IBM predstavila 2 nm technológiu pre budúcu generáciu čipov a mobilov

ZDROJ | IBM

Už desaťročia prichádzajú nové generácie počítačových čipov, pričom sú vždy  rýchlejšie a energeticky efektívnejšie, pretože tranzistory – ich základné stavebné prvky sa zmenšovali.

Moorov zákon je empirické pravidlo, že zložitosť integrovaných obvodov sa zdvojnásobuje približne každé dva roky.

Dnes sú špičkou čipy s tranzistormi o veľkosti 7 nanometrov (nm) a ďalšie zmenšovanie už začína narážať na technické a fyzikálne bariéry. Ale International Business Machines Corp (IBM) uviedla, že kremík má v rukáve ešte minimálne jedno eso v podobe ďalšej generácie technológie výroby čipov.

Pozrite siIBM Qiskit zrýchli výpočet úloh 100-násobne

IBM predstavila prvú 2-nanometrovú technológiu výroby čipov na svete. Táto technológia prinesie procesory až o 45% rýchlejšie ako bežné 7-nanometrové čipy v dnešných notebookoch a smarfónoch a zároveň až o 75% energeticky efektívnejšie.

2 nm technológia pod elektrónovým mikroskopom. Veľkosť 2 nm je menšia ako šírka jedného vlákna ľudskej DNA.

Medzi potenciálnymi prínosmi pokročilých 2 nm čipov IBM uvádza:

  • Štvornásobná výdrž batérie mobilných telefónov umožní ich nabíjanie raz za štyri dni
  • Zníženie uhlíkovej stopy dátových centier, ktoré zodpovedajú za jedno percento globálnej spotreby energie. Výmena serverov za hardvér s procesormi na báze 2 nm technológie výrazne zníži energetickú spotrebu.
  • Výrazné zrýchlenie funkcií notebookov, spracovania aplikácií, jazykových translátorov, až po rýchlejší prenos dát.
  • Rýchlejšia detekcia objektov a skrátenie reakčných časov v autonómnych autách.

Čipy s tranzistormi o veľkosti 2 nanometrov budú menšie a rýchlejšie ako súčasné špičkové čipy s veľkosťou 5 nanometrov, ktoré sa práve objavujú v prémiových smartfónoch, ako je napríklad Apple iPhone 12. Nová technológia umožní umiestniť na kremíkovom čipe veľkosti nechtu až 50 miliárd tranzistorov.

Pozrite siApple údajne pracuje na 32-jadrovom ARM procesore so 128-jadrovou grafikou

Pravdepodobne bude trvať niekoľko rokov, kým táto technológia príde na trh. IBM naznačuje, že by mohla byť jedným z kľúčových prvkov pri zavádzaní budúcej generácie mobilných sietí 6G, čo sa očakáva okolo roku 2030.

ZDROJ | IBM

V minulosti patrila IBM k hlavným výrobcom čipov, ale v súčasnosti zadáva svoju veľkovýrobu čipov spoločnosti Samsung Electronics. Stále sa však venuje vývoju polovodičových technológií. Výskumné stredisko IBM na vývoj čipov v Albany v New Yorku (foto na titulke), vyrába testovacie série čipov a spolupracuje na vývoji technológií so spoločnosťami Samsung a Intel.

ZdrojIBM

Komentáre k článku