Iniciatíva slovenských maloobchodníkov vyzýva vládu k urýchleniu opatrení

V dôsledku zamedzenia šírenia ochorenia Covid-19 sa dostáva množstvo maloobchodných prevádzok, ktoré sú zatvorené, do existenčných problémov. Vyzývajú vládu Slovenskej republiky, aby prijala opatrenia a zabezpečila primeranú kompenzáciu čo najskôr.

Mnohé prevádzky sú zatvorené alebo fungujú len v obmedzenom režime. Prakticky sú tak mnohé bez akýchkoľvek príjmov. Za pár týždňov môže byť podľa Iniciatívy slovenských maloobchodníkov neskoro a nebude koho zachraňovať. Prečítajte si Vyhlásenie Iniciatívy slovenských maloobchodníkov, ktoré adresovali zástupcovia mnohých významných spoločností priamo premiérovi 26. marca 2020.

Vyhlásenie Iniciatívy slovenských maloobchodníkov

Bratislava, 26.3.2020

Vážený pán premiér,

považujeme za samozrejmé a správne, že v súčasnej situácii sú všetky opatrenia smerujúce k zastaveniu alebo obmedzeniu šírenia vírusu Covid-19 absolútnou prioritou. Aj napriek tomu, že ich plne rešpektujeme a podporujeme, by sme však radi upozornili na skutočnosť, že maloobchodníci patria týmito opatreniami medzi najviac ekonomicky zasiahnuté subjekty na slovenskom trhu.

Keďže veľká časť maloobchodných prevádzok je zatvorená, alebo funguje len v obmedzenom režime, sme prakticky bez akýchkoľvek príjmov, ktoré nám z nich bežne plynú. Bohužiaľ, časť našich nákladov zostáva nezmenených, platíme mzdy zamestnancom a niektorí prenajímatelia naďalej vyžadujú platby aj za prenájom priestorov prevádzok, hoci ich nemôžeme využívať. Súčasná situácia tak reálne ohrozuje fungovanie veľkej časti spoločností podpísaných pod touto iniciatívou.

Chceli by sme preto oceniť ústretový prístup viacerých obchodných centier a retailových parkov, ale aj menších prenajímateľov obchodných priestorov, ktorí už avizovali, že nebudú v tomto období požadovať platby nájomného a ďalších poplatkov. V situácii, keď máme naše obchody povinne zatvorené, považujeme za logické a spravodlivé, aby bolo nájomné odpustené alebo aspoň výrazne znížené.

Radi by sme preto vyzvali aj ostatné obchodné centrá a iných prenajímateľov k rokovaniam o finančných podmienkach. Veríme, že je v spoločnom záujme oboch strán, aby nájomníci boli schopní plniť si svoje záväzky dlhodobo.

Zároveň by sme chceli požiadať vládu Slovenskej republiky, aby sa touto situáciou zaoberala a zabezpečila primeranú kompenzáciu tak, aby obe strany, teda aj nájomcovia a aj prenajímatelia, boli schopní preklenúť toto náročné obdobie. Apelujeme taktiež na zavedenie opatrení, ktoré by pomohli podnikateľskej sfére a maloobchodným predajcom aj z hľadiska miezd zamestnancov, ktorí momentálne nemôžu vykonávať svoju prácu.

V súčasných podmienkach je každý jeden deň situácia o čosi kritickejsia, preto by sme chceli apelovať najmä na rýchlosť týchto opatrení. Za pár týždňov už môže byť neskoro a nebude koho zachraňovať.

Uvedomujeme si svoju zodpovednosť voči svojim zamestnancom a klientom a za Iniciatívu slovenských maloobchodníkov sme preto pripravení ihneď poskytnúť plnú súčinnosť pri konzultovaní týchto opatrení.

Za Iniciatívu slovenských maloobchodníkov (pozn. red. zobrazujeme len názvy spoločností bez mien ich zástupcov):

NAY, Martinus, FAnn-Parfumérie, s.r.o., LPP Slovakia, s.r.o., Regal Burger, PHO, s.r.o., BJORN BORG – AT Group, s.r.o., mobil online, s.r.o., TOYETO, s.r.o., Pietro Filipi, Kara Trutnov, ETAM, MUZIKER, a.s., Fusakle SK – ERIC SK, s.r.o., JRC SK, s.r.o., Intersport – INFINITY team, s.r.o., Optika Mania – Mánia International, s.r.o., REGINA IMPORT, s.r.o., Intim Fashion, CINEMAX, BioTech USA – MLO Slovakia, s.r.o., LARA BAGS – Bags Trade, s.r.o., HZH SK, s.r.o., eGRADE, s.r.o., iStores – Westech, s.r.o., Bushman Trade, s.r.o., Helly Hansen – Sportsman, s.r.o., Lambert, s.r.o., Famon, s.r.o., Progamingshop.sk, MP3.sk – Arašid, spol. s r.o., JUST PLAY – L2W, s.r.o., TAILOR’S, s.r.o., ags 92, s.r.o., My Sweet Home, s.r.o., Merito Bratislava, s.r.o., Sportcentrum, Galfy, s.r.o., Kočiš výroba nábytku, Kočiš showroom, Chefgroup, Kvety Victor, Studio IT, Sofaland Slovakia, s.r.o., Albi, s.r.o., Antares Eurotrade, s.r.o., MK Design, s.r.o., e-Business Solutions, s.r.o., Topsedačky, BENO, SKY Carpet Slovakia s. r. o.“

Komentáre k článku