Microsoft sa postavil na stranu vydavateľov, pohneval si tým Google

ZDROJ | Wikimedia Commons

Spor medzi spravodajskými organizáciami a technologickými gigantmi sa vyostruje. Proti spoločnosti Google sa v tomto spore nečakane postavil Microsoft, ktorý skritizoval monopolné postavenie svojho konkurenta a podporil zákon, ktorý má spravodajským organizáciám umožniť kontrolu šírenia ich obsahu.

Spor týkajúci sa šírenia mediálneho obsahu trvá už niekoľko rokov a paralelne sa vedie v Austrálii, Európe i Spojených štátoch. Mediálne spoločnosti a spravodajské organizácie si u technologických gigantov nárokujú nárok na odmenu za šírenie obsahu, nad ktorým drží moc najmä Google a Facebook.

Na území Spojených štátov má reformu spravodajstva priniesť nový „Zákon o hospodárskej súťaži a ochrane novinárov z roku 2021“, ktorý pristál v uplynulých dňoch na stole Kongresu Spojených štátov. Nový zákon by umožnil spravodajským organizáciám kolektívne vyjednávať s technologickými gigantmi podmienky, za ktorých by bol ich spravodajský obsah v rámci digitálnych platforiem šírený.

ZDROJ | Kai Wenzel

Hlavným odporcom tohto zákona je Google, podľa ktorého by takáto regulácia narušila fungovanie otvoreného internetu. Google sa navyše proti obdobnému zákonu postavil aj v Austrálii, kde dokonca pohrozil vypnutím svojho vyhľadávača na tamojšom území. Po schválení tohto zákona vo februári však napokon Google od svojich vyhrážok rýchlo ustúpil a s miestnymi spoločnosťami vrátane giganta News Corp. uzavrel prvé dohody.

Zákon má v Kongrese Spojených štátov podporu republikánov i demokratov, nečakane ho však podporil aj Microsoft. Prezident spoločnosti Microsoft Brad Smith ešte začiatkom februára podporil obdobný zákon v Austrálii s poznámkou, že Microsoft sa na rozdiel od „iných technologických spoločností“ nikdy nebude vyhrážať odchodom z austrálskeho trhu.

Pozrite siMapy Google vám po novom umožnia premenovať ulice a dokresliť chýbajúce cesty

Koncom februára sa Microsoft spojil s európskymi vydavateľmi, spolu s ktorými volá po vytvorení legislatívnych základov pre právo na odmeňovanie za spravodajstvo. Po týchto krokoch bol Brad Smith napokon predvolaný do Kongresu ako svedok k prejednávaniu nového zákona, na čo Google promptne zareagoval vydaním blogu s kritickou reakciou, podľa ktorej Microsoft vytvára samoúčelné požiadavky v snahe podkopania svojho súpera.

Google a Microsoft tak vedú legislatívny boj, kým v praxi ich inžinieri spolupracujú na viacerých projektoch vrátane jadra Chromium, na ktorom je postavený webový prehliadač Google Chrome, ako aj novšia verzia prehliadača Microsoft Edge.

Kongres má pred sebou ešte jedno vypočúvanie v rámci súdneho dvora. Po vypočúvaniach príde na rad v priebehu jari predstavenie konkrétnej legislatívy. Kým je v Kongrese otvorená téma protimonopolného správania technologických firiem, na rad majú prísť tento rok napokon aj vypočúvania spojené s výškou provízie, ktoré si spoločnosti Apple a Google vyberajú pri predaji aplikácií, hier a doplnkov vo svojich digitálnych obchodoch App Store a Google Play.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku