Klipsch Heritage – Slúchadlový zosilňovač

ZDROJ | Klipsch

Sedemdesiat rokov na scéne si americký výrobca Hi-Fi užíva. Tradíciu podporia dva nové produkty z radu Heritage.

Aj v tomto prípade hrá Klipsch na strunu nostalgie za tradičným dizajnom a nový slúchadlový zosilňovač Heritage, ako aj polo-otvorené slúchadlá Heritage HP-3, ktoré sa majú stať jesennou novinkou, vytvoril v starožitnom duchu. My sme sa však podrobnejšie pozreli na slúchadlový zosilňovač Heritage.

recenziaKlipsch Horn AK5 – mohutný rozmermi aj zvukom

Ten stavia na elegantne prepracovanom retro dizajne, ktorý ukrýva pod ušľachtilým povrchom výkonné technológie. Po akustickej aj estetickej stránke sa stane zaujímavým doplnkom interiéru, hlavne ak ste fanúšikom produktov línie Klipsch Heritage.

Tak, ako pri iných prvkoch tejto línie, aj slúchadlovému zosilňovaču dominujú tri dizajnové črty – horná a spodná doska s dyhou z vlašského orecha, zvislé plochy z eloxovaného čierneho hliníka a výrazné medené ovládače a konektory.

ZDROJ | Klipsch

Dostatočná konektivita

Signálne zdroje je možné k zosilňovaču pripojiť cez štyri vstupy – USB, optický, koaxiálny a linkový RCA, pričom USB je prepojený s výkonným D/A prevodníkom. Pre slúchadlá sú určené dva výstupy – symetrický XLR-4, alebo nevyvážený s 1,4“ jackom. Vedľa slúchadlových výstupov tróni volič vstupov, ktorého masívny medený gombík spolu s ovládačom hlasitosti na pravej strane dominujú čelnému panelu.

PREDSTAVENIEKlipsch Landscape – outdoorové ozvučenie

K dispozícii sú aj dva páčkové prepínače. Jeden slúži na prepínanie režimu slúchadiel a linkového prepojenia, druhý na zmenu úrovne zisku. V polohe Hi-Z zvýši úroveň výstupu o +10 dB pre ovládanie náročnejších slúchadiel. Všetky analógové prepínače pritom spínajú obvody prostredníctvom relé, aby sa dosiahla maximálna signálna čistota.

Duálny zosilňovač a audiofilský D/A prevodník

Vysokokvalitný digitálno-analógový prevodník ESS Sabre32 ES90128K2M dokáže prevádzať digitálne súbory z portu USB so vzorkovaním až 192 kHz / 24-bit, alebo 11,2 MHz DSD. Vďaka 32-bitovej architektúre prevodníka a funkcii Time Domain Jitter Eliminator zosilňovač poskytuje jasný zvuk a minimálne skreslenie.

témaKlipsch – 70 rokov legendy

Ak identifikuje digitálny stream, zobrazí zosilňovač úroveň vzorkovania na LED ukazovateli na prednom paneli. Výhodou je, že prevodník môžete využiť buď pri posluchu cez slúchadlá, alebo prostredníctvom RCA výstupu aj s ďalšími komponentmi,. Stane sa tak ideálnym spoločníkom pre hudbu z počítača, stačí prepólovať prepínač výstupu do polohy Line.

Klipsch HP3ZDROJ | Klipsch

Zosilnenie je riešené pri symetrickom výstupe dvojicou zosilňovačov TI TPA6120A2 triedy-AB, aby signálna cesta minimalizovala presluchy aj pri vyššej úrovni signálu. Architektúra je navrhnutá pre dosiahnutie najlepšieho pomeru signál/šum, takže zosilňovač pracuje rovnako čisto, ako D/A prevodník.

Jeho cena nie je vzhľadom na audiofilský status dramatická. Slúchadlový zosilňovač Heritage sa bude na našom trhu predávať od októbra za 599 EUR. Medzi jeho plusy patrí široká frekvenčná odozva, nízke skreslenie a kvalitný D/A prevodník. Mínusom je dizajn, ktorý ocenia skôr milovníci retro komponentov.

Klipsch Heritage - parametre

Zosilňovačduálny zosilňovač triedy AB, 2x Texas Instruments TPA6120A2
D/A prevodníkESS Sabre32 ES90128K2M
USBXMOS xCORE-AUDIO
VýkonSymetrický výstup XLR-4: 280-1250 mW
Nevyvážený výstup: 70-1250 mW
Frekvenčný rozsahSymetrický výstup XLR-4: 9 Hz – 90 kHz (- 3 dB)
Nevyvážený výstup: 5 Hz – 90 kHz (- 3 dB)
Pomer S/ŠSymetrický výstup XLR-4: 120 dB A-vážený
Nevyvážený výstup: 115 dB A-vážený
THD+NSymetrický výstup XLR-4: <0,009%, 20 Hz - 20 kHz 2VRMS
Nevyvážený výstup: <0,03%, 20 Hz - 20 kHz 2VRMS
PresluchSymetrický výstup XLR-4: <-85 dB, 20 Hz - 20 kHz
Nevyvážený výstup: <-95 dB, 20 Hz - 20 kHz
Vzorkovanie16-24 bit/ 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz, 176,4 kHz, 192 kHz
Podpora DSD2,8M, 5,6M, 11,2M
VstupyUSB Audio (Typ B), optický (TOSLINK), koaxiálny, RCA analóg. audio
VýstupySymetrický XLR-4, nevyvážený ¼“, RCA analóg. audio

ZdrojČasopis TECHBOX 9/2017

Komentáre k článku