Nikon Z fc – dokonalé retro s APS-C snímačom a USB-C nabíjaním

ZDROJ | Nikon

Japonský Nikon predstavil svoj najnovší a pre mňa doteraz aj najkrajší fotoaparát. Akoby po vzore série Nikon Df z roku 2013 prišiel s CSC aparátom nie s full-frame, ale s menším APS-C snímačom a vzhľadom staručkých filmových fotoaparátov. Výsledkom je dokonalé retro, aké ani Olympus svojho času nevytvoril.

ZDROJ | Nikon

Nechápte ma zle, Olympus vyrábal krásne retro fotoaparáty, no toto je iná liga. Absolútnou čerešničkou je miniatúrny LCD displej na hornej strane zobrazujúci nastavené clonové číslo.

ZDROJ | Nikon

Na to, aby bol fotoaparát retro dnes už nestačí iba kombinácia čiernej „kože“ a strieborného tela. Nikon to zobral od podlahy a navrhol model Z fc podľa staručkej zrkadlovky na film, modelu FM2. Novinke tak nechýba spomínaná kombinácia čiernej a striebornej, ale ani „hrb“, v ktorom by za bežných okolností mal byť optický hranol. Nie je, fotoaparát je bezzrkadlovka, teda CSC.

Samozrejmosťou je čo najviac manuálnych ovládačov. Ani FM2-ka ich ale nemala toľko, čo ich ponúka Z fc. V hornej časti (zľava) je ovládanie ISO, ale aj prepínač režimov snímania (MASP+Auto).

Na opačnej strane od hľadáčika je volič rýchlosti uzávierky, prepínač medzi foto a video režimom, ale aj ovládanie kompenzácie expozície. Miniatúrny LCD displej iba informuje o zvolenom clonovom čísle. To sa upravuje ďalšími kruhovými voličmi spredu alebo zozadu (v menu to bude určite voliteľné).

ZDROJ | Nikon

Zadná strana je už podstatne aktuálnejšia so známymi ovládacími prvkami. Okrem nich ale nechýba ani plne výklopný dotykový LCD displej s uhlopriečkou 3 palce a VGA rozlíšením. Nad ním je uložený OLED hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px, 100% pokrytím scény a 1,02x zväčšením.

ZDROJ | Nikon

V tele z horčíkovej zliatiny je osadený 20,9 Mpx APS-C CMOS snímač s 209-bodovým autofókusom na báze detekcie kontrastu a fázového posunu,  ktorý má pokrývať 87/85% plochy snímača. Využíva tiež detekciu oka nie len u ľudí, ale aj u zvierat. Citlivosť snímača výrobca udáva až do hodnoty ISO 204 800, bežne od ISO 100 do ISO 51 200.

ZDROJ | Nikon

O chod sa stará procesor EXPEED 6. Maximom pre kontinuálne snímanie je 11 fps. Na ukladanie dát slúži SDXC (UHS-I) karta. Slot je tu iba jeden.

Zaujímavosťou má byť možnosť ovládania kompenzácie expozície aj v Auto režime. Novinkou je aj 20 kreatívnych režimov – Dream, Morning, Pop, Sunday, Somber, Dramatic, Silence, Bleached, Melancholic, Pure, Denim, Toy, Sepia, Blue, Red, Pink, Charcoal, Graphite, Binary, Carbon.

Samozrejmosťou je Full HD a 4K Ultra HD video. V prvom prípade je možné natáčať až do 120 fps, v druhom do 30 fps. V 4K Ultra HD je možné natáčať aj časozberné zábery.

Poteší určite aj USB-C port, cez ktorý je možné nabíjať batériu vo vnútri, napríklad počas streamingu. S appkou v počítači a s USB-C káblom je možné vytvoriť z Z fc dokonalú webkameru. Nemenej poteší aj Wi-Fi a Bluetooth modul pre vzdialené ovládanie cez appku.

ZDROJ | Nikon

Novinka má rozmery len 134,5 x 93,5 x 43,5 mm, hmotnosť výrobca neuvádza. Nikon Z fc bude v predaji až v 7 farbách. Okrem retro čierno-striebornej kombinácie majú byť na trhu aj telá s hnedou, hnedo-oranžovou, mentolovou, sivou, bielou a ružovou kombináciou.

Novinka bude na trhu s cenou 939 € za telo. Nikon s novinkou predstavil ale aj dva nové objektívy NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR a NIKKOR Z 28mm f/2.8 (SE), ktoré budú aj v kitoch s Z fc.

ZDROJ | Nikon

ZdrojNikon

Komentáre k článku