iPhone X sa dostal do rúk technikom z iFixit, čo sa skrýva vo vnútri?

ZDROJ | iFixit

Už je to tradíciou, že sa iFixit pozrie do útrob každého zaujímavejšieho smartfónu na trhu. Najnovšie sa teda logicky pozreli na iPhone X, ktorý za dlhú dobu prináša úplne nový dizajn ako vo vnútri, tak aj navonok.

https://youtu.be/3oz-Q3tn70k

Apple tento rok oslávil 10. výročie od predstavenia prvého iPhonu a vďaka tomu sa patrilo opustiť rokmi overený dizajn. Zmeny nenastali iba navonok, kde dominuje bezrámčekový OLED displej, ale aj vo vnútri, kde Apple využil každý voľný milimeter priestoru.

ZDROJ | iFixit

Ako prvé sa teda pri rozoberaní treba dostať cez nový OLED displej. Telefón sa otvára rovnako, ako iPhone 8 a 8 Plus. Ako prvé je teda nutné odskrutkovať dvojicu skrutiek na spodnej hrane a následne telefón nahriať, aby sa displej oddelil od tela telefónu.

ZDROJ | iFixit

Pozrite siTýchto 6 vecí som si na iPhone X okamžite zamiloval

Po otvorení telefónu nás čaká pohľad na dve batérie, ktoré Apple umiestnil okolo matičnej dosky do tvaru písmena „L“. Tento tvar nemá žiaden vplyv na výdrž, iba umožňuje pohodlnejšie rozmiestňovanie komponentov okolo batérie.

ZDROJ | iFixit

Konektory sú tentokrát umiestnené veľmi elegantne pod jednou krycou lištou. Po odskrutkovaní tejto lišty a odpojení konektorov je displej voľný a za sebou necháva prednú kameru, ktorá má na starosti odomykanie telefónu.

ZDROJ | iFixit

Pozrite siApple iPhone 8 Plus – Obor iba do počtu?

Ďalší môže ísť z telefónu von duálny fotoaparát, ktorý sa skladá z 12-megapixelového objektívu s clonou f/1.8 a teleobjektívu s clonou f/2.8. Správna pozícia objektívov je dôležitá kvôli portrétovým fotografiám a preto ich na mieste drží akési penové lepidlo.

ZDROJ | iFixit

Konečne sa dostávame k srdcu telefónu. Samotný iFixit poznamenal, že matičná doska je v tomto modeli extrémne efektívna, čo sa týka využitia miesta. Takýto efektívny dizajn dosky nemá údajne ani Apple Watch.

ZDROJ | iFixit

Pozrite siiFixit rozobral ďalší perfektný smartfón na súčiastky – iPhone 8

Aby Apple ušetril miesto, matičnú dosku zložil na polovicu. Túto techniku použil Apple naposledy v prvej generácii iPhonu. Takto vyzerá doska po kompletnom rozložení.

ZDROJ | iFixit

Na prvej polovici matičnej dosky nájdeme (okrem iného) čip Apple A11 Bionic, ktorý v benchmarkoch dosahuje veľmi slušné výsledky.

ZDROJ | iFixit

Druhú polovicu z väčšej časti zaberajú WiFi, Bluetooth a LTE modemy. Dva z nich do iPhonu dodal Qualcomm, ktorého sa chce Apple údajne už budúci rok zbaviť.

ZDROJ | iFixit

Zrejme najzaujímavejšou časťou iPhonu X je predná TrueDepth kamera. Ide o zostavu snímačov, ktorá sa skladá z predného fotoaparátu, ktorý slúži na detekciu tváre používateľa (červený štvorec).

Pozrite siPoznáme nové detaily o funkcii Face ID, ktorou bude disponovať nový iPhone X

Ak fotoaparát vidí tvár, infračervený projektor (oranžový štvorec) začne žiariť pre oko neviditeľné svetlo, ktoré spätne sníma infračervená kamera (žltý štvorec). Takto dokáže TrueDepth kamera spoznať majiteľa telefónu.

ZDROJ | iFixit

Ak sa vrátime k samotnému šasi telefónu, nájdeme v ňom Taptic Engine, Lightning konektor a nakoniec cievku pre bezdrôtové nabíjanie.

ZDROJ | iFixit

Ako zvyčajne, aj tentokrát iFixit hodnotil opraviteľnosť zariadenia a iPhone X dostal hodnotenie 6/10. Najväčším problémom je sklo na zadnej strane, pre ktoré je v prípade rozbitia nutné rozobrať celý telefón. Druhým kritickým bodom je veľké množstvo káblov, ktoré sú údajne poprepájané príliš komplikovane.

Menej závažným dôvodom, s ktorým treba pri oprave vždy počítať, je strata odolnosti voči vode. Klasicky Apple použil aj špeciálne skrutky, kvôli ktorým si v prípade rozoberania budete musieť zaobstarať špeciálne skrutkovače.

Naopak pozitívne iFixit hodnotí fakt, že rozbitý displej je možné vymeniť relatívne jednoducho a to aj vďaka tomu, že TrueDepth kamera nie je súčasťou displeju. Najčastejšie opravovanými komponentmi v telefónoch sú rozbité displeje a staré batérie. Výmena týchto komponentov je v prípade iPhonu X relatívne jednoduchá, čo je rozhodne pozitívna správa.

ZdrojiFixit

Komentáre k článku