Koncept Audi AI:TRAIL ukazuje budúcnosť off-roadovej jazdy

ZDROJ | Audi

Audi na frankfurtskom autosalóne predstavilo koncept elektrického off-roadu AI:TRAIL, ktorý vám popri autonómnej jazde na bežných cestách umožní vyblázniť sa v teréne s manuálnym riadením.

Ak by AI:TRAIL nepredstavilo Audi, ale napríklad vesmírna spoločnosť SpaceX, nikto by sa nad tým zrejme ani nepozastavil. Nový koncept z dielne nemeckej automobilky totiž vyzerá ako marťanské vozidlo. Futurizmus však neprestáva iba pri dizajne, pretavil sa aj do výbavy.

ZDROJ | Audi

AI:TRAIL stavia na štyroch elektromotoroch zostavených do systému quattro, ktoré spolu s terénnou konštrukciou zabezpečia hladké jazdy aj v náročnejšom teréne. Samozrejmosťou je prítomnosť autonómnej technológie 4. úrovne, no v teréne umožní AI:TRAIL prevziať riadenie vodičovi.

ZDROJ | Audi

Milovníci terénnej jazdy si tak prídu na svoje. Inteligentný softvér však aj pri manuálnom riadení neustále analyzuje terén pomocou kamier, laserov a ultrazvukového radaru, aby vozidlo mohlo predísť nehode prebraním riadenia.

ZDROJ | Audi

Dobrodružnosti konceptu odpovedajú aj 4-bodové bezpečnostné pásy, ale aj vyberateľný ďalekohľad a baterka zapracovaná do inak minimalistického a ekologického interiéru. Koberce v ňom sú vyrobené z prepracovanej vlny a recyklovanej kože.

ZDROJ | Audi

Aj keď ide o futuristický koncept, v jeho interiéri nenájdeme žiadne veľké displeje, ktorými sa pýšia už aj dnešné modely. Audi totiž chce, aby pasažieri AI:TRAIL sledovali okolitú prírodu, nie filmy a seriály na obrazovke. Na ovládanie multimédií a navigáciu poslúži smartfón pripevnený na volant.

ZDROJ | Audi

Audi sa vybláznilo už aj pri predných svetlometoch, ktoré sú umiestnené pod A-stĺpikmi a svietia súčasne von a tlmene aj dnu. Ešte väčším extrémom sú však malé drony, ktoré nahrádzajú diaľkové svetlomety. V prípade potreby vzlietnu zo strechy vozidla a počas jazdy osvetlia priestor pred ním. Svietiť však dokážu aj bez vzletu, napríklad pri potrebe osvetlenia večerného pikniku.

ZDROJ | Audi

Keďže AI:TRAIL sa má pohybovať najmä po oblastiach mimo civilizácie, na jedno nabitie má ponúknuť zhruba 400 až 500-kilometrový dojazd. V náročnom teréne môže dojazd klesnúť až na 250 kilometrov. Elektrický pohon ponúkne celkový výkon 320 kW s krútiacim momentom 1 000 Nm.

ZDROJ | Audi

V tomto momente je Audi AI:TRAIL iba koncept a nepredpokladáme, že by sa v najbližších rokoch mohol na trhu objaviť model s rovnakými technológiami. Koncept však poslúži ako testovacia pôda pre konvenčné modely, v ktorých sa niektoré predstavené technológie objaviť môžu.

ZdrojAudi

Komentáre k článku