Michelin chce v budúcnosti tlačiť kolesá na 3D tlačiarni

ZDROJ | Engadget

Známy výrobca pneumatík Michelin predstavil svoju víziu s príhodným názvom „Vision“. Na 3D tlačiarni chce tlačiť pneumatiky, respektíve kolesá, ktoré v sebe nebudú mať vzduch.

https://youtu.be/Tyc4Apyk2Rc

Vision je vlastne koleso a pneumatika v jednom. Koleso je vyrobené z viacerých recyklovaných materiálov, ako je napríklad pomarančová kôra, kartón, bambus či plastový odpad a ďalšie.

ZDROJ | Engadget

Tieto materiály kolesu dodávajú potrebnú pevnosť a pružnosť a nahradzujú doteraz využívanú ropu. Michelin sa pri tvorbe dizajnu kolesa inšpiroval prírodou a snažil sa, aby koleso vyzeralo čo najatraktívnejšie.

Prezúvanie pneumatík by sa vďaka Vision malo stať minulosťou. V prípade zmeny počasia alebo cesty cez iný terén sa môže vodič zastaviť napríklad na benzínke a nechať si na koleso naniesť nový dezén. Vďaka tomu, že je celé koleso postavené z pevných materiálov, nehrozí sfukovanie či defekt. To by podľa spoločnosti malo zaručiť bezúdržbovú prevádzku a väčšiu bezpečnosť na cestách.

ZDROJ | Michelin

Vision je zatiaľ iba prototyp, pri ktorého tvorbe Michelin zozbieral množstvo poznatkov a nápadov, ktoré by sa mohli dostať do budúcich modelov pneumatík v najbližších piatich až desiatich rokoch.

Pozrite siSEAT Ibiza 1.0 TSi FR – mačička v kabáte šelmy

Celá vízia o tlačení dezénu na koleso na čerpacích staniciach by sa podľa Michelin mohla stať skutočnosťou v horizonte desiatich až dvadsiatich rokov. Projekt vznikol v rámci snahy o budovanie trvalo udržateľnej mobility.

ZdrojMichelin

Komentáre k článku