N8 okolo 440-450 €. Veľkým mínusom bol neskorý príchod na trh – predstavená bola v apríli, na trh prišla až v októbri/novembri.

V predaji boli aj rôzne farebné puzdrá…

Rozmery novinky boli 113,5 x 59,1. 12,9 mm, hmotnosť dosahovala na dnes stále príjemných 135 gramov.

 

 

 

Komentáre k článku