Máte 3D tlačiareň? Vytlačte si unikátnu polomasku z VUT v Brne

ZDROJ | VUT

Študenti a zamestnanci na VUT (Vysoké Učení Technické) v Brne vymysleli a vyvinuli špeciálnu polomasku, ktorá dokáže nahradiť klasické rúško, ale aj pokročilejšie respirátory FFP2. Všetko, čo potrebujete je 3D tlačiareň, jednorazová chirurgická rukavica a filtračný materiál.

Pozrite siČo je potrebné vedieť o koronavíruse na Slovensku? Všetko je na internete

ZDROJ | VUT

V súčasnej situácii robíme čokoľvek. Kým šikovné ručičky šijú prateľné bavlnené rúška pre seba, svojich blízkych či aj úplne neznámych, iné šikovné mozgy vymýšľajú iné spôsoby ochrany dýchacích ciest. Cieľ je však zhodný – zabrániť vniknutiu koronavírusu do tela, ktorý spôsobuje nebezpečné ochorenie COVID-19.

Pozrite siVýzva v čase koronavírusu – pomôžme si navzájom!

S jedným z mnohých riešení prišli študenti a zamestnanci VUT v Brne, ktoré si môže vytlačiť doma (kto má 3D tlačiareň), alebo v rôznych centrách aj úplný začiatočník. VUT totiž zverejnila kompletný návod, vrátane súboru pre 3D tlač. Ďalším plusom je fakt, že na VUT vytvorili tri veľkosti polomasky (S, M, L), takže ju je možné vyrobiť aj pre deti či ženy.

ZDROJ | VUT

Iným pozitívom je zas to, že vďaka rôznorodosti tlačiarenského materiálu a hlavne farby je možné masku vyrobiť podľa vlastných predstáv. Môže byť mäkšia či úplne tvrdá (využiť je možné PLA, PET, PET-G, ABS, CPE), ale hlavne farebná. Takto by možno nemusel byť problém, aby masku nosilo aj dieťa, ako jeho obľúbený kladný či záporný hrdina z rozprávok alebo animákov.

ZDROJ | VUT

Maska je zložená z viacerých dielov, no len dva je nutné vytlačiť na tlačiarni – telo masky a držiak filtra. Po vytlačení už stačí iba jednorazová chirurgická/latexová, alebo nitrilová rukavica, ktorá vďaka gumičke na zápästie vytvorí výborné tesnenie masky pri nosení na tvári, ale aj samotného tela masky, ktoré nemusí byť dokonale tesné z 3D tlače.

K funkčnej maske je ešte potrebná klasická gumička pre tesnenie medzi filtrom a telom masky a krajčírska guma na to, aby maska držala na hlave. Využiť je ale možné aj textilné popruhy s možnosťou úpravy dĺžky, niečo ako popruhy na ruksaku. Vynájsť sa dá všelijako.

Najdôležitejšou časťou je ale logicky filter. Ten VUT odporúča vystrihnúť napríklad z nového filtra klimatizácie z automobilu, HEPA filtra z vysávača či čističky vzduchu apod. Kryt filtru vo VUT tiež vyrobili vo viacerých rozmeroch a to v závislosti od hrúbky fitra – pre cca 3 mm filtre a nad 3 mm filtre.

ZDROJ | VUT

Polomaska nemá byť dokonalou náhradou certifikovaných polomásk či respirátorov triedy FFP3, ale riešením, ktoré nahradí menej účinné respirátory či rúška. Tak, ako bavlnené rúška, aj polomasku od VUT je možné používať viacnásobne. Najdôležitejšie ale je, aby bola používaná správne, teda s nasadenou rukavicou a kvalitným filtrom.

ZDROJ | VUT

ZdrojVUT

Komentáre k článku