IBM predstavilo procesor Power10 pre superpočítače, cloud a umelú inteligenciu

ZDROJ | IBM

IBM predstavilo nový procesor Power10 navrhnutý pre servery a superpočítače. Oproti predchádzajúcej generácii ponúka až 3-násobne vyššiu energetickú efektivitu, vyššiu záťažovú kapacitu a hustejšiu mikroarchitektúru.

Konferencia Hot Chips 2020 sa z dôvodu pandémie tento rok premiestnila do virtuálneho priestoru. IBM ju aj napriek tomu využilo na predstavenie novej generácie procesorov z rodiny Power, ktorá po prvý krát z komerčne dostupných procesorov od IBM stavia na 7nm výrobnom procese.

ZDROJ | IBM

Okrem vyššej energetickej efektivity a výkonu disponuje nový procesor Power10 aj novými metódami pre rýchlejšie a bezpečnejšie hardvérové end-to-end šifrovanie pamäte. Postará sa o to štvornásobok šifrovacích modulov AES aplikovaných na jedno jadro. IBM v tomto prípade hovorí aj o pripravenosti na „kvantovo-bezpečnú“ kryptografiu a ďalšie očakávané bezpečnostné štandardy do budúcnosti.

Procesor je tiež pripravený na možnosť prepojenia viacerých systémov založených na Power10 s možnosťou ich vzájomného prístupu a využívania pamäťovej kapacity v jednom klastri. Tzv. Memory Inception tak prináša možnosť vzniku klastrov s pamäťovou kapacitou na úrovni niekoľkých petabajtov.

ZDROJ | IBM

V oblasti umelej inteligencie má Power10 v porovnaní s procesorom Power9 dosahovať zhruba o 10-20 % vyšší výkon. Vďaka prechodu na architektúru polovičnej veľkosti a technológii Memory Inception tak budú môcť byť servery a superpočítače výrazne úspornejšie.

Pozrite siProcesor Tachyum Prodigy prekoná čipy Intel aj NVIDIA

O výrobu procesorov sa postará Samsung a komerčne dostupný by mal byť niekedy v priebehu druhej polovice budúceho roka. Licenciu s možnosťou úpravy jeho konfigurácie si budú môcť zakúpiť členovia skupiny OpenPower Foundation, do ktorej spomedzi viac ako 250 členov patrí napríklad aj Google, Hitachi, MSI či NVIDIA.

ZdrojIBM

Komentáre k článku