Končí éra tabletov?

ZDROJ | Apple

Celosvetový predaj tabletov počas štvrtého štvrťroku 2019 medziročne poklesol o 0,6 %. Podľa spoločnosti IDC predstavoval objem predajov za 4Q len 43,5 miliónov kusov, za celý rok to bolo 144 miliónov predaných zariadení. Medziročný pokles o 1,5 percenta.

International Data Corporation (IDC) je popredným poskytovateľom informácií pre trhy so spotrebiteľskými a informačnými technológiami. Zamestnáva viac ako 1 100  analytikov, ktorí v 110 krajinách zbierajú potrebné dáta, vyhodnocujú ich a pripravujú náhľady trendov do budúcnosti.

Trh s tabletmi klesá od roku 2015, nižšie uvedená tabuľka teda neprekvapí. Ostatných zrejme poteší zistenie, že pokles predaja bol len 1,5 %.

Tabuľka ukazuje 5 najlepších spoločností: Predaj v 4Q, ich podiel na trhu, predaje v miliónoch kusov, podiel na trhu za 4Q 2018 a medziročný nárast/pokles.ZDROJ | IDC

Pozrite siZačal už zvoniť umieráčik nad tabletmi?

Ako vidíme, Apple si s prehľadom udržal svoje vedúce postavenie a medziročne narástol o 22,7 %. Hlavným ťahúňom v predaji bol nový iPad, ktorý predstavoval v poslednom štvrťroku až 65 % všetkých predajov.

ZDROJ | Apple

Druhé miesto patrí Samsungu. Ten zaznamenal pokles o 7,4 % pri predajoch 7 miliónov kusov. Rovnako ako Apple, ani Samsung neláme palicu na tabletmi, veď len nedávno predstavil prvý tablet s podporou 5G – Samsung Galaxy Tab S6.

ZDROJ | Samsung

Huawei si pohoršil o 2,8 %, keď predal 4 milióny zariadení. Podľa IDC vďačil Huawei za dobré predaje modelu MatePad Pro 10,8. Jeho horšie výsledky musíme dať do kontextu s obchodnou vojnou s USA.

Pozrite siPredaj tabletov prudko stúpne. Čo sa deje?

Na štvrtom mieste sa umiestnil Amazon, ktorý sa zároveň stal rekordérom v poklese predaja – až o 29 %. Hlavnú časť jeho predaja tvorili okrem modelov série Kids zariadenia Fire HD 10, Fire HD 8 a Fire 7.

ZDROJ | Amazon

Na piatom mieste sa ocitlo Lenovo, ktoré spolu s Apple zaznamenalo nárast o 8,3 %. Lenovo je zároveň (spolu s Apple a Samsungom) neúnavný inovátor, jeho tablety so zabudovaným projektorom sa tešia stále veľkej obľube. Nás v redakcii naposledy zaujal model Lenovo Yoga Book C930.

Spoločnosť IDC tiež pripravila tabuľku s predbežnými výsledkami a kombinovaným prehľadom za aktuálny kvartál.

Údaje sú predbežné a môžu sa ešte zmeniť. Niektoré odhady prinieslo IDC pred zostavením prehľadu finančných výnosov.ZDROJ | IDC

Priaznivci tabletov si môžu vydýchnuť, éra ich obľúbených zariadení nekončí. Musím však konštatovať, že priaznivci OS Android to majú v porovnaní s iOS ťažšie. Môžem len odhadovať, ako by stúpli ich predaje, ak by sa dokázali výrobcovia z druhého až piateho miesta priblížiť úrovni jednotky na trhu. Aj keď majú iPady od Apple veľa nedostatkov, zdá sa, že konkurovať im je nesmierne ťažké.

ZdrojIDC

Komentáre k článku