Inteligentný systém ParkDots umožní prehľadné parkovanie v mestách

ZDROJ | PosAm

Nielen obyvatelia Bratislavy, ale dnes už každého mesta sa potýkajú s problémami s parkovaním. Pomôcť s týmto problémom môže systém ParkDots.

Obce a mestá by totiž už v blízkej budúcnosti mohli namiesto parkovacích služieb a automatov využívať mobilnú aplikáciu a senzory obsadenosti parkovacích miest. Parkovací systém s názvom ParkDots, ktorý vyvíja spoločnosť PosAm v spolupráci s operátorom Slovak Telekom, predstavili na 28. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

ZDROJ | PosAm

Parkovací systém ParkDots je založený na princípe internetu vecí (IoT). Jeho hlavnými časťami sú mobilná aplikácia pre vodičov a správcovská aplikácia pre prevádzkovateľa parkoviska, napríklad obec. Systém ďalej využíva bezdrôtové senzory obsadenosti parkovacieho miesta.

Pozrite siBosch Home Zone Park Assist – parkovanie s mobilom

Online dostupné informácie o obsadenosti parkovacích miest umožnia ich efektívnejšie využívanie, kontrolu aj spoplatňovanie. Ako vodiči si budeme môcť zarezervovať voľné miesto, navigovať sa naň a prostredníctvom mobilnej aplikácie za parkovanie aj zaplatiť. Systém umožní zdieľať parkovacie miesta v čase, keď nie sú ich majiteľmi obsadené.

ZDROJ | PosAm

Okrem skrátenia času, ktorý strácame pri hľadaní parkovacieho miesta, sa obmedzia emisie, zvýši sa dostupnosť parkovacieho priestoru a zníži sa množstvo nevyužívaných parkovacích miest. Systém dokáže čiastočne nahradiť aj parkovacie služby s obsluhou a automaty. Využívanie mobilnej aplikácie by mohlo pomôcť zvýšiť platobnú disciplínu vodičov, ktorá sa dnes pohybuje v rozmedzí iba 40 až 60 %.

Pozrite siGoogle Mapy po novom vedia, kde ste zaparkovali auto

Myšlienka je to určite veľmi zaujímavá a prínosná. Bolo by načase, aby v našich automobilmi preplnených mestách fungovala čo najskôr.

ZdrojPosAm

Komentáre k článku