Máme Sony Xperia 1! Aké sú naše prvé dojmy?

Sony Xperia 1

V Sony sa za ostatnú dobu diali pomerne zásadné zmeny, ktoré priamo súviseli s divíziou mobilných telefónov. Preto sme obzvlášť zvedaví ako dopadne vlajková loď Sony Xperia 1. Toto sú naše prvé dojmy!

Sony štartuje vlajkovou loďou Sony Xperia 1 novú éru. Spoločnosť vsádza na technológie, ktoré má na vysokej úrovni v iných divíziách a prenáša ich prispôsobené do smartfónu. 

Vidno to hneď pri prvom pohľade na telefón. Ten totiž dostal pomer strán 21:9, teda filmový formát. Uhlopriečka 6,5-palca je skôr len povinný údaj, ktorý vás v tomto prípade môže zmiasť. Xperia 1 je totiž vysoká, no nie je zbytočne široká, má dobrú ergonómiu, teda sa prekvapivo pohodlne ovláda. Ak by ste však mali problém s vysokým displejom k dispozícii je Režim ovládania jednou rukou. 

Pozrite siSony Xperia 1 – nová vlajková loď dobiehajúca konkurenciu

Sony Xperia 1 je prvý smartfón, ktorý ponúka 4K HDR OLED displej s rozlíšením 3 840 x 1 644 pixlov. Podľa výrobcu displej v 4K pracuje neustále, ak pozeráte obsah s nižsím rozlíšením automaticky ho upraví. Zobrazenie farieb je 10-bitové a normované podľa ITU-R BT2020. Ako sme spomenuli, Sony vybralo to najlepšie z iných divízií, teda sa rozhodlo pre obrazový procesor X1 for mobile, ktorý je inšpirovaný tým z televízorov Bravia. Procesor dokáže v reálnom čase konvertovať obraz tak, že vyzerá ako by bol v HDR. Pri kvalitných fotografiách a videách je obraz naozaj zaujímavý!

Výhody takto vysokého displeju? Jednou z nich je možnosť mať otvorené dve okná súčasne, napríklad, mail a mapy. Na svoje by si tiež mali prísť milovníci filmu. 

Výšku displeja som si pochvaľoval najmä v natívnej aplikácii Sony Xperia 1 Cinema Pro. Tá ma využiť maximum z potenciálu telefónu a ponúka možnosť manuálneho nakrúcania videí. Pri spustení nového projektu vyberiete farebný odtieň, v ktorom bude finálne video vyhotovené. Zmyslom je dodať tú správnu atmosféru na základe vedecky dokázané vplyvu žánrového zafarbenia obrazu. Aplikácia nakrúca video v 16:9 a zbytok displeja je využitý na umiestnenie ovládacích prvkov. Nakoľko tu všetko nastavujete manuálne, prvkov je dosť.

Pozrite si, ako Sony Xperia 1 fotí. Fotografie v albume sú bez úprav, stiahnuté priamo zo smarfónu, v plnej veľkosti si ich pozriete po rozkliknutí.

Otázne však je, do akej miery bude tato aplikácia skutočným lákadlom. Svoju cieľovku má, no vo všeobecnosti, nie veľa ľudom sa chcieť pred tým než nakrútia video riešiť ISO, vyváženie bielej, či čas uzávierky. Nadšených filmárov však poteší. Sony pri tejto aplikácii využilo znalosti s prácou farieb z CineAlta.

Aby však aplikácia fungovala, potrebuje fotoaparát. Na chrbte telefónu nájdete tri šošovky. Všetky tri majú svorne po 12 Mpx. Hlavná má clonu f/1,6 a ohniskovú vzdialenosť 26 mm, portrétová/teleskopická f/2,4 s ohniskovou vzdialenosťou 52 mm a širokouhlá f/2,4 má 16 mm vzdialenosť od ohniska.

Obraz podporuje procesor BIONZ X, ktorý poznáme z fotoaparátov radu Alpha. Aj vďaka nemu je môžné automatické ostrenie na oko Eye AF, ktoré dokáže zaostriť 10-krát za sekundu na pohybujúci sa objekt. Podľa naších prvých skúseností funguje skutočne tak, ako uvádza výrobca. Ostrenie mu nerobia problémy ani dioptrické okuliare. Predná kamera má 8 Mpx a clonu f/2,0.

Ovládanie fotoaparátu si vyslúžilo samostatné hardvérové tlačidlo na strane smartfónu. Pri ňom sa tiež nachádza tlačidlo napájania, samostatná čítačka odtlačku prsta tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Tuto ide Sony okato svojou cestou a nepodlieha trendom. 

Batéria má prekvapilo len 3 300 mAh, no zato vydrží niekde medzi jeden a pol až dvoma dňami, na jedn nabitie. Nabíjačka podporuje 18 W nabíjanie cez USB-C.

Výrobca sľubuje vodeodolnosť s certifikáciou IP65/68, smartfón prežije aj potopenie pod hladinu. Displej chráni Corning Gorilla Glass 6. Smartfón beží na Snapdragon 855, podporený 6 GB RAM a ponúka úložný priestor 128 GB, ktorý sa dá rozšíriť microSD kartou do 512 GB. Ak nepoužijete SD kartu, môžete v Sony Xperia 1 používať dve SIM karty. Operačný systém je Android 9.0 Pie. 

Sony Xperia 1 sa na Slovensku začne predávať od 7. júna v čiernej farbe, odporúčaná cena je 949€. Telefón bude dostupný j v ponuke mobilných operátorov. 

Komentáre k článku