Hyundai a Kia pridávajú na autá solárne panely

ZDROJ | Hyundai

Automobilky Kia a Hyundai chcú napájať svoje vozidlá solárnymi panelmi. Takéto ekologické riešenie nájde využite ako pri elektromobiloch, tak aj pri bežných vozidlách so spaľovacím motorom.

O autách, ktoré by jazdili na solárne panely sa hovorí už dlho a napriek tomu, že sme sa praktického využitia ešte nedočkali, automobilky Kia a Hyundai to možno zmenia.

ZDROJ | Hyundai

Pozrite siOdvrátená strana solárnej energetiky

Solárne panely by pri elektromobiloch mohli napájať elektrické batérie. Pri vozidlách so spaľovacím motorom by mohli mať na starosti elektroniku v interiéri.

Prvá generácia solárnych panelov by mala byť limitovaná iba pre hybridné vozidlá s klasickou strechou. Táto generácia by mala byť schopná napájať 30 až 60 percent batérie hybridu za jeden deň. Druhá generácia by mala byť dostupná aj pre priehľadné strechy viacerých typov áut.

Samozrejme samotné napájanie batérií bude závisieť od poveternostných podmienok a celkového počasia. Slnko vám samozrejme nenabije celé auto, no môže výrazne zredukovať čas potrebný na nabíjanie.

ZDROJ | Hyundai

Pozrite siAirbus ukázal, že je najlepší. Jeho solárny dron vytvoril letový rekord

„V budúcnosti budú existovať viaceré druhy technológií, ktoré generujú elektrinu, vrátane nabíjania cez solárne panely, ktoré budú pripojené vo vozidlách. To umožní transformáciu a vývin z pasívneho zariadenia, ktoré spotrebúva energiu na riešenie, ktoré aktívne vyrába energiu. Paradigma vlastníka vozidla sa tak zmení z konzumenta energie na jeho výrobcu“, vyjadril sa Jeong-Gil Park, Executive Vice President of Engineering Design Division of Hyundai Motor Group.

Prvá generácia solárnych panelov by sa mala na autách objaviť po roku 2019. Otázne samozrejme je, koľko bude takáto vychytávka stáť, keďže ako vieme, solárne panely nebývajú príliš lacné. Takéto vylepšenie môže na druhej strane pomôcť zníženiu uhlíkovej stopy v ovzduší a k celkovému ekologickejšiemu šoférovaniu. Čo na takéto zaujímavé riešenie poviete?

ZdrojHyundai

Komentáre k článku