Ktoré iPhony získajú iOS 15 a ktoré dostanú extra funkcie systému?

Apple na WWDC 21 predstavil nové operačné systémy. Zrejme najočakávanejší bol iOS 15, ktorý si na jeseň nainštalujú stovky miliónov používateľov. Budete aj vy patriť medzi tých šťastlivcov?

Aktualizácie na nový iOS 15 sa v priebehu jesene dočká:

Nový iOS 15 je momentálne vo fáze prvotného beta testovania vývojármi aplikácií. V priebehu júla Apple vydá aj verejnú beta verziu, ktorú si do svojho zariadenia môže nainštalovať každý. Ak však od vášho smartfónu očakávate maximálnu softvérovú stabilitu a podporu všetkých aplikácií, buďte trpezliví a počkajte radšej na finálnu verziu, ktorú Apple vydáva zvyčajne koncom septembra.

Pozrite siViete, ktoré top vychytávky prináša iOS 15?

Apple pridáva v iOS 15 niekoľko špeciálnych funkcií, ktoré budú k dispozícii len pre zariadenia s čipom A12 Bionic (a novším). Podporovať ich budú tieto iPhony:

  • iPhone XR
  • iPhone XS a XS Max
  • iPod Touch 7. generácie
  • iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Mac
  • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max

O aké funkcie ide?

Priestorový zvuk vo FaceTime – bude vytvárať zvukové pole, ktoré urobí konverzáciu príjemnejšou, podobnou, ako by ste boli tvárou v tvár. Hlasy vašich priateľov budú rozdelené a budú prichádzať zo smeru, kde sú umiestnení.

Režim Portrét na FaceTime dokáže rozostriť pozadie hovoru a vďaka tomu sa pozornosť počas videohovoru bude sústrediť na vás a nie na pozadie.

Interaktívny živý text na fotografiách môžete použiť na všetkých vašich fotkách bez toho, aby ste museli používať funkcie, ako je kopírovanie a vkladanie, vyhľadávanie a preklad. Živý text funguje v appkách Fotky, Screenshot, Rýchly pohľad a Safari a tiež v živých náhľadoch s Fotoaparátom.

ZDROJ | Apple

Potiahnutím nahor alebo klepnutím na info tlačidlo na vybranej fotografii zvýraznite rozpoznané objekty a scény. Dozviete sa viac o modernom umení, pamiatkach, rastlinách, knihách ale aj napríklad o plemenách domácich zvierat.

V appke Počasie prinášajú tisíce variácií animovaných pozadí, ktoré presnejšie vyjadrujú polohu slnka, oblaky a zrážky.

Spracovanie reči v zariadení – s iOS 15 sa zvuk vašich príkazov spracuje výhradne na vašom iPhone (ak ich nechcete zdieľať). Výkon Apple Neural Engine už totiž dovoľuje modelom rozpoznávania reči rovnako vysokú kvalitu akú doteraz zvládlo len rozpoznávanie reči na serveroch.

Pozrite siNový macOS Monterey prinesie vylepšenú kontinuitu medzi Apple zariadeniami

Nový iOS 15 umožní pridať kľúče od bytu, hotelových izieb, či z práce. Kľúče od auta si môžete uložiť do peňaženky od iPhone XR/XS.

Interaktívny 3D glóbus v Mapách Apple získal viac detailov o pohoriach, púšťach, lesoch či oceánoch.

V mapách pre pešie trasy vám pomôžu detailné pokyny zobrazené v rozšírenej realite.

ZDROJ | Apple

Funkcie exkluzívne pre iPhone 12

Režim Panoráma dostal vylepšené geometrické skreslenie a dokonalejšie snímanie pohybujúcich sa objektov, zároveň znižuje šum a pruhy obrazu.

Vylepšené pripojenie na 5G, vrátane podpory zálohovania na iCloud a obnovenia zo zálohy z iCloudu, streamovanie zvuku a videa v Apple a appkách tretích strán, sťahovanie kvalitnejšieho obsahu z Apple TV + či synchronizovanie fotiek do iCloud Fotky.

Séria iPhone 12 teraz automaticky preferuje 5G, ak je pripojenie Wi-Fi v sieťach, ktoré príležitostne navštevujete, pomalé alebo keď ste pripojení k interným resp. nezabezpečeným sieťam.

Pripomíname, že Apple s iOS 15 podporuje smartfóny, ktoré predstavil ešte v roku 2015 (iPhone 6S a 6S Plus). Tomu sa povie naozaj dlhá podpora!

Komentáre k článku