Kanada zakáže predaj vozidiel na spaľovací pohon

ZDROJ | Pixabay

Kanada od roku 2035 zakáže predaj nových automobilov a ľahkých nákladných vozidiel na spaľovanie paliva v snahe dosiahnuť čisté nulové emisie v krajine do roku 2050. Uviedla to tento týždeň vláda na čele s premiérom Justinom Trudeauaom.

Od spomínaného termínu sa budú môcť predávať osobné a nákladné vozidlá s nulovými emisiami. V oznámení sa spomína príprava nových predpisov a investícií, ktoré výrazne pomôžu priemyslu v bezproblémovom prechode na tento cieľ. Vláda uviedla, že zároveň stanoví čiastkové ciele na roky 2025 a 2030.

Pozrite siSpaľovacie motory na konci dejín, zmiznú z trhu už o pár rokov

Samozrejme, nejde o prvý štát či krajinu, ktorá prijala podobný záväzok. V súčasnosti je minimálne 30 štátov, ktoré si už naplánovali zákaz predaja vozidiel na konvenčný pohon. Najbližšie sa k tomu dostane Nórsko a Južná Kórea v roku 2025. V roku 2026 to bude Belgicko, v roku 2027 Rakúsko a štát Washington, v roku 2030 príde na rad Nemecko, Holandsko, Dánsko, Švédsko, Island, Slovinsko, Veľká Británia, Írsko, Izrael a India.

V roku 2032 bude nasledovať India, rok 2035 si zvolilo Japonsko, Kanada a štát Kalifornia, rok 2040 bude konečnou pre spaľováky v Číne, Singapure, Srí Lanke, na Taiwane, vo Francúzsku, Španielsku, Portugalsku, v Egypte a v štáte New Jersey. V roku 2045 to bude v District of Columbia a v roku 2050 Kostarika.

ZDROJ | Audi

Krajiny, resp. štáty priebežne oznamujú svoje plány, nezriedka sme svedkami posunu dátumu o pár rokov skôr. Samotná Kanada pôvodne plánovala ukončiť predaj vozidiel na konvenčný pohon až v roku 2040. „Zaviazali sme sa zosúladiť ciele predaja vozidiel s nulovými emisiami v Kanade s cieľmi najambicióznejších severoamerických jurisdikcií,“ uviedol vo vyhlásení minister životného prostredia Jonathan Wilkinson.

Viete, že…

podľa Európskej komisie má doprava na svedomí až 30 % produkovaných emisií CO2, z toho 72 % pripadá na cestnú prepravu?

Pozrite siKedy a ktorá automobilka končí so spaľovákmi?

Premiér Trudeau sa zaviazal, že postaví Kanadu na cestu k nulovým čistým emisiám do roku 2050. K splneniu tohto cieľa je kľúčový presun dopravy od fosílnych palív. Kanaďania vo všeobecnosti podporujú boj proti zmene podnebia, predpokladá sa preto, že Trudeau vyhlási voľby už v septembri, aby nebol odkázaný na podporu opozície.

ZDROJ | Volvo

Tento krok vlády privítal programový riaditeľ skupiny Environmental Defense, Keith Brooks. „Kanada nemôže dosiahnuť naše ciele v oblasti skleníkových plynov, ak nebudú znížené emisie z automobilov, SUV a dodávok, ktoré v súčasnosti rastú.“ Brooks pripomenul, že iba 3,5 % vozidiel, ktoré sa v súčasnosti predávajú v Kanade, sú elektrické a že vláda musí urobiť oveľa viac pre podporu trhu s vozidlami s nulovými emisiami.

Kanada nie je jediná krajina, ktorá musí začať viac podporovať prechod na nulové emisie. Ani u nás sa toho zatiaľ veľa nedeje, elektromobily zatiaľ patria do kategórie menšín – a k tým si na Slovensku nevieme nájsť cestu.

ZdrojAutoblog

Komentáre k článku