Mercedes prekvapil elektrickým vanom

ZDROJ | Mercedes-Benz

Mercedes so svojim konceptom elektrickej dodávky ukazuje, že sa ani veľkopriestorovému segmentu nevyhne elektrifikácia. Koncern zároveň sľubuje, že vozidlo podobné tomu, čo ukazuje na autosalóne v Ženeve, príde aj do sériovej výroby.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Koncept EQV vychádza z triedy V, ktorá ponúka pohodlné cestovanie pre maximálne 8 ľudí. Mercedes chce dať tejto značke EQ identitu a preto ju konštrukčne odlíšil od vanov Sprinter a Metris, napríklad masívnou konštrukciou prednej mriežky, špeciálnymi 19-palcovými diskami kolies alebo  chrómovou maskou chladiča s modrým podsvietením.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Interiér EQV je očalúnený do modrej kože, ku ktorej efektne ladí čierne chrómovanie. Batéria sa nachádza v podlahe, vnútorný priestor je teda naozaj veľkorysý.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Vďaka konceptu EQV sa dostávame na ďalšiu úroveň. Štúdia ponúka všetky atribúty typické pre značku aj segment, ktoré zákazníci značky Mercedes-Benz poznajú, cenia a očakávajú ich.

Wilfried Porth, Mercedes-Benz

O pohon sa stará vpredu umiestnený 150 kW elektromotor. Batéria má kapacitu 100 kWh s maximálnym odjazdom 400 km. Rýchlonabíjane zaručí 25 % kapacity (dojazd cca 97 km) za 15 minút, elektromobil sa však bude dať nabíjať aj pomocou domácej nabíjacej stanice. Cestných pirátov zamrzí maximálna rýchlosť, ktorá je len 160 km za hodinu.

Pozrite siPrvé auto bez spätných zrkadiel je realitou, má ho Mercedes-Benz

Wilfried Porth, člen predstavenstva spoločnosti Daimler, povedal pri prestavení automobilu, že divízia vanov od Mercedes-Benz nekompromisne rozvíja elektrifikáciu celého produktového portfólia. Z nového modelu EQV sa stáva koncept vozidla budúcnosti, ktorý sa môže využiť aj ako VIP vozidlo napríklad pri letiskových transferoch. Sériový model má prísť v dohľadnej dobe.

Konfigurácia dodávky môže byť variabilná od šesť do osem osob a vybrať sa budú dať samostatné sedačky, alebo lavice.

Na autosalóne v Ženeve sme videli koncept EQV, výrobná verzia sa predstaví v septembri na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom. Do roku 2022 má Mercedes uviesť pod značkou EQ na trh desať nových modelov.

Vany od Mercedesu sú známe svojim komfortom. Obľubujú ich väčšie rodiny, športovci či prepravné firmy. Ak si k tomu prirátame tichú prevádzku a ekologický rozmer, automobilka sa neúspechu naozaj obávať.

ZdrojMercedes

Komentáre k článku