Koľko stojí výroba Samsungu Galaxy S10+ a z čoho sa skladá?

Najnovšia vlajková loď Samsung Galaxy S10+ je na našom trhu dostupná od 999 eur. Koľko však reálne stojí vyrobiť tento model a ktoré komponenty sú z celého smartfónu najdrahšie?

Spoločnosť TechInsights rozobrala nový Samsung Galaxy S10+ na súčiastky, aby ho spoznala skrz na skrz a mohla priniesť cenovú kalkuláciu jednotlivých komponentov. V tomto prípade išlo o korejskú verziu, ktorá obsahuje procesor Exynos 9820 od Samsungu, ktorý je osadený aj v európskej verzii.

RECENZIAOplatilo sa čakať! Samsung Galaxy S10+

Aby sme nezdržiavali, podľa analýzy TechInsights stoja jednotlivé komponenty tohto smartfónu dokopy presne 420 dolárov. Najdrahší však možno prekvapivo nie je spomínaný procesor, ale 6,4-palcový QHD+ Infinity-O AMOLED displej, ktorý stojí 86,50 dolárov.

ZDROJ | TechInsights

Samsung odoberá displeje pre svoje smartfóny od vlastnej divízie Samsung Display, ktorá vyrába displeje s dierou pomocou laserovej technológie. Ešte nejakú dobu by mala byť táto technológia exkluzívne dostupná iba pre Samsung, aj keď podobný efekt sa už podarilo dosiahnuť aj niektorým ďalším výrobcom, ako napríklad Huawei/Honor.

Pozrite siHonor View 20 – unikátna vlajková loď, ktorá vás nezruinuje

Pod Infinity-O displejom sa nachádza 3D ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov, ktorú Samsung odoberá od spoločnosti Qualcomm. Z pohľadu cien však za Infinity-O displejom nasleduje procesor, ktorý je nielen menší, energeticky šetrnejší a výkonnejší, ale s cenou 70 dolárov o celých 10 dolárov lacnejší, ako jeho predchodca.

Ultrazvukový snímač odtlačkov prstovZDROJ | TechInsights

Treťou najdrahšou položkou sú fotoaparáty, ktorých je v prípade modelu Galaxy S10+ dokopy až päť. Celkovo tak tvoria samostatnú kategóriu s cenou 56,50 dolárov. Blízko k tejto cene majú aj pamäťové moduly, ktoré v prípade skúmaného modelu tvorí 8 GB LPDDR4x DRAM pamäť a 128 GB UFS 2.1 pamäť s celkovou cenou 50,50 dolárov.

ZDROJ | TechInsights

Ostatné komponenty, ako komunikačné modemy, senzory, reproduktory, batérie a ďalšie sa pohybujú na úrovni 10-30 dolárov. Do celkovej ceny však samozrejme nie sú zahrnuté náklady na výskum a vývoj, distribúciu, marketing a ďalšie náklady, bez ktorých by to Samsung Galaxy S10+ ďaleko nedotiahol.

ZdrojTechInsights

Komentáre k článku