Kapsula Hyperloop One bola prvýkrát otestovaná, prevažne úspešne

ZDROJ | Hyperloop One

Hyperloop One by nemusel byť hudbou tak ďalekej budúcnosti. Prvá kapsula bola totiž otestovaná a až na nejaké výnimky sa spoločnosť približuje vytýčenému cieľu.

https://youtu.be/jjv7bB9hy0k

Hyperloop One (ktorý si netreba mýliť s konkurenčnou spoločnosťou Hyperloop Transportation Technologies (HTT)) otestoval prvýkrát svoju kapsulu XP-1 , ktorá by v budúcnosti mala prevážať ľudí. I napriek tomu, že nápad má ešte mnoho otáznikov inžinieri ukázali, čo funguje. Ukončili tak druhú fázu vývoja.

Hyperloop One prednedávnom oznámil, že 12. mája uskutočnila prvý kompletný test svojej technológie hyperloop vo vákuovom prostredí na testovacej dráhe v Nevade. Počas skúšky vozidlo v potrubí levitujúce na magnetickom vankúši technológiou mag-lev dosiahlo rýchlosť 70 míľ za hodinu (112,6 km/h).

Pozrite siHyperloop One má za sebou úspešný test v potrubí

Spoločnosti, ktorej konkuruje HTT, sa teraz podarilo otestovať kabínu určenú na prepravu ľudí typu XP-1. Kapsula však pokorila „len“ 308 km/h, oproti sľubovaným 1 207 km/h. Počas tohto pokusu bol zároveň demonštrovaný elektrický motor spoločnosti, ktorý vie fungovať aj v prostredí podobnému vzduchoprázdnu.

Magickej hranici 1 207 km/h prekážala aj celková dĺžka testovaného potrubia 500 metrov, ktoré sa ale nemá predlžovať. XP-1 napokon musela brzdiť už po 300 metroch. I napriek tomu sa kapsula už nezaraďuje do kategórie najrýchlejších vlakov planéty, na druhej strane sa stále nemôže vyrovnať cestovnej rýchlosti japonského Magleva, ktorá predstavuje 505 km/h.

ZDROJ | Hyperloop One

XP jednotka má potom rozmery 8,7 metrov na dĺžku, 2,7 metra na výšku a 2,4 metra na šírku, čo predstavuje približne o 10 centimetrov užšiu konštrukciu, akú mal legendárny autobus Karosa B 731. Miesto nazvyš tak pasažieri budú hľadať len ťažko.

V tretej fáze budú inžinieri namiesto zvyšovania rýchlosti riešiť praktické otázky. Jednou z nich je vytvoriť i vzduchovú membránu, ktorá by kapsulám umožnila využívanie vákuového potrubia bez únikov.

Hyperloop One sa tak pomalými krokmi približuje ku budúcnosti s metrom na steroidoch. Spoločnosť čaká ešte mnoho neľahkých výziev, pokrok ale zatiaľ ukazuje, že projekt je realizovateľný.

https://youtu.be/uLh1alyhc1E

ZdrojWired

Komentáre k článku