Nikon D500 bude zaslúžene kraľovať pokročilým zrkadlovkám

Nikon nedávno predstavil hneď dva top modely. Jeden pre profesionálov (D5) a jeden pre najpokročilejších amatérov. Nikon D500 zaujme práve amatérov.

Hoci toto označenie môže znieť dehonestujúco, práve amatéri sú pre výrobcov fotoaparátov tí najzaujímavejší. Profíci majú jasné modely, amatéri sa však vyvíjajú a postupne prechádzajú na vyšší a vyšší model. Model Nikon D500 je práve pre tých, ktorí buď nechcú investovať ešte viac tisícoviek do profi modelov, alebo sa na ne ešte necítia.

Nikon D500 live 11

Každopádne, D500 so svojimi funkciami zaujme nejedného nadšenca fotografie, dokonca aj zarytého odporcu tejto značky. Výbava je špičková a konkurencia jej má čo závidieť. O jeho funkciách ale hovoriť nechceme, tie sme predstavili už v samostatnom článku. Chceme vám ho ukázať naživo, tak, ako sme ho pred pár dňami mali možnosť vidieť i my na slovenskom predstavení v Bratislave.

Nikon D500 live 12

Aj keď sa D500-ka radí viac do amatérskej kategórie, ocenia ju aj profesionáli. Veď na cestách môžete ušetriť viac ako polovicu hmotnosti voči rovnakej konfigurácii s top modelom D5.

Pozrite siNikon D500 – sen mnohých vášnivých fotografov

Nikon D500 live 14

Profesionálne vyzerajúce telo nie je náhoda. Tento model často používajú aj profi fotografi ako záložný alebo cestovný fotoaparát. Vďaka jeho výbave sa však teraz hodí aj pre kameramanov. Tí majú k dispozícii nielen kvalitný snímač s Ultra HD videom, ale aj celý set konektorov.

Nikon D500 live 22

Nikon D500 live 15

Pozrite siNikon D5 – vlajková loď na prvých živých fotografiách

Nikon D500 live 16

Horná strana má všetko potrebné. Základný volič programov s poistkou na ľavej strane dopĺňa veľký informačný displej. Novinkou je tlačidlo ISO hneď pri spúšti.

Nikon D500 live 19

D500-ka sadne do ruky ako uliata. Masívny predný grip a dobre tvarovaný zadný grip dovoľujú fotiť aj jednou rukou.

Nikon D500 live 17

Displej je síce výklopný len horizontálne, no aj to môže pomôcť pri niektorých situáciách. Má výborné rozlíšenie a je navyše aj dotykový. Okolo neho je množstvo tlačidiel, z ktorých množstvo je možné preprogramovať. Čerešničkou na torte je obrovský hľadáčik s pomerom 1:1.

Nikon D500 live 18

Na bočnej strane sú dvierka slotov bez poistky. Okrem slotu na SDXC kartu (dole) tu pribudol aj slot na rýchlu XQD kartu.

Nikon D500 live 20

Tieto sloty vám v servise nevymenia tak, ako v prípade modelu D5. Nikon však chce učiť fotografov, aby prechádzali na XQD karty, ktoré sú omnoho rýchlejšie, ako CF či SD karty.

Nikon D500 live 21

Jedno funkčné tlačidlo si našlo miesto aj pri objektíve. Samozrejmosťou je aj AF lampa či konektory pre blesky. Na bočnej strane bajonetu je prepínač medzi AF a M režimami ostrenia.

Nikon D500 live 27

Nikon D500 live 26

Batéria s kapacitou 14 Wh a 1 900 mAh má zvládnuť stovky záberov, no s videom to bude horšie.

Komentáre k článku