Nemecký WARR Hyperloop vyvinul pod s rýchlosťou 467 km/h

ZDROJ | WARR Hyperloop

O Hyperloope, piatej forme dopravy na Zemi, počúvame už niekoľko rokov. Hoci reálneho využitia sme sa ešte nedočkali, vo svete na tom pracujú desiatky spoločností. Navyše existuje súťaž pre študentov, ktorú organizuje SpaceX Elona Muska, tvorcu myšlienky o Hyperloope.

Pozrite siKapsula Hyperloop One bola prvýkrát otestovaná, prevažne úspešne

https://www.youtube.com/watch?v=zWYTFgxHaoA

Súťaž 2018 SpaceX Hyperloop Pod Competition sa konala uplynulý víkend v americkom Hawthorne, v centrále SpaceX. V súťaži opäť pretekali tí najlepší a najšikovnejší študenti z celého sveta. V treťom ročníku súťaže sa podarilo prvé miesto vybojovať nemeckému tímu WARR Hyperloop, ktoré dokázalo na krátkej testovacej trati dosiahnuť rýchlosť až 467 km/h!

Pozrite siVirgin Hyperloop One vybuduje dráhu v Indii

https://www.youtube.com/watch?v=8ZHM8HSzb8Q

Trať s celkovou dĺžkou len 1,2 km však stačila na to, aby špeciálne navrhnutý pod (kapsula) tímu WARR Hyperloop mníchovskej technickej univerzity dokázal zrýchliť na spomínaných 457 km/h a zároveň bezpečne zabrzdiť pred cieľom. Mníchovčania si tak odniesli prvé miesto aj vďaka slabým výsledkom konkurencie.

Pod WARR Hyperloop je vyrobený z uhlíkových vlákien a poháňa ho 50 kW elektromotor. Zabrzdiť vie vraj za 5 sekúnd.

https://www.youtube.com/watch?v=byjYOdW68b8

Tímom z Delft University z Holandska a EPF Loop zo Švajčiarska Switzerland sa až tak nedarilo. Oba tímy postihli problémy, kvôli ktorým nefungovali ich pody na plný výkon. Vo finále súťaže SpaceX Hyperloop Pod Competition sa opäť stretli iba tri najlepšie tímy.

Pozrite siSpaceX vybrala tri verzie podov pre Hyperloop

ZDROJ | WARR Hyperloop

Aj napriek pokrokom vo výskume a vývoji dopravného systému Hyperloop, jeho reálne nasadenie môžeme očakávať až v budúcej dekáde, aj to len pri najlepších predpovediach. Nedávno sme však mohli počuť aj o smelých plánoch HTT v Číne.

Pozrite siHTT postaví v Číne prvý komerčný Hyperloop, hoci len krátky

ZDROJ | WARR Hyperloop
ZDROJ | WARR Hyperloop
ZDROJ | WARR Hyperloop
ZDROJ | WARR Hyperloop
ZDROJ | WARR Hyperloop

Komentáre k článku