Hyundai Le Fil Rouge chce byť ako zo sci-fi filmu

ZDROJ | Hyundai

Nejedna automobilka už pilne pracuje na plne autonómnych automobiloch, ktoré budú jazdiť po cestách samé. To však so sebou prináša aj možnosť jazdy bez vodiča, veď sú plne autonómne. V praxi si tak auto budeme môcť zavolať z garáže či odstavného parkoviska. Niečo také ponúkne aj Hyundai Le Fil Rouge.

ZDROJ | Hyundai

Automobilka Hyundai už v marci ukázala, že pracuje na vozidle Le Fil Rouge, ktoré bude plne autonómne. To, čo Tesla ukázala už pred rokmi so svojim konceptom Autopilota, budú automobilky zavádzať do svojich vozidiel v najbližších rokoch. Tie budú samozrejme na elektrinu.

Pozrite siHyundai Le Fil Rouge – elektromobil budúcnosti plný luxusu

Ako to bude fungovať? Predstavte si, že máte schôdzku v centre mesta, kde sú výrazne obmedzené parkovacie kapacity. Jazda taxíkom je možná, no aj na ten je nutné čakať a zdržiavať sa. Zoberiete si teda vlastné auto. Vďaka autonómnosti vás vaše auto pohodlne a bezpečne dovezie na zvolenú adresu a vy môžte ísť na stretnutie.

ZDROJ | Hyundai

Auto, v tomto prípade model Hyundai Le Fil Rouge so systémom Automated Valet Parking System (AVPS), stačí poslať sa ísť dobiť na najbližšiu voľnú dobíjaciu stanicu, príp. iba zaparkovať, ak je dostatočne nabité. Nabíjacia stanica je plne bezdrôtová, využíva indukčné nabíjanie v podlahe. Po skončení schôdzky vás Le Fil Rouge príde opäť vyzdvihnúť a môžete pokračovať vo svojom pracovnom či voľnom dni.

ZDROJ | Hyundai

To je však pohľad do vzdialenej budúcnosti. Kým sa niečo takéto ocitne na našich cestách, budeme musieť prijať množstvo opatrení a to nielen tých legislatívnych. Už len také banality ako vstup do spoplatnených garáží by musel byť plne automatický, veď v autonómnom aute nikto, kto by si zobral parkovací lístok nesedí.

Model Hyundai Le Fil Rouge má byť konceptom s dojazdom 550 km na jedno nabitie. Má byť vybavený 4. stupňom autonómie a chýbať nemá ani bezdrôtové dobíjanie (okrem toho bežného). Automobilka očakáva, že takýto model uvedie na trh v roku 2025. V roku 2030 by sme sa mali dočkať plne autonómneho vozidla so stupňom autonómie 5.

Ani vo videu všetko úplne nesedí. Napríklad aký má význam mať iba niekoľko bezdrôtových dobíjacích parkovacích miest, keď v roku 2025 a neskôr sa očakáva, že veľké množstvo vozidiel bude už na elektrinu?

Môžeme tak predpokladať, že väčšina parkovacích miest bude s dobíjaním, aby majitelia elektromobilov využívali každý možný čas na dobíjanie batérií so stále obmedzenou kapacitou.

ZDROJ | Hyundai

Rovnako vtipne pôsobí ovládanie automobilu bežným smartfónom. O 7 rokov určite nebudeme nosiť vo vreckách mobil s 18:9 displejom.

Hyundai opäť ale o novinke veľa neprezradil. Asi sa budeme s postupnými odhaľovaniami špecifikácie stretávať až do samotného predstavenia modelu v roku 2025.

ZDROJ | Hyundai

ZdrojHyundai

Komentáre k článku