Kompakt ZEISS ZX1 mieri do predaja, výrobca zaň chce 6 000 dolárov!

ZDROJ | ZEISS

ZEISS ZX1 dokazuje, že full-frame fotoaparáty nestrácajú na cene. Hoci ho nemecký výrobca predstavil pred 2 rokmi, na trh ide s identickými parametrami až teraz. A vôbec nie za málo, ZEISS zaň chce 6 000 dolárov!

ZDROJ | ZEISS

O novinke z dielne ZEISSu sme vás informovali pred niečo vyše 2 rokmi. Na výstave Photokina 2018 v Kolíne nad Rýnom tamojší výrobca predstavil fotoaparát ZX1, ale iba na papieri. Trvalo neskutočné 2 roky, kým sa mu unikátnu novinku podarilo pretaviť v reálny produkt. Dnes si tak už ZEISS ZX1 môžete objednať. Cena? 6 000 dolárov.

ZDROJ | ZEISS

Minimalistický fotoaparát s pomerne veľkým telom – 142 x 93 x 66, 800 g, ponúka všetko v jednom. Nie je to len full-frame aparát, ale aj smartfón, vďaka ktorému je možné s fotografiami a videom ďalej pracovať. Škoda ale, že keď ide zo zadnej strany o smartfón – veľký dotykový displej, tak displej spadá skôr do kategórie displejov fotoaparátov. Uhlopriečka 4,34″, LCD panel a len HD rozlíšenie je pomerne málo. Chcelo by to OLED a aspoň o palec-dva väčšiu uhlopriečku. Nechýba ale OLED hľadáčik s Full HD rozlíšením či koľajničky pre pripojenie ďalšieho príslušenstva.

Displej sa využíva nie len ako hľadáčik či na ovládanie základných a pokročilých funkcií, ale aj na úpravu fotografií. ZEISS ZX1 pracuje na upravenom operačnom systéme Android (výrobca nešpecifikuje verziu), v ktorej je možné otvoriť aj Adobe Lightroom CC. Nechýba ani Wi-Fi modul pre pripojenie k internetu či Bluetooth na vzdialené ovládanie. Poteší aj USB-C port aj na nabíjanie 3 190 mAh batérie vo vnútri. Chýba však slot na pamäťovú kartu, stačiť bude „musieť“ 512 GB interná pamäť.

ZDROJ | ZEISS

V tele je 37,4 Mpx full-frame snímač s 255-bodovým autofókusom či citlivosťou do ISO 51 200. Pred ním je objektív ZEISS Distagon 35 mm f/2 T* s pevným 35 mm ohniskom a svetelnosťou f/2,0, ktorá končí až na f/22. Samozrejmosťou je možnosť fotenia do RAW či JPEG, nechýba ale ani 4K Ultra HD video, no len pri 30 fps. Poteší ale aspoň 3,5 mm audio vstup a výstup.

ZDROJ | ZEISS

Cena 6 000 dolárov je však prehnaná. Predávať ho bude B&H Photo. Konkurencia vie totiž ponúknuť taktiež full-frame kompakty s podstatne nižšími cenami. Napríklad modely zo série Sony RX1 stoja zhruba polovicu. Rovnako za nižšie ceny sa predávajú full-frame modely od Leicy.

ZdrojB&H Photo

Komentáre k článku