Microsoft Build 2020 priniesol kľúčové softvérové novinky pre vývojárov a firmy

ZDROJ | Microsoft

Vývojárske konferencie sa tento rok z dôvodu celosvetovej pandémie presunuli do online priestoru a výnimkou nebol ani Microsoft Build 2020. Na množstve noviniek sa však tento „hendikep“ rozhodne neprejavil. Tohtoročný Build vzali do svojich rúk vývojári zo svojich domovov a svetu predstavili slušnú dávku noviniek pre celé spektrum Microsoft služieb.

Ak hovoríme o presune vývojárskej konferencie z veľkých pódií do domovov samotných vývojárov, resp. zamestnancov spoločnosti Micorosoft, myslíme to doslova. Panos Panay, hlavný produktový riaditeľ spoločnosti Microsoft, sa do konferencie zapojil zo svojej pracovne a Scott Hanselman, manažér partnerských programov spoločnosti, mu dal jasne najavo, kto má moc nad zdieľaním obrazovky…

Poďme však späť k samotným novinkám. Jednou z kľúčových noviniek z tohtoročnej konferencie je predstavenie Projektu Reunion, ktorý umožní vývojárom zjednotiť platformy Windows a oddeliť ich od OS pre ľahšiu integráciu do rozhrania API Win32 a UWP. V praxi tak Microsoft týmto krokom zjednoduší vývoj a údržbu klasických Win32 aplikácií a UWP aplikácií. Prvá verzia tohto projektu je už aktuálne dostupná na portáli GitHub.

Pozrite siAko naučíte svoj iPhone po slovensky?

Ďalšou novinkou, ktorá je už aktuálne dostupná aj v režime public preview, je Azure Synapse Link. Ide o nový nástroj, ktorý dokáže prepojiť operačné databázové služby s analytickými nástrojmi v reálnom čase. Novinka je aktuálne dostupná pre databázu Azure Cosmos DB a neskôr dorazí aj do Azure SQL, Azure Database for PostgreSQL a Azure Database pre MySQL.

Do služieb Azure Machine Learning pribudli nástroje Responsible ML a súbor OSS toolkit. Tie majú zabezpečiť zodpovednejšie zavádzanie modelov AI vďaka zlepšeniu interpretovateľnosti modelu, znížením rizika vnášaním princípov neférovosti v modeloch a zaručením ochrany a dôvernosti údajov.

Pozrite siNový QLED televízor Samsung Terrace je stvorený pre exteriér, odolá aj vode

Microsoft taktiež oznámil vybudovanie jedného z najvýkonnejších superpočítačov AI v Azure. Microsoft ho vybudoval pre a zároveň v spolupráci s organizáciou OpenAI, za ktorou okrem iných stojí napríklad aj Elon Musk. OpenAI plánuje tento superpočítač využiť na trénovanie distribuovaných AI modelov.

https://youtu.be/oFJlx5Kn68o

Vývojárov aplikácií pre službu Microsoft Teams poteší výrazné zefektívnenie publikačného procesu týchto aplikácií priamo z nástrojov Visual Studio a Visual Studio Code. Súčasťou toho je aj nová možnosť právomoci IT správcov overovať, schvaľovať a priamo aj predinštalovať súbor podnikových a ISV aplikácií všetkým používateľom firemnej siete v službe Teams.

ZDROJ | Microsoft

Aktualizáciu dostáva aj aplikácia Fluid Framework, ktorá to má namierené do balíka služieb Office.com a Outlook. Nový framework umožní tvorbu dynamických prvkov, ktoré môžu byť vzájomne prepojené a prenášané naprieč všetkými službami Microsoft 365. Novinka sa stane súčasťou podnikovej licencie online služby v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Microsoft nezabudol ani na Projekt Cortex, ktorý bol pôvodne predstavený na konferencii Ignite 2019. Dostupný by mal byť už začiatkom tohto leta. Oznámená tiež bola akvizícia spoločnosti Softomotive, ktorou chce Microsoft podporiť zavedenie technológie automatizácie robotických procesov s nízkym kódom (RPA) v Power Automate.

Pozrite siNorthvolt predstavil konkurenta pre Tesla Powerpack

Z pohľadu podnikových aplikácií je kľúčovou novinkou integrácia služieb Microsoft Teams a Power Platform pre rýchlu tvorbu aplikácií na automatizáciu rutinných procesov aj bez potreby programovania. Aplikácia Power Apps taktiež uľahčí vývoj low-code aplikácií pre profesionálnych vývojárov. Tí taktiež ocenia integráciu nástrojov Power Virtual Agents a Azure Bot Framework pre používanie kódu Bot Framework priamo vo vnútri Power Virtual Agents.

Komentáre k článku