Na Mesiac mieri „lovec ľadu“ VIPER, poletí na Falcon Heavy od SpaceX

ZDROJ | SpaceX

Existenciu vodného ľadu na Mesiaci naznačujú astronomické merania už roky, no stále nevieme, koľko jej tam je a kde presne sa nachádza. Vedci predpokladajú, že by sa mohla nachádzať aj tesne pod povrchom, s najväčšou koncentráciou v kráteroch na póloch nášho súputnika.

Pozrite siNASA spája sily so SpaceX, aj Blue Origin. Mieri na Mesiac

A práve na južnom póle Mesiaca chce NASA hľadať vodu prostredníctvom roveru novej generácie. Rover NASA s názvom Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) vysadí na mesačný povrch pristávací modul Griffin Mission 1 (GM1) spoločnosti Astrobotic, ktorá na túto misiu získala od NASA minulý rok kontrakt v hodnote zhruba 200 miliónov USD.

ZDROJ | Astrobotic

Zostalo len vyriešiť otázku, kto celú misiu dopraví zo Zeme na mesačnú trajektóriu. Spoločnosť Astrobotic oznámila, že sa rozhodla túto úlohu zveriť SpaceX a jej nosnej rakete Falcon Heavy (FH). Tá bola v čase svojho prvého štartu v roku 2018 najsilnejším dostupným kozmickým nosičom, ktorý najviac mediálnej pozornosti získal tým, že do vesmíru vyniesol športiak Tesla Roadster Elona Muska.

Chystaná raketa SLS, ktorá má dopraviť na Mesiac kozmickú loď NASA Orion, alebo tandem Starship/Super Heavy od SpaceX síce budú ešte silnejšie, ale obidva prostriedky sú, na rozdiel od Falcon Heavy, stále vo vývoji.

ZDROJ | SpaceX

Ťažkotonážna nosná raketa FH (nosnosť až 64 ton na LEO) má síce na konte okrem testovacieho letu s Teslou Roadster len ďalšie dva komerčné štarty, ale ide o veľmi spoľahlivú a bezpečnú raketu. Oba komerčné štarty sa uskutočnili v roku 2019. Pri prvom Falcon Heavy vyniesol 12.4.2019 na geostacionárnu dráhu telekomunikačný satelit ArabSat 6A, pri druhom 25.6.2019 až 24 vojenských a výskumných satelitov pre americkú armádu.

Nový kontrakt so súkromnou vesmírnou spoločnosťou Astrobotic však predstavuje prvú misiu rakety Falcon Heavy na Mesiac.

Pozrite siSpaceX s raketou Falcon Heavy (opäť) prepisuje históriu

Astrobotic získala objednávku NASA na dopravu roveru VIPER na južný pól Mesiaca v rámci jej iniciatívy CLPS (Commercial Lunar Payload Services) v roku 2020. Falcon Heavy dopraví lander Griffin na trajektóriu k Mesiacu. Keď Griffin pristane na povrchu, VIPER z neho vystúpi po rampe a bude hľadať na povrchu, aj pod ním vodný ľad.

ZDROJ | Astrobotic

Pre Astrobotic pôjde už o druhú zákazku pre NASA v rámci systému CLPS. Tou prvou je lander Peregrine, ktorý má podľa nedávno zverejnenej informácie pristáť na povrchu Mesiaca v júli tohto roku.

Griffin Mission 1 s roverom VIPER, však bude omnoho zaujímavejšia. Prieskum zdrojov vody na Mesiaci môže byť prvým krokom k využitiu prírodných zdrojov v prostredí kozmu.

Namiesto toho, aby budúci astronauti a vedci museli byť na lunárnej základni všetkým zásobovaní zo Zeme (tak je to napríklad na ISS, ale tá je „za rohom“), z mesačnej vody by si mohli vyrábať kyslík a vodík priamo na mieste.

Misia Griffin / VIPER by sa mala uskutočniť v roku 2023, pričom Falcon Heavy bude štartovať z Kenedyho vesmírneho strediska na Floride. Pôjde o významný míľnik pri príprave programu Artemis, v ktorom chce NASA vrátiť ľudí na Mesiac a vybudovať tam trvalú výskumnú základňu.

ZdrojAstrobotic

Komentáre k článku